Над 90% от сградите у нас не са застраховани срещу

...
Над 90% от сградите у нас не са застраховани срещу
Коментари Харесай

Трус в района на Тополовград

Над 90% от постройките у нас не са застраховани против земетресение

Леко земетресение е записано в региона на Тополовград тази заран. Информацията е от Българска академия на науките и Европейския сеизмологичен център, заяви БНР.

Трусът е регистриран малко преди 8 часа тази заран, осведоми Нова телевизия. Той е бил с магнитуд от 3.2 по Рихтер, на дълбочина от 8 км.

Няма данни за материални вреди и потърпевши.

Междувременно водещият на " На твоя страна " Георги Георгиев разкри, че над 90% от постройките у нас не са застраховани против земетресение. Това демонстрират данните на сектора. В същото време част от постройките са уязвими при мощен трус като този в Турция, предизвестяват строителни специалисти.

Общият брой на жилищните здания у нас е малко над четири милиона. Едва 7-8% от тях са застраховани. Според специалисти обаче това слага под риск стотици фамилии у нас при трус, наводняване, пожар или други бедствия. Рискът „ земетресение ” е част от пакетите при имуществените застраховки, като в множеството случаи той е избираем. В същото време, съгласно специалисти, 20% от столичани да вземем за пример живеят в рискови здания.

Все по-често Валентин Йовчев се натъква в София на преустроени партери за магазини и гаражи, на остъклени тераси, отстранени при ремонт цели стени. Заедно с него екипът на Нова телевизия прави бърза инспекция на панелните блокове в столичния квартал „ Дружба ”. След мощното злополучие при съседите, той е обезпокоен – до каква степен такива здания ще устоят при възможен трус у нас.

Именно постройките с нерегламентирани преустройства са най-уязвими при земетресение, демонстрират изпитванията и на специалистите у нас. Според проектанта инж. Марин Гергов издръжливостта на един блок или къща при трус зависи не толкоз от вида строителство, а от това по какъв начин се стопанисва. Това демонстрират и градивните експертизи, направени от учените от Университета за архитектура, строителство и геодезия след някои от най-мощните земетресения у нас.

„ Преди години, когато беше земетресението в Перник, установихме, че огромните градивни проблеми са на тези здания, които са правени без план или са с изменение при тях. Специално внимание би трябвало да се обърне към къщите, които са, строени преди 1960 година. Те са всеобщо с носещи тухлени зидове, които са значима антисеизмична структура и всяко нарушение би трябвало да се регистрира като риск “, съобщи проф. Димитър Назърски от УАСГ.

Колегите му от Университета за архитектура, строителство и геодезия открили, че при не повече от 15% от връзките има начална степен на разяждане, което обаче не е съдбовно. 

На няколко места имаше паднали панели от покрива, само че в долните елементи на постройките не е открита разяждане на връзките, акцентира професорът. 

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР