ЕП призовава Съвета да одобри присъединяването на Румъния и България

...
ЕП призовава Съвета да одобри присъединяването на Румъния и България
Коментари Харесай

ЕП призова Съвета да приеме България и Румъния в Шенген до края на годината

ЕП приканва Съвета да утвърди присъединението на Румъния и България към Шенгенското пространство до края на 2023 година В резолюция, призната в сряда с 526 гласа " за ", 57 гласа " срещу " и 42 гласа " въздържал се ", евродепутатите акцентират, че двете страни към този момент са изпълнили нужните условия за приемане в Шенген. Те показват страдание за решението на Съвета от 8 декември 2022 година да отхвърли участието им, " без да показа правна аргументация, обвързвана с критериите за присъединение ". Едно по-голямо Шенгенско пространство без граничен надзор би направило Европейски Съюз по-силен, споделят евродепутатите, като означават, че всички страни членки имат право да се причислят към Шенген, когато са подготвени.

Според Екологичен потенциал фактът, че Румъния и България към момента са отвън зоната за свободно пътешестване, натоварва бизнеса и популацията на двете страни в обществен и стопански проект. Гражданите на България и Румъния са дискриминирани, защото се сблъскват със забавяния, бюрократични компликации и спомагателни разноски при пътешестване или осъществяване на стопанска активност в чужбина спрямо техните сътрудници в Шенгенското пространство, се споделя в текста. Членовете на Екологичен потенциал означават, че закъсненията на граничните пунктове, с които се сблъскват румънците и българите, могат да продължат от няколко часа до няколко дни даже - в съпоставяне със приблизително 10 минути без инспекции на вътрешните граници - което също по този начин утежнява изискванията на труд на водачите на камиони.

В допълнение към вредите, нанесени на единния пазар на Европейски Съюз посредством възпрепятстване на свободното придвижване на артикули сред европейските страни членки, в текста се показват и " непоправимите вреди " за околната среда, които не подхождат на задачите на Европейския съюз за индиферентност във връзка с климата. Здравето на водачите, митническите чиновници и хората, живеещи наоколо до граничните пунктове, е изложена на риск от нарасналото замърсяване от хилядите транспортни средства, чакащи да преминат границата всеки ден, защото всяка година се отделят към 46 000 тона въглероден диоксид, споделят членовете на Екологичен потенциал.

Резолюцията приканва Комисията да направи оценка на финансовите загуби, пропуснатите изгоди и екологичните вреди, понесени от Румъния и България от юни 2011 година насам заради " голословния отвод " на участие в Шенген, и я предизвиква да проучва опциите за финансова отплата. Членовете на Екологичен потенциал показват, че актуалната обстановка " е инструментализирана от антиевропейска, в това число съветска агитация ", и " подкопава способността на Европейски Съюз да разпространява своите полезности и положителното ръководство в страни отвън Европейски Съюз ".

Понастоящем всички страни членки на Европейски Съюз, като се изключи България, Кипър, Ирландия и Румъния, са част от Шенгенското пространство за свободно пътешестване, което включва и страни отвън Европейски Съюз - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. Европейската комисия реши, че България и Румъния са подготвени да се причислят към Шенген, а Европейският парламент неведнъж е подкрепял присъединението им, последно в резолюция от 5 октомври 2022 година и в спор от 14 декември 2022 година
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР