Европа не е била рай по време ледниковата епоха, когато

...
Европа не е била рай по време ледниковата епоха, когато
Коментари Харесай

Генетичното изследване показва как хората в Европа са оцелели през ледниковия период

Европа не е била парадайс по време ледниковата ера, когато големи ледници са заемали обилни елементи от континента и са трансформирали обширни площи в негостоприемни за хората, заяви Българска телеграфна агенция, като цитира данни от ново изследване.

Но типът ни - нов преселник в Европа, въпреки всичко оцелява, въпреки и с огромни компликации.

Учени показаха разбор на данни за генома на 356 ловци-събирали, обитавали района преди сред 35 000 и 5000 години - време, включващо най-студения интервал на ледниковата ера сред 25 000 и 19 000 години. Това дава опция да се дешифрира динамичността на популацията в праисторическа Европа, в това число придвижването на групи от хора и някои техни съществени физически черти.

Докато някои популации кротуват и оцеляват в релативно по-топлите елементи на Европа, в това число във Франция, Испания и Португалия, други измират на Апенинския полуостров, сочи изследването. 

Изследването също по този начин дава визия за появяването на характерности като светлата кожа и сини очи при европейците.

" Това е най-големият античен набор от геномни данни в Европа ловци-събирачи, създаван в миналото ", споделя палеогенетикът Козимо Пост от университета в Тюбинген, Германия, водещ създател на изследването. Данните са оповестени в списание " Нейчър ".

" Това опреснява познанията ни по какъв начин човешките същества са оживели през ледниковата ера ", добави сътрудника му и съавтор на проучването Хъ Юй от Пекинския университет.

Европа е била дом на неандерталците, само че откакто те са изчезнали преди към 40 000 години, предшественикът на нашия тип - хомо сапиенс, се открива на континента. 

Хомо сапиенс се е появил преди към 300 000 години в Африка, след което се популяризира по целия свят, достигайки Европа преди най-малко 45 000 години.

Тогава разнообразни групи ловци-събирачи бродят из европейските територии, ловуват огромни бозайници, в това число вълнисти мамути, носорози и северни елени, другар ядливи растения. По време на най-студения интервал от ледниковата ера континентални ледници покриват половината площи в Европа, а огромна част от останалите са тундра със замръзнала почва.

Единствените хора, оживели през този най-суров интервал в Европа, са били ловци-събирачи, намерили леговище в елементи от Франция и Иберийския полуостров, откри изследването. 

Апенинският полуостров, за който преди се смяташе, че е бил леговище за хора през този интервал, е бил тъкмо противоположното – всички негови поданици са починали.

" Голяма изненада е, че хората там са изчезнали ", споделя водещият създател на проучването Йоханес Краузе, шеф на Института " Макс Планк " за еволюционна антропология.

Този район е бил още веднъж заселен преди към 19 000 години от ловци-събирачи от Балканите, които след това се популяризират в цяла Европа.

" Преди сред 14 000 до 13 000 години климатът става по-топъл и множеството елементи на Европа последователно се трансформират в гори, каквито са през днешния ден ", споделя Хъ Юй.

Представители на типа хомо сапиенс, навлезли в Европа след миграцията от Африка, са били тъмнокожи. Данните за генома демонстрират смяна към светла кожа измежду хората в Европа преди сред 14 000 и 8000 години, което се форсира с последващото разпространяване на земеделието на континента.

Определени черти на западноевропейските ловци-събирачи, известни със сини очи и тъмна кожа, се разграничават от тези в Източна Европа, които имат светла кожа и тъмни очи. Тези две популации стартират да се кръстосват едвам преди към 8000 години, откакто първите фермери идват в Европа от Анадола – модерна Турция, и изтласкват всички ловци-събирачи на север.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР