Консумацията на алкохол в ЕС е намаляла с 0,5 литра

...
Консумацията на алкохол в ЕС е намаляла с 0,5 литра
Коментари Харесай

В кои европейски страни консумацията на алкохол се е увеличила?

Консумацията на алкохол в Европейски Съюз е намаляла с 0,5 литра сред 2010 и 2020 година Въпреки това има няколко страни, в които използването се е нараснала в същия интервал, заяви „ Евронюз “.


" Нито едно равнище на консумация на алкохол не е безвредно за нашето здраве ", предизвести Световната здравна организация (СЗО). Въпреки това количеството алкохол, което изпиваме, към момента е доста.

Рискът от развиване на рак се усилва доста при консумация на повече алкохол. Здравните управляващи приканват хората да спрат да пият алкохол или най-малко да го понижат.

Но дали се съобразяваме с тези апели?

Някои хора стопират да пият алкохол през януари, което се назовава " изсъхнал януари ". Данните демонстрират, че потреблението на алкохол в Европа понижава.

Как се е трансформирала потреблението на алкохол в Европа през последните десетилетия? В кои страни се следи най-голям ритъм на понижаване и увеличение на потреблението на алкохол?

Общото ползване на алкохол се дефинира като годишните продажби на чист алкохол в литри на разположение на възраст 15 и повече години. Данните не включват нерегистрирана консумация на алкохол, като да вземем за пример домашно или нелегално произвеждане.

Наблюдава се последователно понижаване на потреблението на алкохол в Европейски Съюз и в европейския район на СЗО.

В Европейски Съюз общото ползване на алкохол на разположение на възраст 15 и повече години е намаляло с 2,9 литра през последните четири десетилетия, като от 12,7 литра през 1980 година е спаднало до 9,8 литра през 2020 година, което подхожда на 23-процентно понижение.

Потреблението бележи забележителен спад сред 1980 година (12,7 литра) и 2000 година (10,5 литра).

През идващите две десетилетия темповете на понижаване се забавят. Между 2000 година и 2010 година то е намаляло с 0,5 литра в Европейски Съюз.

Консумацията на алкохол в европейския район на СЗО, който обгръща 53 страни, в това число Русия и близките страни, е намаляла от 12 литра през 2000 година на 9,5 литра през 2020 година, което подхожда на понижение с 2,5 литра (21%).

Въпреки този спад районът към момента е с най-високо равнище на консумация на алкохол на човек в света.

Годишно всеки човек на възраст над 15 години в този ареал изпива приблизително 9,5 литра чист алкохол. Това се равнява на 190 литра бира, 80 литра вино или 24 литра спиртни питиета.

През 2020 година измежду 36 европейски страни, в това число Европейски Съюз, Обединеното кралство, Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) и страните кандидатки за участие в Европейски Съюз, годишната консумация на алкохол варира от 1,2 литра в Турция до 12,1 литра в Латвия.

Средно жителите на Европейски Съюз са консумирали 9,8 литра алкохол.

Сред " огромната четворка " на Европейски Съюз във връзка с стопанската система и популацията най-голяма консумация на алкохол има в Германия 10,6 литра, следвана от Франция 10,4 литра, Испания 7,8 литра и Италия 7,7 литра. В Обединеното кралство този индикатор е 9,7 литра.

Ако разгледаме измененията на национално ниво сред 2010 и 2020 година, ще забележим, че в 25 страни потреблението на алкохол е намаляла, а в 11 страни се е нараснала.

Консумацията на алкохол е намаляла с повече от един литър в 14 страни, до момента в който в 5 страни тя е повишена през този интервал.

Най-голям спад в потреблението на алкохол през този интервал бележат Ирландия и Литва. И в двете страни то е намаляло с 2,1 литра, следвани компактно от Испания и Гърция (и в двете по 2 литра).

Нидерландия, Франция, Кипър и Финландия също означават понижение с над 1,5 литра. Между 1 и 1,5 литра е било понижението и в Сърбия, Белгия, Хърватия, Дания, Швейцария и Германия.

В Европейски Съюз потреблението на алкохол е намаляло с 0,6 литра сред 2010 и 2020 година

Най-голямо е нарастването в Латвия, където потреблението е повишено с 2,3 литра.

България (1,4 литра), Малта (1,1 литра), Румъния и Полша (и двете по 1 литър) също означават доста нарастване. В Норвегия, Италия и Исландия нарастването е над 0,5 литра.

Много европейски страни са въвели редица политики за ограничение на потреблението на алкохол, като да вземем за пример данъчно облагане, ограничение на достъпността на алкохола и възбрана на рекламата му.

Според Организацията за икономическо сътрудничество и раз обаче успеваемостта им е възпрепятствана от слабото им използване на място и лимитираните запаси.

Консумацията на алкохол се разграничава доста според от пола и образованието. Вместо количеството се изследва делът на тежките епизодични напитки.

Това е делът на пълнолетните лица на възраст 18 години и повече, които оповестяват, че са изпили 60 грама или повече чист етанол през последните 30 дни. Това се равнява на 6 или повече напитки.

През 2019 година съвсем всеки пети възрастен (19%) оповестява за тежко епизодично пиянство най-малко един път месечно в страните от Европейски Съюз - дял, който остава постоянен от 2014 година насам.

Във всички страни мъжете са по-склонни да оповестяват за тежко епизодично пиянство, в сравнение с дамите. През 2019 година приблизително за страните от Европейски Съюз 26,6% от мъжете оповестяват за тежко епизодично пиянство най-малко един път месечно спрямо 11,4% от дамите.

Най-висок дял по този индикатор при мъжете е регистриран в Румъния (55,2 %). Този % е над 35 на 100 в Дания, Люксембург, Германия и Белгия.

Жените в Дания, Люксембург, Германия и Ирландия демонстрират най-голям дял на тежко епизодично пиянство, който е над 20 %.

Академичните проучвания демонстрират, че разликите сред половете може да са свързани с разнообразни културни упования и да отразяват обичайните функции на половете. Възможно е също по този начин да са свързани с разликата в заетостта и по-ниските приходи.

Нивото на обучение също е от голяма важност за тежкото пиянство. Хората с по-ниско равнище на обучение не са с по-висок % на тежко епизодично пиянство в страните от Европейски Съюз, като се изключи Латвия.

Средно 12,5% от хората с по-ниско от приблизително обучение оповестяват за тежко епизодично пиянство спрямо 20% или повече от хората с най-малко приблизително (22,3%) или висше обучение (20,2%).

Тези разлики в забележителна степен отразяват по-голямата покупателна дарба.

" Алкохолът е по-достъпен за хората с по-високо обучение и по-високи приходи. Въпреки това, когато се преглеждат вредите, свързани с алкохола, тежестта е по-голяма за хората с по-нисък социално-икономически статус ", се установи в отчета на Организацията за икономическо сътрудничество и раз " Състояние на здравето в Европейски Съюз цикъл-2022 ".

Най-високият % на разликата в образованието на тежко пиещите се следи в Латвия, Гърция, Естония, България и Литва.

В тези страни процентът на тежко епизодично пиянство при хората с по-ниско обучение е малко по-висок, в сравнение с при хората с висше обучение.

Съществува ли безвредно равнище на приложимост на алкохол?

Това е елементарен въпрос с елементарен отговор: не, не съществува.

" Не можем да приказваме за така наречен безвредно равнище на приложимост на алкохол. Няма значение какъв брой пиете - рискът за здравето на пиещия стартира още от първата капка алкохолна напитка ", изяснява доктор Карина Ферейра-Боргес, изпълняваща длъжността началник на отдел " Управление на незаразните заболявания " и районен консултант по въпросите на алкохола и противозаконните опиати в Регионалния офис на СЗО за Европа.

" Единственото, което можем да кажем сигурно, е, че колкото повече пиете, толкоз по-вредно е - или, с други думи, колкото по-малко пиете, толкоз по-безопасно е ", каза-Боргес./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР