Лидерът Черноморец се справи при гостуването си на Левски с

...

Лидерът Черноморец се справи с Левски в НБЛ

Лидерът Черноморец се оправи при гостуването си на Левски с 90:79 (19:21, 30:25, 21:11, 20:22) в София в мач от 22-я кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), финален от втория стадий на шампионата, след който станаха ясни и всички участници в топ 8 на шампионата за Купата на България. Бургазлии стигнаха до четвъртата си поредна и общо 19-а победа, а „ сините “ претърпяха 16-а загуба.

Домакините от Левски изиграха по-добра първа четвърт, само че при започване на втората Черноморец овладя мача и до края на срещата не изпусна водачеството. На почивката резултатът бе 49:46 в интерес на гостите, а след 30 минути игра те към този момент водеха със 70:57.

Травис Макконико бе най-полезен за Черноморец с 20 точки, 7 битки и 4 асистенции, а с 18 точки, 7 битки и 5 асистенции за триумфа способства Шон Смит.

С „ дабъл-дабъл “ за Левски приключи Димитър Маринчешки, реализирайки 17 точки и 13 битки.

ЦСКА прекъсна отрицателната си серия от шест загуби с триумф като посетител на Берое с 98:92 (30:20, 22:29, 22:23, 24:20) в Стара Загора в друга среща от кръга. „ Червените “ реализираха 13-а победа от началото на сезона, а Берое инкасира четвърто следващо и общо 14-о проваляне. ЦСКА завърши втория стадий на НБЛ на пета позиция и дружно с шестия Черно море Тича оформиха първата шестица в шампионата.

Двубоят мина с предимство на гостите от София, въпреки на моменти старозагорци да изравняваха играта. Берое изоставаше с 49:52 след първото полувреме и със 72:74 преди заключителните 10 минути. ЦСКА изпусна за малко самодейността при започване на последния интервал, само че след това подвигна разликата над 10 точки.

Георги Боянов се отличи за „ алените “ с 25 точки, 9 битки и 4 асистенции, а Александър Радукич се включи с „ дабъл-дабъл “ от 22 точки и 10 битки.

Антун Маричевич оформи „ дабъл-дабъл “ за Берое с 25 точки и 10 битки, до момента в който Даръл Дейвис се регистрира с 24 точки, 5 битки и 5 асистенции.

Шампионът Балкан надви мъчно над Академик Пловдив с 86:85 (26:22, 23:24, 20:24, 17:15) като хазаин в Ботевград, записвайки шестата си поредна и общо 14-а победа. За пловдивчани загубата бе 15-а досега.

Двата състава направиха забавен и оспорван дуел, в който разликата не надвиши 9 точки. Ботевградчани поведоха точно с толкоз във втората четвърт, само че Академик се приближи до 46:49 на почивката, а преди четвъртата част имаше точка задатък – 70:69. Балкан съумя за се пребори за триумфа, макар че разреши понижаване на преднината си от 86:81 до 86:85 и не означи панер в последните две минути и половина.

Най-резултатен за домакините бе Мартин Сотиров с 25 точки, а 19 добави Майки Диксън.

Джъстин Мккол оформи „ дабъл-дабъл “ от 17 точки и 11 битки за отбора от Пловдив.

Отборът на Шумен претърпя домакинско проваляне от Ямбол със 79:80 (27:19, 23:20, 19:14, 10:27) откакто водеше до самия завършек на мача. За Шумен загубата бе втора поредна и общо 15-а, а Ямбол прекъсна серия от четири провали и записа осма победа от началото на сезона. С триумфа отборът на Ямбол си обезпечи осмата позиция след втория стадий на шампионата и място на четвъртфиналите за Купата на България през март.

Домакините имаха задатък от 50:39, а в края на трета част преднината им бе 69:53. В първите минути на последната четвърт разликата доближи 17 точки в интерес на Шумен, само че мощна серия на гостите и панер на Николай Михайлов при оставащи 13 секунди донесе триумфа за Ямбол.

Михайлов и новото попълнение Маркедрик Бел осъществиха по 16 точки за състава от Ямбол, като първият добави 6 битки, а вторият – 8 битки.