Географията е особено интересен предмет, макар и мнозина често да

...
Географията е особено интересен предмет, макар и мнозина често да
Коментари Харесай

Кои са най-големите държави в света? Мнозина ще сгрешат с отговора си

Географията е изключително забавен предмет, въпреки и мнозина постоянно да гo пренебрегват – какъв брой тъкмо е мъчно да се види една карта, нали?

Оказва се, че има и някои по-сериозни специфики, изключително откакто постоянно някои хора могат да се объркат с въпросите в телевизионните излъчвания, написа chr.bg.

Границите на една страна и нейните забележими размери на картата не могат да дадат действителната визия за площта ѝ, затова идва и огромният въпрос: кои са най-големите страни в света?

Сигурни сме, че мнозина ще посочат първенеца в тази ранглиста – Русия и нейните към 17 098 242 квадратни километра. Представете си размерите на нея, до тези на Ватикана, който може да се похвали с размери от към 430 квадратни метра.

Не би трябвало да забравяме, че с изключение на географските размери, някои страни трансформират своята повърхност и по други фактори – популацията също оказва помощ за тези промени. Интересен факт е, че до 1946 година има към 76 самостоятелни страни в света, а през 2023 техният брой е към този момент 195.

Модерните калкулации демонстрират, че земята има към 510 072 000 квадратни километра и към 71% от тях са океан. Това значи, че единствено 29% от нашата планета е на практика суша.

Страните най-често мерят своята повърхност на зони, които се намират над морското ниво, като от време на време взимат и дребна част от плажните линии. Така става и малко мъчно да се измерят най-големите страни, изключително откакто някои и до през днешния ден се стремят да разпънат своята повърхност.



Русия сигурно е отличник в тази ранглиста, изключително откакто забележим, че разполага с 17 098 242 квадратни километра. С други думи, би трябвало да приказваме за страна, която е към 2 пъти с площта на Бразилия, същата се счита за 5-тата най-голяма в света. Русия има 1/10 от земната територия и заема два обособени континента, възползвайки се от 11 времеви зони и граничи с 14 други страни.

Русия действително граничи и с три океана – Атлантическия, Тихия и Арктическия океан. На територията текат към 100 хиляди реки, имат езерото Байкал, което се счита за най-старото и най-дълбокото в света. Тук ще открием пустини, планински вериги, безкрайни гори и зелени площи. Територията на Русия е дом за снежния леопард, полярната мечка, арктическите лисици, сибирския тигър и други по-екзотични животни.



И откакто сме сигурни, че мнозина знаят коя е най-голямата страна в света, тогава дано попитаме по този начин: коя е втората най-голяма страна? Помислете деликатно, а ние ще подксажем, че става въпрос за страната листо на флага. Ако още няма подсещане, тогава дано посочим, че става въпрос за Канада.

Страната разполага с повърхност от 9 984 670 квадратни километра. Има достъп до Тихия и Атлантическия океан, разполага с 6 времеви зони и най-северната граница е ориентирана към Арктическия океан. Канада не може да употребява цялата си повърхност, което изяснява и за какво има популация единствено от 1.5% от международната на своята територия. Почти цяла Канада е доста дива и се радва на сериозна популация от рискови и някои съвсем безодидни животни.

Канада има позитиви като брегова линия и териториални води. Впрочем към 20% от сладководните реки в света се намират точно на нейната територия.



Страната на 3-то място по-площ е Съединени американски щати с размер от 9 826 675 километра. Нейните 50 щата в Северна Америка могат да се похвалят с съвършена взаимозависимост, 48 от тях разполагат с обща сухопътна граница, както и граница с Канада и Мексико. 1/5 от земната ѝ територия е Аляска, която не е обвързвана с нито един различен щат и се нарежда покрай Канада. Хаваи е другият остров, който е лишен от директна връзка.

Поради обстоятелството, че Съединени американски щати има най-различна територия, разумно е да забележим, че тук има и всички типове прочут климат. Тропическият район удря Хаваи и Флорида, има съществуване на суха пустина, полярен район в Аляска и арктическо време в Скалистите планини. По-голямата част от щатите са класифицирани с сдържан климат (48 от тях).



На 4-то място ще открием, че Китай може да се похвали с огромна повърхност от 9 706 961 квадратни километра. Китай разполага с по-малко брегова линия и все пак се счита за доста огромна страна, която включва достъп до вода и по-сериозна урбанизация.

Технически Китай е 4-тата най-голяма страна, в случай че се мери по стандарта на измерванията. От друга страна ще открием, че в случай че не използваме този способ и не включваме бреговата линия, Китай се подрежда на 2-ро място, следвана от Съединени американски щати и Канада.

Страната граничи с още 14 страни и се простира на 5 географски зони, употребява се общоприетоо пекинско време за всички зони. Налични са най-различни зони като гори, пустини, зелени зони, висоти и влажни брегови линии. Всичко това се обогатява и с хиляди реки, в това число Янгце, която е третата най-голяма река в света. 1/3 от Китай е покрита в планини и има елементи от Еверест, попадащи в нейната територия. Великанът се намира сред Китай и Непал.



Бразилия се подрежда на 5-то място и е най-голямата страна в Южна Америка. Граничи с 10 от 12-те страни на континента. Притежава река Амазонка – най-голямата по размер, а и също по този начин покрива хиляди километри от северната ѝ точка. Бразилия е известна със своята дъждовна гора, а също така разполага с към 7400 километра от брегова линия по Атлантическия океан.



На 6-то място се нарежда Австралия с 7 741 220 квадратни километра. Освен континент, това продължава да е една особена страна с впечатляващи размери. Ще открием, че разполага с 34 хиляди километра от плодовита брегова линия, дъждовни гори, 1/3 от нейната повърхност е покрита в пустиня. Тук ще открием най-опасните животни в света, които могат да убият с взор и постоянно го вършат. Нещо по-важно е, че в случай че обичате лятото, това е вашата локация.



Индия се намира на 7-мо място в класацията и продължава да е втората най-голяма страна на територията на Азия. Нейната брегова линия е обградена от 3 страни с Индийския океан. Не е чак толкоз огромна, колкото останалите посочени в класацията – 3 287 263 хиляди квадратни километра, само че на континента се конкурира единствено с Китай.

Индия разполага с пустини, дъждовни гори и плодородните полета на река Ганг. Индийските мусони съумяват да докарат влага по време на лятото и топъл въздух от Тибет по време на зимата, създавайки сухи сезони през по-голямата част от времето.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР