КЕВР посочи пред БПЦ какви са законовите възможности църквите и

...
КЕВР посочи пред БПЦ какви са законовите възможности църквите и
Коментари Харесай

КЕВР: Законът не позволява храмовете да минат автоматично на битов ток

КЕВР уточни пред БПЦ какви са законовите благоприятни условия църквите и манастирите да станат битови клиенти и да не заплащат индустриален ток.

Във връзка с получено писмо в Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР),  от патриарх Неофит с искане църквите и манастирите да станат битови клиенти и да не заплащат индустриален ток, ръководителят на КЕВР доцент Иван Иванов изпрати писмен отговор по отношение на опциите обектите на БПЦ да бъдат снабдявани с електрическа сила по одобрени от КЕВР цени за крайни битови клиенти, осведомиха от регулатора.

В писмото на КЕВР в детайли се коментират опциите за подписване на контракт за доставка на електрическа енергия за обособени обекти, отговарящи на законовите условия и на правосъдната процедура.

Посочено е, че според Закона за енергетиката (ЗЕ), снабдяването с електрическа сила на обекти на битови крайни клиенти, присъединени към електроразпределителна мрежа на равнище ниско напрежение, когато тези клиенти не са избрали различен снабдител, се прави от лицензирано сдружение краен доставчик на лицензионната територия на което е ситуиран съответния потребителски обект, по одобрени от Комисията цени.

В Закона за енергетиката /ЗЕ/ съществува легална формулировка на понятието „ битов клиент “ , съгласно която „ битов клиент “ е клиент, който купува електрическа сила за лични битови потребности. Формираната досега правосъдна процедура, възприета напълно и в практиката на КЕВР, постановява, че преценката за това, дали даден клиент е битов или небитов , следва да се прави на плоскостта на другите потребности, които те ще задоволяват със закупената сила, а не според от предназначението на обектите, за които ще я закупуват.

Следователно водещ аршин са съответните потребности, които ще се задоволяват посредством доставената електрическа сила, като е без значение предназначението на обекта според нормите на Закон за устройство на територията, както и дали ползващият сила индивид е физическо или юридическо лице.

В писмото на КЕВР се прецизира, че в нормативната уредба не съществува изясненост по въпроса какви тъкмо потребности се включват в понятията „ за лични битови потребности “, респ. „ за небитови потребности “. Нормативно неуточнен е и въпросът по какъв начин следва да бъде систематизиран даден клиент при по едно и също време облекчаване на битови и небитови потребности. Това основава компликации в практиката и постанова разграничението битов/небитов клиент да се преценя за всеки съответен случай и за всеки обект, като се регистрират и съответните специфики.

Тази преценка следва да се извърши в началото от сдружението краен доставчик, защото то е страна по контракта за доставка, която е услуга от публичен интерес.

С оглед на изложеното и поради многочислените разнообразни обекти, благосъстоятелност на БПЦ, не може да се даде еднопосочна оценка, дали и до каква степен част от тях попадат в обсега на понятието „ битов клиент “, т.е. за какви тъкмо потребности (битови/небитови) ще се употребява доставяната електрическа сила.

При настоящото все още законодателство, в случай че БПЦ реши, че някои от нейните обекти дават отговор на критериите за „ битов клиент “ и желае те да се доставят с електрическа сила по одобрени от КЕВР цени, от съответния краен доставчик („ Електрохолд Продажби “ ЕАД, „ ЕВН България Електроснабдяване “ ЕАД, „ ЕНЕРГО-ПРО Продажби “ АД и „ ЕСП Златни пясъци “ ООД), то следва да бъде поискано сключването на контракт за доставка на електрическа сила за определените о бекти.

В случай, че крайният доставчик откаже да прави доставка на електрическа сила за тези обекти, БПЦ разполага с опцията да сезира с тъжба Комисията. Ако в производството по разглеждане на жалбата бъде открито, че доставяната в съответния обект сила се употребява единствено за битови потребности , Комисията има право да задължи крайния доставчик да подписа контракт с БПЦ за този съответен обект.

Към сегашния миг, без смяна в законодателството и съответно в ЗЕ, не съществува друга законова опция обектите на БПЦ автоматизирано да бъдат снабдявани по контролирани от Комисията цени за крайни битови клиенти, се показва в писмото на ръководителя на КЕВР до Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Председател на Светия Синод на БПЦ.
 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР