До 2100 г. Земята може да се затопли с 15

...
До 2100 г. Земята може да се затопли с 15
Коментари Харесай

Земята се затопля по-бързо и от най-песимистичните прогнози

До 2100 година Земята може да се затопли с 15 % повече от най-лошите досегашни прогнози на специалисти от Организация на обединените нации, сочи проучване на климатолози от института „ Карнеги “ от Станфордския университет. През 2014 година междуправителствена група специалисти за измененията в климата разгласява набор от вероятни сюжети, прогнозиращи климатично стопляне в края на 21в., обвързвано с излъчванията на газове с парников резултат. Патрик Браун и Кен Калдейра показват в своето проучване, оповестено в списание „ “Нейчър “, че световното стопляне евентуално ще бъде доста по-сериозно, в сравнение с най-лошите прогнози. 

Те означават, че най-песимистичните модели плануват нарастване на излъчванията на парникови газове през целия век и увеличениена междинните температури с 3.2 – 5.9 градуса по Целзий до 2100 година по отношение на прединдустриалния интервал. Изследването вкарва в моделите данни за слънчевата сила, която се гълтам или отразява от Земята. На базата на получените резултати се пресмята, че стоплянето ще е с 0.5 градуса по Целзий по-високо от съответния модел на Междуправителствената група. 

Ако излъчванията на газове с парников резултат продължат да са в същите количества, има 93% възможност, стоплянето да надвиши 4 градуса до края на века. В предходните калкулации, тази възможност е доста по-слаба, прецизира Калдейра в официално съобщение. На този стадий температурата на Земята се е повишила с 1 градус съгласно учените. По-малко от един градус стопляне е било задоволително да провокира повече поройни дъждове, понижаване на полярната шапка, повишение на киселинността на океаните и повишение на равнището им, предизвестяват учените в своето проучване. Вече сме по-сигурни по отношение на бъдещето на климата, само че неприятната вест е, че ще е по-топло в сравнение с мислехме “, разяснява професорът по метеорология от английския университет в Ридинг Уилям Колинс. Някои негови сътрудници предизвестяват, че не трябва да се избързва с изводите, преди да бъдат оценени всички вероятни доказателства за тези изказвания. Други се пробват да проявят оптимизъм за бъдещето на климата, надявайки се, че в известна степен то зависи от напъните на света в битката с световното стопляне. 

Парижкото съглашение за климата, намаляването на нездравословните излъчвания от промишлените предприятия, дейности на градове и страни по света за понижаване на парниковите газове, може да оказват помощ катастрофичните сюжети да останат единствено на доктрина. Парижкото съглашение от 2015г. планува да се ограничи повишението на междинната температура на Земята под 2 градуса по Целзий по отношение на равнищата отпреди индустриалната гражданска война. В същото време президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп реши да обърне тил на политиката на предшественика си в региона на климата и да насърчи потреблението на изкопаеми горива. /БГНЕС

Източник: factor-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР