Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години

...
Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години
Коментари Харесай

BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите

Жилищата в България нарастнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в Европейски Съюз, сочат данните на европейската статистическа работа Евростат, представени от " Труд “.

``
реклама

В този интервал цените не се движеха единствено нагоре. Заради интернационалната финансова рецесия в интервала от 2009 година до 2013 година беше регистриран спад в цените. През последните пет години обаче наклонността се обърна и парцелите записват съществено повишаване.

Само за интервала от 2014 година до 2018 година цените на жилищата в страната са нарастнали с над 29%, демонстрират данните на Евростат. Сред главните аргументи за това са повишението на приходите, рухването на лихвите по заеми и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи жилища, както и миграцията на популацията към градове, в които дават по-високи заплати. Оказва се, че придвижването на цените на жилищата в България дава отговор на трендовете на пазара на парцели в целия Европейски Съюз.

Общо за страните от Общността покачването на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%. Финансовата рецесия се отразява освен на пазара в България, а и на покупко-продажбите с парцели в множеството страни от Европа. През 2009 година общо за страните от Европейски Съюз цените на жилищата са се намалили с 4,4%. След леко повишаване през 2010 година и 2011 година, през 2012 година и 2013 година още веднъж е записано поевтиняване на парцелите в Европейски Съюз надлежно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите трендове е Германия, където жилищата нарастват през всяка от последните 10 години.

В Швеция жилищата също нарастват по време на финансовата рецесия, само че през предходната година е регистриран спад с 0,9%. Общо за последните 12 години, най-голямо покачване на цените измежду страните от Европейски Съюз е регистрирано в Швеция, където парцелите са поскъпнали съвсем два пъти – с 96%. На второ място е Малта с покачване от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% растеж на цените. Челната петица се добавя от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от Европейски Съюз по растеж на цените. След Германия в класацията се подреждат Белгия (+37,3%), Англия (+35,5%) и България (+34,9%).

Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва. В редица европейски страни, които не са членки на Европейски Съюз, парцелите също са поскъпнали доста за последните 12 години. Например цените на жилищата в Исландия са нарастнали над два пъти, а в Норвегия с 87%. Само за последните пет години, през които цените на парцелите в множеството страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в Европейски Съюз са поскъпнали приблизително с 18,6%, сочат данните на Евростат. П

ървото място измежду страните от Европейски Съюз е за Ирландия, където растежът на цените за този интервал е над 70%. Челната тройка се добавя от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от Европейски Съюз повишаването на жилищата за 5-годишния интервал е по-голямо в сравнение с в България. Явно бързото повишаване на цените на жилищата у нас следва трендовете на пазара на парцели в Европа. Нещо повече, още в три страни от Европейски Съюз жилищата са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се подрежда на 18-то място в света по повишаване на жилищата, демонстрират данни на консултантска компания на пазара на парцели. Цените на жилищата в страната са нарастнали с 5,5% през първото тримесечие на годината по отношение на същия интервал на предходната. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от доста индикатори като да вземем за пример повишението на приходите, по повишаване на парцелите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нарастнали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

В Гърция жилищата нарастват четири следващи тримесечия, само че покачването на годишна база е много по-малко, в сравнение с у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там към момента са с 40,8% по-ниски, в сравнение с бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 година За второ следващо тримесечие дребна Словения е на върха на класацията като най-горещ заможен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, демонстрират данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „ Намаляващата безработица, ниските лихви и, до неотдавна, лимитираното предложение, стоят зад мощния растеж на цените “, показват създателите на отчета. Шест от десетте най-горещи пазара на парцели в света са в Европа.

На втора позиция е Латвия с растеж от 11,9%. В топ три влиза и Китай с покачване от 11,6%. Останалите страни в топ 10 по повишаване на парцелите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%). Спад има в седем страни от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%). Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година. В пет страни от Европейски Съюз хората дават към 5% от приходите си за вложения в дома, като тук влизат както разноските за покупка на жилище, по този начин и за поправки. Българите влагат приблизително 5% от приходите в жилището си, демонстрират последните данни на Евростат.

Като тук влизат както разноските за покупка на нов дом, по този начин и за осъществяването на поправки. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен заем за апартамент, дават много по-голям дял от приходите си за жилището в съпоставяне със фамилиите, които единствено би трябвало да вършат настоящи поправки. България е измежду страните от Европейски Съюз, в които хората дават минимален дял от приходите си за вложения в дома. Това се дължи на обстоятелството, че макар сериозния растеж на покупките на жилища с заеми, множеството хора в страната живеят в лични жилища или къщи, които са получили по завещание.

Общо за страните от Европейски Съюз 8,3% от приходите на хората отиват за покупка на жилище или за поправки в дома. Оказва се, че би трябвало да мине много време и повече хора да си купят дом на погашение, с цел да достигнем междинните равнища за Европейски Съюз по този индикатор. Но в доста страни от Общността, също както и у нас, жителите влагат към 5% от приходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на Европейски Съюз, в които вложенията в жилища имат максимален дял от приходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР