Финландия обърна Руския олимпийски комитет (РОК) във финала в хокея

...

Финландия спечели първа олимпийска титла в хокея

Финландия обърна Руския олимпийски комитет (РОК) във финала в хокея на лед на Олимпийските игри в Пекин - 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). И реализира първа олимпийска купа - само тя убягваше до момента на скандинавската страна.

" Суоме " детронира руснаците, които по трагичен метод завоюваха златото преди четири години в Южна Корея, тогава, още веднъж поради глобите на МОК, като Олимпийски спортисти от Русия.

https://www.clubz.bg/uploads/2022/02/Финландия хокей олимпиада 2022 АП 4.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 800 " height= " 533 " />

Финландците записаха единствено победи в Пекин, като само против Швеция в дуел от групата играха продължения, откакто губеха с 0:3. Тя влязоха в шампионата като любимци и съумяха да извървят пътя до дъно. Старши треньорът Юка Ялонен към този момент е най-успелият хокеен треньор на страната. Той е повторен международен първенец, а във Ванкувър през 2010 година взе бронз.

Руснаците поведоха първи. Това стана 7:17 минути след началото, когато Михаил Григоренко се разписа при числено предимство - първото в срещата.

https://www.clubz.bg/uploads/2022/02/Финландия Русия хокей олимпиада 2022 АП 1.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 800 " height= " 533 " />

До края на първата третина РОК удържаше съперника си, само че единствено 3:28 минути след началото на втората третина Виле Пока изравни с удар от синята линия. Имаше двама играчи пред съветския вратар Иван Федотов, който не видя шайбата и тя мина сред корите му.

Победният гол за Финландия пристигна 31 секунди след старта на третата третина. Тогава Марко Антила се завъртя зад вратата и около мантинелата, стреля, а шайбата бе отклонена от стика на Ханес Бьорнинен и попадна за повторно в мрежата на Федотов - 2:1 (долу).

https://www.clubz.bg/uploads/2022/02/Иван Федотов Русия вратар хокей олимпиада 2022 АП.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 800 " height= " 533 " />

В последните минути на мача руснаците заиграха с шестима полеви играчи на леда, вадейки вратаря си, само че и това не им оказа помощ да пробият отличната отбрана на Финландия.

Челната тройка в мъжкия хокеен шампионат в Пекин се добави от отбора на Словакия, който победи в събота Швеция с 4:0 и за пръв път завоюва олимпийски орден като независима страна.

https://www.clubz.bg/uploads/2022/02/Финландия Русия хокей олимпиада 2022 АП2.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 800 " height= " 533 " />

При дамите купата е за Канада след 3:2 на финала против досегашния първенец Съединени американски щати. А Финландия има двойна наслада, защото женският тим взе бронза.
Източник: clubz.bg