Министър-председателятакад. Николай Денковсвикаизвънреднасрещапо проблемите напътната безопасноств Министерския съвет.В нея освен

...
Министър-председателятакад. Николай Денковсвикаизвънреднасрещапо проблемите напътната безопасноств Министерския съвет.В нея освен
Коментари Харесай

Извънредно в Министерски съвет: Властта със спешни мерки срещу войната по пътищата

Министър-председателят акад. Николай Денков свика изключителна среща по проблемите на пътната сигурност в Министерския съвет.В нея с изключение на институциите, които имат отношение по тематиката, участваха представители на прокуратурата , Националното съдружие на общините в България, народни представители , Столичната община и почернени родители и близки на починали при произшествия, съобщи Дарик.

“Проведохме срещи с родители на деца, изгубили живота си поради произшествия . Това е най-тежката и най-тъжната среща, която съм имал от години насам. Освен съболезнованията към всички близки на жертви, които цялостен живот ще носят тъгата по това, което се е случило, желая и да благодаря на тези родители, тъй като те пристигнаха и споделиха: Ние нашите деца не можем да върнем назад, само че желаеме най-малко да използваме това, което се събласкахме и това, което научихме, с цел да помогнем това да не се случва повече. Много е мъчно да обобщя всичко, което си казахме, само че това, към което се обединихме, е, че първото нещо, което би трябвало да се случи, е да се преборим възприятието за безотговорност да изчезне измежду тези, които ръководят коли по пътищата. Това възприятие е прояло цялата ни система. Има доста хора, които считат, че всичко им се поставя, тъй като са видели, че могат да минат безнаказани и да не получат санкциите за нарушаванията или в случай че ги получат, да не ги глобят, да минат с условна присъда, да се бавят пробите, експертизите с месеци, а делата с години ", уточни Денков.

Премиерът уточни, че част от измененията са свързани със законови промени . Всеобщо е мнението, че измененията, свързани с отнемането на транспортните средства , към този момент дават резултати , уточни още той и означи, че на срещата е разисквано и по какъв начин да се форсира вземането на пробите , когато има тежки произшествия.

“Част от измененията са свързани със законови промени , по тази причина имахме и представител на Народното събрание. Обсъждахме по какъв начин дружно с Министерство на вътрешните работи и КАТ да работим с общините, тъй че в градска среда и обитаеми места да работят дружно с органите на Министерство на вътрешните работи и да оказват помощ в този развой. Да използваме техните камери , тъй че един голям запас с камерите на общините да бъде употребен по този начин, както става в други страни. Обсъждахме по какъв начин да се форсира взимането на пробите при тежки произшествия и до седмица, най-късно до 10 дни резултатите да са ясни ”, сподели още министър председателят и разясни, че ще се търсят и способи за ускорение на техническите експертизи.

" Трябва да се търсят ограничения , от които нарушителите да ги заболи. Да знаят, че в случай че създадат нарушаване, след 5 минути могат да получат електронно известие, което да им каже: Ти направи нарушаване, ще бъдеш санкциониран ", уточни още Николай Денков.

Очевидно е, че алкохол, опиати, неспазване на пешеходните пътеки, скорост, ко ято е доста по-висока от 50 км/ч - това са нарушавания, които по никакъв метод не могат да бъдат възприети като неумишлени, сподели още министър председателят и добави, че те би трябвало да бъдат класифицирани като умишлени закононарушения .


По думите му всеобщо мнение е, че има какво да се направи още по обезопасяването на градската среда и посредством взаимна работа там, където да вземем за пример са рискови кръстовищата и в непосредственост до учебните заведения , общините, КАТ и финансиране от страната оптимално бързо да бъдат обезопасени .

" Но всички тези ограничения и хрумвания не могат да се осъществят, в случай че не се обърнем към обществото. Това, че в нашата просвета се счита за обикновено да пиеш и да се качиш в автомобила, да качиш жена си и децата си и да ги поставиш под риск, е безусловно недопустимо. Разберете, като общество би трябвало да се излекуваме. Ние сме заболели, тъй като считаме за обикновено това, което слага под риск живота на нашите близки, деца, родственици. Това би трябвало да го изкореним ", добави министър председателят и прикани хората, медиите и институциите: " Помогнете ни, с цел да може това да стане нетърпимо ".

Вътрешният министър Калин Стоянов, който също взе участие в срещата, съобщи, че след следващата среща с близки на починали деца в произшествия съм още по-убеден в това, че убийството на пътя, породено след приложимост на алкохол или опиати, даже и с превишена скорост, би трябвало да бъде съзнателно ликвидиране .

" Поредният случай го потвърди. Няма по какъв начин човек, който се е качил зад кормилото с повече от два промила алкохол, превишил е скоростта, умъртвил е човек на пешеходна пътека, това не може да бъде нищо друго, с изключение на съзнателно ликвидиране ", разяснява министърът.

По думите на Стоянов мярката за лишаване на коли работи. " Всеки, който си разреши да ръководи автомобил след приложимост на алкохол или опиати, ще остане без своя автомобил ", сподели той и добави, че към този момент има случаи на отнети коли.

" Не би трябвало да оставаме безпристрастни, когато наш непосредствен или прочут се опита да се качи на своя автомобил, откакто е използвал алкохол, " прикани министърът.

Председателят на СОС Георги Георгиев акцентира, че с цел да се постави завършек на трагичните произшествия, то би трябвало да е ясно, че наказването е неизбежно.

" Трябва да е ясно, че наказването е неизбежно, с цел да бъде комплициран завършек на сходни произшествия. Едно наказване е дейно, когато нарушителите знаят, че е неизбежно ", сподели още той. По думите му институциите са длъжни да покажат непоносимост към демонстрираното пренебрежение към закона.

" От години от Сдружението на общините пожелаваме законодателни промени с всички наши камери да се даде опция на Министерство на вътрешните работи да глобяват, с цел да се знае, че ще бъдат казано нарушителите. Искаме неотложен надзор ”, уточни ръководителят на СОС и добави: “Длъжни сме институциите, единни, да покажем злост към нарушителите на законите. Премиерът одобри да се сформира работна група, която да се занимава с изработването на по-строгите ограничения, за което благодаря ”.

Филипчо, който остана вечно на 14 и нашите деца дано да бъдат последните жертви . Благодарни сме на Калин Стоянов и на всички, които отделиха време. Нашите деца ги няма, дано вашите да останат живи ”, сподели родител на починало дете на пътя.

Иван Спасов, представител на протестиращите през последните години и също родител на починало деге, счита, че държавното управление е направило доста за тях. “Благодаря на всички за помощта ”, сподели Спасов.

Повод за изключителната среща в Министерския съвет стана тежкият случай от 2 септември, когато 37-годишен мъж прегази 15-годишно момче на пешеходна пътекав центъра на столицата. Мъжът е карал с висока скорост, оповестиха от Министерство на вътрешните работи. Водачът беше арестуван и открит с над два промила алкохол в кръвта.Инцидентът стана на пешеходна пътека на ул. ”Гурко ”, където момчето е пресичало. Водачът ще бъде притеглен в качеството му на обвинен за причиняване на гибел след съзнателно нарушение на разпоредбите за придвижване по пътищата, оповестиха по-късно от прокуратурата.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР