Колекционери от Германия, Русия и Украйна усилено търсят Пълдин 601.

...
Колекционери от Германия, Русия и Украйна усилено търсят Пълдин 601.
Коментари Харесай

Шашнахме Горбачов с компютрите в ДЗУ

Колекционери от Германия, Русия и Украйна интензивно търсят „ Пълдин 601 ". Уникални са и българските " елки ", които убиват големите руски механични касови машини, споделя софтуерният експерт Димитър Блъсков.

Помните ли времето, когато 234 български предприятия работиха в областта на електрониката? И единствено под шапката на Държавно обединяване Изчислителна и организационна техника имаше 20 огромни завода с обезпечени пазари в целия Източен блок. Над 100 експоната от това време демонстрира в първия музей на БГ електрониката софтуерният експерт Димитър Блъсков. Музеят се намира в пространно помещение до офис на ул. „ Родопи " 111.

„ Исках особено да го направя в Пловдив, тъй като градът е бил водач в няколко неповторими производства за цяла Източна Европа. За мен са забавни експонатите типично пловдивско произвеждане ", акцентира Блъсков.

Изрежда двете ни топ предприятия - завода за огромните лентови устройства от ЗЗУ и „ Кочо Цветаров ", който правеше флопидискови устройства. „ И с двете имахме непокътната територия за цяла Източна Европа. И двата завода към този момент са разформировани - продадоха постройките и декарите... ", споделя Блъсков.

Голям триумф за града било стартирането на серията компютри „ Пълдин 601 ". Произвеждани са в лимитирана серия и всички са отивали за експорт. „ Имам три от тези прелестни машини. И трите ги купих от Украйна - там колекционерите ги търсят доста ", споделя Блъсков. Първите ни компютри „ Правец " са единствено за учебни заведения и институции. Търговската им цена съгласно него е била към 3500 лв.. „ Като не се продаваха, няма никакво значение каква им е била цената. Чак през 1986-а вършат персоналния компютър „ Правец 8Д ", чиято цена е търпима - към 400 лв. ", изяснява той. Този компютър е бил очакван да може да се включи към тв приемник и касетофон.

Димитър купува първия си робот „ Робко " от ebay преди 6 години. Сдобива се с още няколко, а музейният му експонат е в чудесно положение. Разполага даже с истинската си документи. Пловдивчанинът изяснява по какъв начин от производството на " елки " за 10 години минаваме на компютри. „ Първата ЕЛКА е създадена в цех „ Електроника ". Цената <210> тогава е била към 4000 лв., само че не е била предопределена за продажби на жители. След това производството е обещано на „ Оргтехника " в Силистра. Още първоначално имат огромни поръчки за чужбина, а не им доближават мощности.

Производството е скачало с десетки пъти всяка една година и доближава стотици хиляди, споделя Димитър Блъсков. Именно " елките " проправят пътя ни към компютрите, счита той. Тогава на най-високо руско равнище се взима решението България да прави запаметяващи устройства. Така за няколко години сме измежду първите три страни, които създават огромни харддискове. С компютрите започваме да вършим и свои чипове от серията Т-600.

„ Заводът в дискови запаметяващи устройства е най-модерният в Източна Европа. В съветски уеб сайтове четох материали, че при едно посещаване Горбачов е бил толкоз впечатлен, че споделил: „ Такова нещо не може да стои покрай границата с Турция! Да се дублира производството в Съветския съюз! ". Сега единственият жив излишък от епохата на соца е цех „ Оргтехника " в Силистра - предприятието предписание калкулаторите. Там създават касови апарати, теглилки и принтери.

Блъсков е изложил над 100 машини с музеен тип. " Елките " му са над 20 модела, магнитните устройства са 5, компютрите са доста повече. Има 12 механични касови машини, които България не е правила. Няколко от тях са руски. Тежат по 30-40 кг. Убиват ги българските " елки ".

Made in Plovdiv Уникалните елки на респект в Германска демократична република

Много чужденци харесват остарялата българска електроника. Точно по този начин колекционерите намират редки и непознати у нас джаджи. „ Едната посока на търсене е в Русия и Украйна. Там колекционирането е в двете посоки. От там купих пловдивските компютри „ Пълдин 601 ". Другото направление е Германия. Това значи, че сме имали доста добър експорт за тази страна. И това са артикули, които не се намират в България. От Германска демократична република може да намериш невероятни модели " елки ", споделя Блъсков.

Големият корифей в поправката на ретро електрониката в Пловдив е Пламен Вайсил. Той извънредно добре поправя, само че и конструира нови устройства. Голям обожател е на компютрите „ Правец " и „ Пълдин ". В Търново Орлин Димитров е огромен обожател на „ Робко ". Съживява ги, ремонтира ги, основава нови съставни елементи. Дублира остарялата платка, с цел да може да работи с други програмни езици.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР