Най-сериозни щети на бизнеса нанася така наречената измама ,,смяна на

...
Най-сериозни щети на бизнеса нанася така наречената измама ,,смяна на
Коментари Харесай

Киберизмамата ,,смяна на IBAN" ощетява бизнеса най-много

Най-сериозни вреди на бизнеса нанася по този начин наречената машинация,,смяна на IBAN ". Най-често всичко стартира от хакването на фирмен компютър, което може да стане посредством фишинг имейл. Целта на хакерите е да прихванат междуфирмената връзка и да наблюдават за идни заплащания по разнообразни покупко-продажби. След това подправят виртуалната идентичност на законни компании, а жертвите се заблуждават, че си пишат с бизнес сътрудник, който познават от години. При идващ превод измамниците изпращат имейл, в който упорстват парите да се преведат в друга сметка на дъщерно сдружение. Този вид скица се управлява от разнообразни незаконни групи, които се намират в Нигерия. Това стана ясно от думите на началника на отдел " Киберпрестъпност " към ГДБОП комисар Владимир Димитров пред.

" Сумите, които българските компании губят всяка седмица са от 70 до 100 хиляди евро, 300 хиляди евро. Веднъж два пъти годишно имаме българска компания, която губи от заменен IBAN няколко милиона евро ", изясни той.

Оказа се, че източването на банковите сметки на карловските предприемачи не е изолиран случай. Хакерска група е съумяла да измами различен българин с превод от близо един милион лв..

Всяка седмица в ГДБОП получават най-малко по два сигнала от излъгани български компании. Пострадалите са от дребни вериги книжарници до огромни компании, които внасят индустриална техника.

" Централното бюро на Съединени американски щати е единствената правоохранителна организация, която има ресурсите и опциите да направи нещо против тези киберпрестъпници. През последните години съвсем всяка година бюрото за следствие прави профилирана интервенция от няколкостотин сътрудника от Съединени американски щати до Нигерия и арестува 200 - 300 киберизмамници, които извършават тези заменени IBAN-и ", добави комисар Димитров.

За да източат парите, нигерийците употребяват услугите на над 10 незаконни групи, които се занимават единствено с пране на пари. За задачата се отварят банкови сметки на финансови мулета, които дават данните за онлайн банкиране нагоре по веригата. Комисионната за уредниците е 40 % от цялата сума. Според специалисти в България има хиляди инфектирани компютри, които са част от разнообразни ботнет мрежи, следени от хакерски групи. Информацията, която се продава може да включва описи с банкови карти, фирмени документи и даже персонални фотоси.

" Някои от хакерите оферират далечен достъп до няколкостотин инфектирани компютъра. Ти си избираш в коя страна да бъдат ", изясни началникът на отдел " Киберпрестъпност ".

Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР