На 14 април православната църква чества Свети Мартин Изповедник. Заедно

...
На 14 април православната църква чества Свети Мартин Изповедник. Заедно
Коментари Харесай

Празник е! Прекрасни имена черпят за здраве днес

На 14 април православната черква празнува Свети Мартин Изповедник. Заедно със свети Максим Изповедник римският папа свети Мартин (649–653 г.) защитавал същинското църковно обучение от лъжеучението на монотелитите.
Еретиците били покровителствани и от император Констанс (641–668 г.), който споделял техните убеждения. Папа Мартин свикал в Рим поместен събор, на който ереста била наказана, а еретиците - предадени на анатема.
Като разбрал това, императорът обвинил папа Мартин в държавно закононарушение, в изменничество. По заповед на Констанс двамата бранители на православното обучение, Максим Изповедник и папа Мартин, били принудително закарани в Цариград, където били изтезавани и съдени като политически нарушители (553 г.). Положени били доста старания да се съгласят с учението на еретиците. И двамата обаче останали твърди в православните си убеждения и не престанали да изобличават лъжеучението на монотелитите.
След като претърпял доста оскърбления и ограничения, папа Мартин бил изпратен на изгнание в Херсон Таврически (Крим), където след две години умрял, като до края на живота си останал хладнокръвен изповедник на православното обучение.
Имен ден честват Мартин Мартина , Марто , и  Марта . В същото време през днешния ден е и четвърта неделя на Великия пост, отдадена на св. преподобни Йоан Лествичник.
Преподобният Йоан Синайски, прочут повече като “Лествичник ”, е бил свещеник на фамозния Синайски манастир “Света Екатерина ” през VII век. Той е създател на забележителната и доста известна в Православния Изток, и в целия християнски свят, книга “Лествица ” (или “Стълба към небесния Рай ”). Тя съдържа в систематизиран и класифициран тип главните правила на нравственото подвижничество и християнските добродетели. 
Свети Йоан Лествичник основава своята книга като духовно управление за монасите от поверения му манастир на планината Синай, където се подвизава през втората половина на VІ и началото на VІІ век.
Независимо, че " Лествицата " е писана за монаси, в нея се откриват скъпи препоръки и за живещите в света християни. 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР