Лидерът на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня. Румънските социалдемократи внесоха вот

...
Лидерът на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня. Румънските социалдемократи внесоха вот
Коментари Харесай

Управляващите в Румъния внесоха вот на недоверие срещу премиера

Лидерът на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня.

Румънските социалдемократи внесоха избор на съмнение против личното си държавно управление, водено от премиера Сорин Гриндяну в неделя, ден преди предстоящото, предадоха държавната организация " Аджерпрес " и " Ройтерс ". Гласуването в Народното събрание ще бъде в сряда.

Миналата седмица социалдемократите оповестиха, че отдръпват поддръжката за Гриндяну, а съдружните им сътрудници от Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) изтеглиха министрите си от кабинета. Управляващата партия твърди, че държавното управление, което е на власт от декември, не е съумяло да извърши доста от предизборните си обещания.

Според критиците ѝ обаче повода е раздор сред Гриндяну и водача на партията Ливиу Драгня. Самият Гриндяну отхвърли да се отдръпна и беше изключен от партията. В неделя той разгласи пред румънските медии, че в създалата се обстановка има риск от предварителни избори.

Личен спор или битка с корупцията

Анализатори считат, че социалдемократите са недоволни от Гриндяну, тъй като той не е трансформирал антикорупционното законодателство в миг, в който против Драгня има обвинявания, че е употребявал въздействието си, с цел да обезпечи държавни заплати за двама души, предава " Ройтерс ".

През февруари Румъния претърпя най-мащабните митинги от 1989 година насам, откакто кабинетът одобри абсурден декрет за декриминализиране на корупцията. Под натиска на стачкуващите и Европейски Съюз управляващите след това отдръпнаха противоречивия текст, съгласно който злоупотребата със служебно състояние, ощетила страната с по-малко от 200 000 леи (около 44 000 евро), нямаше да води до наказателно гонене. Щетите, породени от Драгня и някогашната му брачна половинка, са в размер на близо 23 653 евро. Драгня, който и сега е обвиняем, към този момент получи условна присъда от две години поради изборни нарушавания.

" Отстраняването на Гриндяну наподобява е значима част от опита на ръководещата коалиция да възобнови опитите за намаляване на битката против корупцията, " споделя коментаторът Мирча Мариан, представен от организацията.

По-рано през юни румънският парламентарен съд реши, че кабинетът би трябвало да предложи най-малък предел за размера на вредите, при които злоупотребата със служебно състояние може да се счита за закононарушение. " Този предел е измежду аргументите, поради които Гриндяну трябваше да бъде отхвърлен, " споделя анализаторът Кристиан Патраскониу.

Ще мине ли вотът в Народното събрание

Внесеният в неделя текст е озаглавен " Румъния не може да бъде узурпирана. Защитаваме демокрацията и гласовете на румънците, " предава " Аджерпрес ". Документът е подписан от 222 народни представители от общо 464 членове на румънския парламент. За внасянето на избор на съмнение бяха нужни подписите на 116 народни представители, а с цел да бъде утвърден той е належащо да събере поддръжката на 233 национални избранници.

Социалдемократите и АЛДЕ, с общо 247 депутати, настояват, че всички в партиите им ще гласоподават в поддръжка на вота. Те обаче отхвърлят обвиняванията, че дейностите им са свързани с потребността да се отслаби битката с корупцията. Според депутата Михай Фифор вотът е против " псевдоправителство без никаква легитимност, " което счита, че " може да упражнява властта единствено за своя изгода. "
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР