Казанлък. Втора гробница след Казанлъшката със запазен купол, но без

...
Казанлък. Втора гробница след Казанлъшката със запазен купол, но без
Коментари Харесай

Стара Загора: Втора гробница след Казанлъшката със запазен купол, но без стенописи бе разкрита край село Розово

Казанлък. Втора гробница след Казанлъшката със непокътнат купол, само че без фрески бе разкрита край село Розово. Това сподели за Радио „ Фокус “ доцент доктор Георги Нихризов от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките. Той разясни, че след иманярска инвазия в гробницата край Розово не е открит никакъв археологически материал. Открити са елементи от човешки скелет, в това число черепът – разпилени на дъното на гробната камера.
14 тухлени гробници са проучени към този момент и те се датират от интервала на 3 век пр.Хр. Вероятно и гробницата край Розово датира от същия интервал. От известните гробници, открити към Севтополис и Мъглиж, тази е най-миниатюрната и много по-небрежно изпълнена. За разлика от Казанлъшката заварката на тухлите е от глина, а не от хоросан.
Доц. Нихризов разясни, че през 2010 година иманяри разкриват в могилата тракийска гробница, като в огромна степен са унищожили част от нея. През 2018 година Исторически музей „ Искра “ обезпечава средства, с цел да стартират действителни разкопки. В екипа на доцент Нихризов е и археологът от ИМ „ Искра “ Меглена Първин. Нихризов съобщи, че екипът е сюрпризиран прелестно от това, което е разкрил – добре непокътнат монумент като гробна камера, само че предгробното оборудване е съвсем изцяло унищожено. Доц. Нихризов разясни, че става дума за гробница от елинистическата ера от вида на Казанлъшката, построена от тухли, куполна гробница, с малко предгробно помещение. Това е втората такава изцяло непокътната куполна гробница, тъй като в Казанлъшката долина са открити няколко при по-ранни разкопки, построени от тухла, само че непокътнати единствено в основата си. Още в древността те са разрушени и материалът е употребен за други градежи. Гробницата при село Розово е най-малката от всички открити до момента. Вътрешният диаметър на гробната камера е 2,16 метра, толкоз е и височината ѝ. Куполът ѝ е затрупан с каменна плоча. Изградена е от 23 реда печени тухли с разнообразни размери и друга форма. Някои от тухлите са с огромна дебелина. „ Вероятно всичко е пригаждано според от нуждата. Наблюденията при разкопките демонстрираха че тухлите са печени на място и подготвяни според от това, какво е било належащо на строителя и архитекта “, сподели доцент Нихризов.
Пред входното помещение на гробницата е имало заслон затрупан с керемиди – конски вид, солени, огромни плоски керемиди. Според археолозите структурата на навеса е била дървена. Такива навеси са открити и при други гробници в Казанлъшко – Шушманец, Грифони, Хелвеция. Гробнцата е била облицована извън с речни камъни, което укрепва оборудването и оказва помощ за дренирането.
Каква ще бъде ориста на този монумент на културата ще реши министърът на културата. За тази цел при започване на месец октомври ще бъде формирана комисия, която ще му даде решение. Археолозите ще дадат научна оценка за паметника. За социализацията на гробницата са нужни близо 100 хиляди лв..
Славяна ГАЙДАРОВА
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР