Едва за една пета от българските деца в чужбина е

...
Едва за една пета от българските деца в чужбина е
Коментари Харесай

Красимир Вълчев: Само за едва 20% от българските деца в чужбина сме сигурни, че ходят на училище

Едва за една пета от българските деца в чужбина е несъмнено, че там вървят на учебно заведение. Точното засичане става посредством присъединяване им в неделни учебни заведения. За останалите не е ясно, сподели през днешния ден в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев. Той се включи във втория ден от срещата на 280 учебни шефове от цялата страна, проведена от Центъра за междуетнически разговор и приемливост Амалипе в границите на плана " Всеки възпитаник ще бъде първенец ".
Липсата на информация за мигриращите освен в чужбина, само че и вътре в страната деца от ромската общественост е една от аргументите те да не бъдат обхванати от просветителната система. Министър Вълчев сподели, че по време на българското европредседателство е подложен въпросът за осведомителна взаимосвързаност на институциите, изключително в Германия, където най- постоянно отпътуват фамилиите. Работи се по предложение до Министерство на вътрешните работи, с което съответно при излизане от границите на страната фамилията да дава документ, че детето е отписано от учебно заведение. Вътре в страната децата биха могли да бъдат търсени индиректно посредством данните на родителите им при подписване на краткотраен трудов контракт да вземем за пример, има и други оферти. Така или другояче, честото преместване става причина за задълбочаващ се недостиг в образованието на детето.
Националната мрежа " Всеки възпитаник ще бъде първенец " включва над 280 начални, съществени и междинни учебни заведения в страната, съответната грижа за всяко дете към този момент дава резултати, отсъствията са намалели, много от децата не престават образованието си. Теодора Крумова, зам. ръководител на Амалипе, изяснява философията на програмата- " Всяко дете може да стане първенец, в случай че някой повярва в него ". Тя споделя за намесата на центъра в живота на 13 годишно ромско момиче от село край Сливен, което е омъжено принудително не веднъж даже, а два. А в действителност то доста желае да стане учителка. Така че детето е върнато на фамилията му, сега продължава образованието си и от център Амалипе са уверени, че от него някой ден ще излезе прелестна учителка. На ромски " Амалипе " значи другарство.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР