Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от

...
Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от
Коментари Харесай

Всяка касова бележка ще се отчита в НАП

Над 330 млн. лева годишно са загубите за бюджета от неотчитане на търговски обороти само в девет от най-рисковите сектори, чиято дейност  Национална агенция за приходите  наблюдава. Инспекторите от приходната организация разкриха нови схеми за укриване на доходи с потреблението на компютърни системи с фискална памет в последните месеци.
 
Сред тях са печатането на касови бележки , които не се регистрират във фискалната памет, само че наподобяват на истински фискални бонове. Друга постоянно публикувана процедура е манипулиране на софтуери, посредством които се ръководят фискалните устройства, което води до неотчитане на действителните размери на доходи те от продажби на артикули и услуги.
 
По време на летните и зимните контролни акции на Национална агенция за приходите са открити и софтуерни операции на фискални системи, при които устройствата са програмирани да регистрират да вземем за пример всяка втора или всяка трета продажба, вместо вписване на целия оборот. Заради неиздаване на касови бележки , както и открити операции на фискални устройства, през предходната година са запечатани над 2000 търговски обекта.
 
С последните промени в законодателството, което контролира отчитането на продажбите, са въведени нови условия, съгласно които всеки касов уред би трябвало да предава по построената отдалечена връзка и данни от всяка касова записка към сървърите на Национална агенция за приходите. На касовата записка, която се дава на клиента, ще се отпечатва QR код. Чрез този код всяко лице ще може да ревизира отчитането пред Национална агенция за приходите на издадената му касова записка.
 
За да изпълнят новите условия, записаните по ЗДДС компании, с изключени на тези, които използват Интегрирани автоматизирани системи за ръководство на комерсиалната активност (ИАСУТД), би трябвало да надградят софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 година А нерегистрираните по ЗДДС и тези, които записват и регистрират продажбите си посредством ИАСУТД – до 30 юни 2019 г
От Национална агенция за приходите прецизират още, че промените могат да доведат до замяна на устройствата, но в взаимозависимост от техническите и функционалните параметри на употребяваните фискални устройства, те ще могат и да се преработят, тъй че да дават отговор на новите условия. Освен това, всички разноски за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели. 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР