Дублирането на ЕГН е рядък случай в България, а когато

...
Дублирането на ЕГН е рядък случай в България, а когато
Коментари Харесай

Зад Гинка от Пазарджик наднича бизнеса на СИК

Дублирането на ЕГН е необичаен случай в България, а когато на едно и също ЕГН излизат не две, а цели три лица, казусът граничи с тайнственост. Точно такова лице е една от шефките във компанията „ Инерком Груп “, която е определена от ЧЕЗ да купи нейния бизнес в България, написа " Биволъ ". На ЕГН на Петрана Георгиева Пайтакова се появяват още Теодора Георгиева Пайтакова и Теодора Николова Пайтакова, демонстрира настояща информация в Търговския указател.

Мистерия или съзнателно прикриване на следи? Нека приемем към този момент, че става дума за мистерия.

Не по-малка мистерия е от кое място „ Инерком “ ще вземе 320 милиона евро, с цел да заплати на ЧЕЗ и по какъв начин ще ръководи електроразпределението в една трета от България? Всички компании с название „ Инерком “: „ Инерком “, „ Инерком България “, „ Инерком Инвестмънтс “, „ Инерком Про “ и „ Инерком Груп “ имат общо 20 души личен състав, като всяка от тях е с 50 000 лева капитал. 

Всичко това е прекомерно незадоволително, с цел да се оправи компанията с бизнес за над 1,5 милиарда лв.. Забавен факт е, че все още компанията „ Инерком Инвестмънтс “, която се явява притежател на другите „ инеркоми “ даже не се води записана по Данък добавена стойност.  

Връзката сред трите дами с едно ЕГН и Гинка Върбакова, която се води притежател на „ Инерком “ не е сложна за определяне. Става дума за едно семейство от Стамболийски – бащата и майката са Никола и Петрана Пайтакови. Дъщерите са Теодора Николова Пайтакова и Гинка Николова Пайтакова, която по мъж е Върбакова. Теодора Георгиева Пайтакова не съществува.

Заедно фамилиите Пайтакови-Върбакови управляват няколко компании в строителния и фотоволтаичния бизнес. Една от тях санира блок в Пазарджик за 1,6 милиона лв..

Мащабите на съвкупния бизнес на фамилията не дават предпоставки за никоя банка да го финансира с 320 милиона евро. ЧЕЗ обаче не намира нищо необичайно и неправилно в кандидатурата на „ Инерком “, и това също е част от

Чешките мистерии

към продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ. Защо държавната ЧЕЗ държи да се освободи от българските си активи? Според в. Капитал и „ ЧЕЗ Дистрибуция “ и „ ЧЕЗ Електро “ са на облага. За 2017 „ ЧЕЗ Електро “ даже е нараснало облагата си от 864 000 лева, на 36,34 милиона лв.. 

Проблемът за ЧЕЗ очевидно не е стопански, а репутационен. През годините бизнесът им в България беше придружен от кавги, лишаване на лицензи и инспекции на Прокуратурата, разкрили злоупотреби с публични поръчки.

Но изборът на никому незнайната пазарджишка компания наподобява по-скоро като продължение на свадите и вместо да ги замете, рискува да отвори нова глава в тъмните бизнес връзки на ЧЕЗ с властта.

Още не е пропуснат фактът, че в продължение на години в надзорния съвет на ЧЕЗ България беше едно лице, което няма нито подготовка, нито познания да се намира там – фамозния Димитър Стефанов – Митко „ Каратиста “, за който Биволъ разкри, че е бил и шеф на компания на Румен Николов – „ Пашата “. 

Проверка на прокуратурата от 2013 разкри, че по времето на „ Каратиста “ над 800 милиона лв. са били източени от ЧЕЗ посредством противозаконни и манипулирани публични поръчки. Държавното обвиняване даже заключи, че това е повлияло отрицателно на цените на тока.

Странно за какво обаче работата на ведомството на Цацаров по този абсурден проблем заглъхна и досега не е довела до повдигнати обвинявания. Все отново, откакто абсурдът с „ Каратиста “ беше подет и от чешки медии, той беше отхвърлен тихомълком от управата на ЧЕЗ.

Отговорът на публични представители на ЧЕЗ за какво въпреки всичко „ Каратиста “ въобще е бил назначен гласеше, че той се явявал „ локален улеснител “ на бизнеса на групата. Изразът е грациозен метод да се признае за форма на политическа корупция без да се рискува следствие за такава.

„ Пашата “, отново?

Но зад идната продажба на бизнеса на ЧЕЗ в България на загадъчната „ Инерком “ още веднъж надничат сенките на някогашната формация СИК, на „ Пашата “ и на премиера Бойко Борисов.

Проверка на Биволъ откри, че от 2004 до 2014 година съпругат на „ Гинка от Пазарджик “ Славчо Върбаков е имал обща компания с Евгения Калканджиева.

Калканджиева е известна с близостта си с босовете на СИК, най-много с „ Маргините “. Един от босовете на групировката през 90-те е и Румен Николов – „ Пашата “, а Борисов тогава се явява нещо като пиар на СИК, съгласно непокътнатите медийни и фотодокументи.

През 90-те „ Пашата “ и Борисов въртят общ бизнес с нелегално произвеждане на цигари в Крайморие, разкри Биволъ преди години.

Фабриката на Борисов и „ Пашата “ е атакувана и разрушена от БОП-а през 1995 година, няколко месеца преди Бойко Борисов да бъде вербуван и подложен под наблюдаване от ЦСБОП като агент „ Буда “  поради връзките му в ъндърграунда.

Третият съучастник във компанията на Калканджиева и Славчо Върбанов е Венислава Пеева, която е съучастник с Васил Божков – Черепа в „ Глобал Геймс “. Името и лъсна за малко след като журналисти от Нова Телевизия бяха нападнати и малтретирани през пролетта на 2017 от мутри на охранителна компания на „ Пашата “ на автомагистрала „ Тракия “.

Става дума за чиновници на същата компания „ Омега 69 “, представлявана от Митко „ Каратиста “ до момента в който е представлявал и ЧЕЗ в България. Нито една медия обаче не посмя да напише и дума след този противен случай за връзката към „ Пашата “ и „ Каратиста “.

В друга компания, на име „ СМС Геймс “, Пеева е съучастник с Боян Николов, който се появява за малко в управата на „ Инерком Груп “.

Тези многочислени и устойчиви във времето бизнес връзки с хора близки до СИК и мутренското обграждане на премиера Борисов явно не вършат от Славчо Върбаков особено мечтан фронтмен на „ Инерком “. Това изяснява за какво на напред във времето в този момент е „ Гинка от Пазарджик “, а евентуално и мистериозните врътки с ЕГН на нейната майка Петрана.

Със сигурност обаче след разкриването на връзките на Върбаков с хора на незаконната формация СИК и доближени на премиера Бойко Борисов, мистерията с намирането на 320 милиона евро за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ става по-малко мистериозна. 

Колкото до чешката държавна компания, не може да се отхвърли, че тя се отличава с поредност и последователност в избора на своите бизнес сътрудници в България: СИК и отново СИК.

*Снимки - " Биволъ ".

 

 
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР