Каква е връзката между политическата криза и трусовете в съдебната

...
Каква е връзката между политическата криза и трусовете в съдебната
Коментари Харесай

Стайков: Политиците са главните виновници за състоянието на съдебната ни система

Каква е връзката сред политическата рецесия и трусовете в правосъдната система у нас – разяснява в „ Мрежата “ по стратегия „ Христо Ботев “ Николай Стайков, проверяващ публицист от Антикорупционния фонд.

„ Политиците са основните виновници за положението на правосъдната ни система, защото те дълги години се концентрираха върху това да има една лоялна, комфортна, послушна правосъдна система, посредством всевъзможни регламентирани и изключително посредством нерегламентирани способи на влияние върху нея. Да напомня онези записи от Банкя „ ти си го избра “, в които ставаше дума за Бойко Борисов и основния прокурор. След това им писна и да се крият и преди време, когато беше назначен Иван Гешев, при неговото предопределение 2019 година, тогава премиерът Борисов непосредствено сподели – „ Ми, няма кого да сложа, другите не желаят и по тази причина аз ще сложа Иван Гешев “. Така че, уж самостоятелната по Конституция правосъдна система, в действителност от години е ръководена от политиците, срещу ангажимент да покрива техните злоупотреби и откровени закононарушения. Както и да бъде използвана като бухалка.

Всичко това се отнася към случаи като Петьо Еврото и Мартин Нотариуса, защото основният приоритет на административните ръководители на прокуратурата на всички равнища не е развъждането на самостоятелни, честни и способени чиновници в правосъдната система, а противоположното. Може да се направи дисекция как прокуратурата отделя политически чувствителни проблеми в специфични отдели. Правят се специфични механизми по какъв начин хем да бъдат спазени официално условията за инцидентно систематизиране на въпросите, само че в действителност се подсигурява, че във всяка една институция на всички равнища има едни послушни хора, които, когато би трябвало да възбуждат дело, инспекция, следствие или обвиняване, те го покриват. Всъщност през годините има десетилетия, в които това, което назоваваме „ отрицателна селекция “, в действителност е оставено да работи по този метод. Системата създава незначителност и взаимозависимост. В сходна среда мрежи като тази на някогашния началник на Столичното разследване Пепьо Петров Еврото с ресторант „ Осемте джуджета “ и Мартин Нотариуса, който пък е почнал от ниско равнище, само че последователно отива нагоре като въздействие, тези мрежи процъфтяват.

Нашето следствие за „ Осемте джуджета “ през 2020 освети тези две най-големи мрежи за въздействие върху правосъдната система – така нареченото „ редом правораздаване “. Тогава тези наши следствия бяха неглижирани от прокуратурата, а в миг за тях се приказва и всички признават тяхното съществуване, само че единствено до такава степен, кои са ходили в тези клубове. “

„ Един самоуверен прокурор да проверява критикуващи правосъдната система публицисти “

„ Съдия Георгиева, очевидно гледала доста съветска телевизия, тъй като там се работи по този метод. В демократичните страни гражданските институции са коректори на обществените, тъй че ние сме си свършили работата, като гражданска организация – да проверяваме и да осветяваме тези схеми на въздействие. От там нататък към този момент виждаме комичния филм „ Прокуратурата се саморазследва “. Именно по тази причина е доста значимо да следим какво се случва и да проверяваме какво се е случило, когато системата обработва проблеми като горните. Какво се е случило, когато ние осветихме „ Осемте джуджета “, по кой метод е предходна инспекцията, която, несъмнено, е била закрита скоропостижно. Сега стартират да излизат доста значими данни и обстоятелства по какъв начин това се е случило.

Например, в поредицата СГП-лийкс (Софийска градска прокуратура), пускаме значими и скандални документи. Например стана ясно, че при разпита на административният началник на Столична прокуратура Илияна Кирилова, тя самата е разказвала за свои близки другарски връзки с Петьо Еврото и то в интервал, когато тя е била началник на Столична прокуратура. Едновременно с това там са се правили процесуално-следствени дейности по отношение на Петьо Еврото по отношение на нашите следствия. Значи с едната ръка са си изпращали фамилни фотоси, а с другата – тя се е самосезирала за нашето разследване и назначава прокурори, с изключение на този на инцидентен избор, които двама прокурори евентуално са били доверени хора, които не са работели за изчистване на обективната истина. По този метод въпросът „ Осемте джуджета “ разумно е довел до нищо. По същия метод конфискуваните материални доказателства, които са конфискувани сега, са в подчинената ѝ прокуратура, където някой неин чиновник има достъп до тях. Имаме подозрения до каква степен тези материални доказателства не са по някакъв метод манипулирани. Картината от тези документи СГП-лийкс, които публикуваме, единствено затвърждават подозренията, че в прокуратурата сега стоят подвластни хора, а към този момент се приказва искрено за записи с компрометиращо наличие за магистрати и висши служители на реда. “

Главата на „ фамилията “ и неподписаното съглашение

„ Политиците имат интерес от подвластна и услужлива правосъдна система. Това, което назоваваме „ остарели партии “, са хората ползватели на подвластната правосъдна система. Нека си спомним случаите, в които са били прикривани политически участия в големи кавги. Например „ Мишо бирата “, където изтекоха законно конфискувани записи, които уличават тогавашния министър председател Борисов. Тогава гласът, напомнящ този на Борисов, се обаждаше непосредствено на шефа на Столичната митница, с цел да спре ревизия в едно дружество. Да си напомним банкрута на КТБ, там услужливо не извика на разпит нито Делян Пеевски, нито Бойко Борисов, защото трябваше да им се зададат неуместни въпроси като да вземем за пример – познават ли главните обвинени? Те просто не бяха разпитани, извънредно комфортно за тях безучастие на прокуратурата, поради което обществото загуби обективната истина в какви зависимости са изпаднали нашите политици и какво се случва в кухнята и в извънработно време на политиците. “

Пътната карта на „ Турски поток “ и неподписаното съглашение

„ Има една остаряла максима и тя е, че власт не се давам а се взема. В момента няма по какъв начин хората, които имат въздействие по върховете на правосъдната система, върху службите, върху регулаторите, да дадат това въздействие непринудено и без да се почувстват застрашени.

Така че до момента ръководещите обединения (ГЕРБ – Реформаторски блок, ГЕРБ – Обединени патриоти) винаги са се правили на един принцип – единственото, което получаваха по-малките сътрудници, беше обществен запас под формата на министерства, организации и така нататък Но те в никакъв случай не са били допускани в кухнята на същинската власт, която е институциите, които могат да проверяват, които могат да разбулват и унищожат един политик или политическа партия, или пък да унищожат доказателствата за нещо, което е било осъществено от тях. Така че по тази причина е сложна сегашната коалиция (сглобка), тъй като на всички тези значими позиции са си все същите остарели ръководещи, които са сърцевината на държавността. Затова е значимо да се сменят шефовете на комисии, като тази на Защита на конкуренцията “, за да се ревизира активността на „ Лукойл “ години обратно, да се ревизират решенията за публичните поръчки по построяването на „ Турски поток “ и няма по какъв начин да желаеме те да си дадат властта непринудено, в случай че насреща седят евентуални престъпления, осъществени от тях. Затова не вървят договарянията. Ако има ясни правила и периоди, това значи единствено едно – нарушаване на този институционален комфорт за хората, които са управлявали напълно до скоро. Всичко опира до Антикорупционната комисия, законите за бъдещето на правосъдната система и регулаторите. “

https://novini.bg/

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР