Мондиал 1978: Първа титла за Аржентина, лалетата отново увехнаха на финала

Мондиал 1978 е следващото световно спортно събитие, употребявано за политически цели. Тогава Аржентина се ръководена от военна хунта, която се саморазправяше безогледно с съперниците си. Тамошните управници използваха проявата, с цел да завоюват любовта на масите и ненапълно съумяха.

В квалификациите взеха присъединяване за първи път повече от 100 страни. Англия и Съюз на съветските социалистически републики за втори следващ път се провалиха в квалификациите. Англичаните бяха отстранени от Италия поради по-лоша голова разлика, Сборная беше прекършена от Унгария.

Италия отстрани Англия
Източник:

За първи път от четири шампионати България не можа да се класира. " Лъвовете " бяха в извънредно равностойна група с Франция, Ейре и Албания. Албанците се отхвърлиха, тъй като по политически аргументи не участваха в спортни надпревари със страни близки на някогашния Съюз на съветските социалистически републики.

В първия мач в София нашите футболисти наваксаха закъснение от два гола против Франция, само че в последните минути Христо Бонев изпусна дузпа. Френската преса беше възмутена от съдийството в тази среща, макар позитивният за " петлите " резултат. Втората среща на България беше още веднъж домакинска. На мача с Ейре на стадион " Васил Левски " се състоя същинска корида. Все отново баталните подиуми приключиха с триумф за българите.

Гостуването в Дъблин може да се съпостави с Шипченската епопея. Нашите минаха два пъти центъра в целия дуел и даже удариха греда. Равенството 0:0 даде опция при същия резултат в Париж петото следващо класиране да стане факт.

За страдание тогава Франция имаше мощен тим, а българският беше в интервал на крах. Французите поведоха с два гола на Рощо в 39-та минута и Платини в 63-та. Чавдар Цветков понижи пет минути преди края, само че към момента не беше пристигнал моментът, в който Парк дьо Пренс да бъде посърнал преди последния съдийски сигнал. Далгер означи в 89-та минута и най-хубавият тим в група 5 се класира за Мондиал 1978.

Снимка 355728
Източник:

Формулата на осъществяване остана същата от предходния шампионат в Западна Германия. Това бяха два от трите Мондиала, в които няма полуфинали, което остави противен отпечатък.
Група 1 М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of Italy.svg Италия 3 3 0 0 6 2 +4 6  Flag of Argentina.svg Аржентина 3 2 0 1 4 3 +1 4  Flag of France.svg Франция 3 1 0 2 5 5 0 2  Flag of Hungary.svg Унгария 3 0 0 3 3 8 −5 0
Домакините от Аржентина попаднаха в най-тежката група 1. Те по този начин бяха нагласили програмата, че техните срещи постоянно бяха последни и знаеха за какъв резултат играят.

Въпреки оспорваните мачове двата тима, продължаващи във втората фаза, станаха известни още след втория кръг.Това е по този начин, тъй като Аржентина и Италия извоюваха по две победи против Франция и Унгария. Формалният мач сред последните два тима докара до прецендент.

Срещата се игра на неприятно поддържания терен в Мар дел Плата. По някаква случайност французи и унгарци, тръгвайки към стадиона, са взели единствено аварийните си бели екипи. Началото на мача е забавено, до момента в който не е бил обезпечен екипа на локалния Атлетико Кимберли. Жребият отредил французите да играят с фланелки със зелени и бели райета.

Аржентина стратегически губи против Италия с 0:1, целейки да избегне Бразилия в идната фаза. Но в този случай сметките излязоха криви.
Група 2 М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of Poland.svg Полша 3 2 1 0 4 1 +3 5  Flag of Germany.svg Германия 3 1 2 0 6 0 +6 4  Flag of Tunisia.svg Тунис 3 1 1 1 3 2 +1 3  Flag of Mexico.svg Мексико 3 0 0 3 2 12 −10 0
В група 2 спечелилият беше малко непредвиден. Полша оглави класирането след тъждество 0:0 със Западна Германия и две победи против Тунис и Мексико. Световният първенец Федерална Република Германия игра икономично и за малко щеше да си заплати с отпадане. В дуела против Тунис германците устискаха 0:0, което въпреки всичко ги класира за втората фаза.

Тунис беше огромната изненада на шампионата. Дотогава африкански тим не беше печелил мач на международно състезание. В първата си среща тунизийците победиха поставения във втора урна при жребия Мексико с 3:1. След това изгубиха нещастно с 0:1 от Полша и не можаха да осъществят ситуациите си против Западна Германия.
Група 3 М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of Austria.svg Австрия 3 2 0 1 3 2 +1 4  Flag of Brazil.svg Бразилия 3 1 2 0 2 1 +1 4  Flag of Spain (1977 - 1981).svg Испания 3 1 1 1 2 2 0 3  Flag of Sweden.svg Швеция 3 0 1 2 1 3 −2 1
Бразилия обичайно отиде с огромна кошница на международно състезание по футбол. Селесао надигра на терена Испания и Швеция, само че срещите приключиха наедно. В мача със скандинавците се стигна до забавен миг. Съдията Клайв Томас от Уелс свири край сега на центриране от корнер. Зико вкара гол за Бразилия, само че се оказа, че е играл с топката след последния съдийски сигнал.

Все отново южноамериканците продължиха напред след победа с 1:0 против Австрия. Двата тима приключиха с по 4 точки и равна голова разлика, само че австрийците се класираха първи в група 3 с един маркиран гол допълнително. Но Бразилия отиде в групата на Аржентина, което се оказа съдбовно.
Група 4 М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of Peru.svg Перу 3 2 1 0 7 2 +5 5  Flag of the Netherlands.svg Холандия 3 1 1 1 5 3 +2 3  Flag of Scotland.svg Шотландия 3 1 1 1 5 6 −1 3  State Flag of Iran (1964-1980).svg Иран 3 0 1 2 2 8 −6 1
Група 4 се оказа най-непредвидима. Отборът на Перу сподели най-хубава игра и се класира справедливо преди всичко. Холандците не можеха да се опомнят от отхвърли на Йохан Кройф да играе в Аржентина и започнаха едва. Те трябваше да треперят до последния миг и бяха на гол от отпадането.

Голямото шоу направи Шотландия. Това беше единственият английски тим, класирал се за шампионата. В този миг Шотландия беше по-силна от Англия и взе квота, откакто надигра безапелационно европейския първенец Чехословакия. Играчите от Острова отидоха с голямо самочувствие и пресата се занимаваше главно с това, какъв брой каси уиски е имало в самолета. Те изгубиха от Перу с 1:3 и направиха еднакъв 1:1 с новобранеца Иран.

И избухнаха в последната си среща. Холандците бяха помитани и шотландците изпуснаха няколко положения да вкарат гол, преди Джони Реп да обезпечи мястото на " лалетата " в осмицата на най-силните.

Снимка 355734
Източник:

В това състезание за финален път нямаше четвъртфинали и полуфинали, а нова групова фаза, определяща двата финалиста.
Група " А " М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of the Netherlands.svg Нидерландия 3 2 1 0 9 4 +5 5  Flag of Italy.svg Италия 3 1 1 1 2 2 0 3  Flag of Germany.svg Германия 3 0 2 1 4 5 −1 2  Flag of Austria.svg Австрия 3 1 0 2 4 8 −4 2
В група " А " попаднаха четири европейски тима. Мачовете се организираха в Буенос Айрес и Кордоба. Италия взе мястото на Аржентина и игра на стадион " Монументал ". Срещите бяха доста оспорвани и държаха феновете в напрежение до края.

Италия изпусна да победи Западна Германия в първия мач, приключил 0:0. В същото време Холандия разгроми Австрия с 5:1 и загатна за голям капацитет. В повторението на финала от 1974 година Федерална Република Германия и Холандия приключиха 2:2. Ари Хаан вкара страховит гол от 40 метра. Равенството беше с цената на победа за " лалетата ".

Италия измъкна икономично 1:0 против Австрия с гол на Паоло Роси в 13-та минута. И по този начин дуелът Холандия - Италия се трансформира във в действителност полуфинал. Ерни Брандтс си вкара автогол преди почивката, само че в 49-та минута изравни за Холандия. Ари Хаан повтори упражението с шут надалеч и препарира Дино Дзоф. Холандия се класира за втори следващ път на край.

Снимка 355727
Източник:

Група " B " М П Р З ВГ ДГ ГР Т  Flag of Argentina.svg Аржентина 3 2 1 0 8 0 +8 5  Flag of Brazil.svg Бразилия 3 2 1 0 6 1 +5 5  Flag of Poland.svg Полша 3 1 0 2 2 5 −3 2  Flag of Peru.svg Перу 3 0 0 3 0 10 −10 0
Група " B " се трансформира в двубой сред Аржентина и Бразилия. Победителят беше излъчен от положителната домакинска организация. И двата тима надиграха Перу и Полша. Директният дуел беше във втория кръг и в него баталните подиуми бяха повече от футбола. Резултатът 0:0, предопредели головата разлика за съдия на разногласието.

Бразилия победи Полша с 3:1 в последния си мач и аржентинците знаеха, че би трябвало да победят Перу с четири гола разлика. Никой в Брзилия не се съмняваше, че това ще стане.

Двубоят Аржентина - Перу беше финален във втората групова фаза. Гостите сътвориха усещане за равноценност и удариха две греди. След това домакините се развихриха и нанизаха шест гола във вратата на някогашния си съотечественик Кирога. Аржентина се класира за повторно на край на международно състезание по футбол.

Мачът за третото място сред Бразилия и Италия беше забавен и оспорван, нещо рядко срещано в такива дуели. Селесао измъкна победа и приключи шампионата без загуба с бронзовите медали.

Снимка 355733
Източник:

Домакините заложиха на игра на нерви в решителния мач с Холандия. Те излязоха късно за мача, а след това не желаеха играта да стартира, тъй като се " притесняваха " от шината на ръката на Вили ван Керхоф. Атмосферата на стадион " Монументал " беше френетична и теренът не се виждаше от хвърлените конфети.

Холандците изобщо не бяха обезпокоени и играта беше равностойна. Голмайсторът и най-хубав състезател на шампионата Марио Кемпес откри в 37-та минута. " Лалетата " потеглиха мощно напред и Нанинга 8 минути преди края изравни.

Европейският тим имаше цялостно предимство в последните минути на постоянното време и Роби Резенбринк уцели греда в добавеното време. В продълженията аржентинците се окопитиха и в 104-та минута Кемпес още веднъж след мощен и техничен пробив взриви трибуните за 2:1. Късният напън на Холандия не даде резултат, а Даниел Бертони след следващия пробив на Кемпес постави точка на разногласието за крайното 3:1. И Аржентина стана международен първенец по футбол. Управляващите в страната военни победиха.

Финал 25 юни 1978, стадион " Монументал " 71,483 фенове, арбитър Серджио Гонела (Италия)
1-0: Марио Кемпес 38` 1-1 Дик Нанинга 82` 2-1 Марио Кемпес 105` 3-1 Даниел Бертони 116`
Аржентина: Убалдо Фильол, Хорхе Олгин, Луис Галван, Даниел Пасарела (к), Алберто Тарантини, Америко Галего (66-Омар Лароса), Освалдо Ардилес, Марио Кемпес, Даниел Бертони, Леополдо Луке, Оскар Ортис (75-Рене Хоусеман).
Треньор: Сезар Луис Меноти.
Холандия: Ян Йонгблод, Рууд Крол, Вим Янсен (75-Вим Сурбиер), Ерни Брандс, Ян Портвлит, Йохан Неескенс, Вили ван де Керкхоф, Джони Реп (58-Дик Нанинга), Роб Рензенбринк.
Треньор: Ернст Хапел.

Интересен факт, е че треньорът Сезар Луис Меноти беше открит съперник на режима. Той си сътвори проблеми, като не взе в състава 17-годишния Диего Марадона, тъй като не бил зрял за присъединяване в сходни мачове. Меноти пушеше по една кутия цигари по време на мач, само че тогава това се считаше за нещо напълно обикновено.

Футболът беше на високо равнище и множеството срещи си заслужаваха зрелището. Играта на международния първенец беше комбиниране сред брилянтна техника на висока скорост и огромна физическа мощност. Нямаше тимове, залагащи на искрено защитна игра. Още не беше пристигнало времето на тактическия футбол.
М Отбор Гр М П Р З ГЗ ГП ГР Тчк 1  Аржентина 1/B 7 5 1 1 15 4 +11 11 2  Холандия 4/A 7 3 2 2 15 10 +5 8 3  Бразилия 3/B 7 4 3 0 10 3 +7 11 4  Италия 1/A 7 4 1 2 9 6 +3 9 Елиминирани във втора групова фаза 5  Полша 2/B 6 3 1 2 6 6 0 7 6  Западна Германия 2/A 6 1 4 1 10 5 +5 6 7  Австрия 3/A 6 3 0 3 7 10 −3 6 8  Перу 4/B 6 2 1 3 7 12 −5 5 Елиминирани в първа групова фаза 9  Тунис 2 3 1 1 1 3 2 +1 3 10  Испания 3 3 1 1 1 2 2 0 3 11  Шотландия 4 3 1 1 1 5 6 −1 3 12  Франция 1 3 1 0 2 5 5 0 2 13  Швеция 3 3 0 1 2 1 3 −2 1 14  Иран 4 3 0 1 2 2 8 −6 1 15  Унгария 1 3 0 0 3 3 8 −5 0 16  Мексико 2 3 0 0 3 2 12 −10 0