Международните рейтингови агенции Стандард енд Пуърс“ (S&P Global Ratings) и

...
Международните рейтингови агенции Стандард енд Пуърс“ (S&P Global Ratings) и
Коментари Харесай

„Стандард енд Пуърс“ и „Фич“ повишиха кредитния рейтинг на България

Международните рейтингови организации „ Стандард енд Пуърс “ (S&P Global Ratings) и „ Фич “ (Fitch) покачиха оценките си за кредитния рейтинг на България, оповестиха от Министерството на финансите.

„ Стандард енд Пуърс “ увеличи дълготрайния и краткосрочния кредитен рейтинг на страната в задгранична и локална валута от BB+/B до BBB-/A-3 (латински букви).

Повишената оценка на анализаторите отразява усилването на външната позиция на страната, обусловена от продължителната агресия на износа и повишаването на спестяванията.

Според „ Стандард енд Пуърс “ рисковете, свързани със основна и неочаквана смяна във финансовите потоци, идващи от чужбина, и в частност директните задгранични вложения, са намалели доста. Публичните финанси също са оценени като постоянни и защитаващи валутния режим.

Стабилната вероятност демонстрира съществуването на баланс в рисковете, свързани с оценяването на кредитния рейтинг.

Очакванията за растежа на стопанската система са усъвършенствани, а фискалната политика е оценена като консервативна.

Сред факторите, които биха довели до повишение на кредитния рейтинг на България в идващите 24 месеца, от „ Стандард енд Пуърс “ включват ускорение на икономическия напредък, продължаващо понижаване на необслужваните заеми, повишение на фискалните буфери, както и при присъединение на лв. във Валутен механизъм II (ВМ II), което би засилило доверието в паричната политика.
Рейтинговата организация би предприела негативни дейности по рейтинга при съществуване на напън върху платежния баланс на страната, по-ниски упования за икономическия напредък и утежняване на обществените финанси.
„ Фич “ увеличи дълготрайния кредитен рейтинг на страната в задгранична и локална валута от BBB- на BBB. Перспективата и на двата индикатора е постоянна.

Повишеният рейтинг отразява подобренaта оценка на България във връзка с външните финанси, като представянето на страната надвишава междинното по стандартите за категорията BBB.

От „ Фич “ означават, че през 2016 година България е чист външен заемодател (8,6% от БВП) и се чака позицията да продължи да се усъвършенства.

Излишъкът по настоящата сметка е оценен на 3,4% от Брутният вътрешен продукт, приблизително за интервала 2017 – 2019 година, подсилен от повишението на конкурентоспособността и диверсификацията на износа.

Вторият фактор с висок принос към оценката на рейтинговата организация е обвързван със усилването на външните буфери на страната. Външните запаси съставляват 49,7% от Брутният вътрешен продукт, а коефициентът на външна ликвидност е оценен на 215% към края на 2016 година, които обезпечават съответно покритие за поддържане на режима на валутен ръб.

От „ Фич “ правят оценка, че основните фактори, които самостоятелно или групово биха могли да допринесат за повишение на рейтинга на страната, са повишаването на капацитета за напредък на стопанската система в средносрочен небосвод и ускоряването на нейната конвергенция по отношение на равнищата на приходите от страните с по-висок рейтинг.

Факторите, които биха повлияли в отрицателна посока, включват съществуването на външни несъответствия, като да вземем за пример задълбочаване на недостига по настоящата сметка и утежняване на конкурентоспособността. Според анализаторите риск в региона на обществените финанси би представлявало съществуването на висок бюджетен недостиг, който ще утежни упованията за развиването на дълга, както и съществуването на основни отговорности по линия предприятията, които са държавна благосъстоятелност.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР