Държавата демонстрира дейност, но реално не се бори с инфлацията.

...
Държавата демонстрира дейност, но реално не се бори с инфлацията.
Коментари Харесай

Дацов: Държавата демонстрира дейност, но не се бори с инфлацията

„ Държавата показва активност, само че действително не се бори с инфлацията. Същото нещо, което правеха предходните държавни управления - последното постоянно, след това служебно и в този момент новото служебно държавно управление, е единствено проява, а не действителна битка с инфлацията. Ако желаеме да стопираме цените, като цяло ограниченията би трябвало да бъдат други ". Това съобщи пред БГНЕС Любомир Дацов, финансист, икономист и някогашен заместник-министър на финансите (2001 - 2009 г.)

Думите му са във връзка оповестените ограничения против инфлацията от второто служебно държавно управление, водено от премиера Гълъб Донев.

" В момента има медиен звук от страна на служебното държавно управление ", безапелационен е Дацов. Според него оповестените ограничения против инфлацията няма да решат казуса, а даже ще задълбочат взаимоотношенията сред държавното управление с бизнеса.

Мнението му е, че е нужно ръководещите да имат положителни взаимоотношения с бизнеса, с цел да му оказват помощ да създава повече. „ Смятам, че държавното говорене е популистко ", сподели Дацов.

Икономистът уточни, че инфлацията е от два вида - " от една страна има прекомерно доста пари, напомпани от централните банки, а въпреки това - незадоволително предложение поради прекратени вериги на доставки и променено ползване ".

От една страна ограниченията, които страната би трябвало да подхваща, не би трябвало да бъдат краткосрочни, а в противен случай - средносрочни и дълготрайни, изменящи цели структури в земеделието и в леката индустрия, изясни Дацов.

" От друга страна, инфлация се бори с ограничение на потреблението. Но тъкмо сега държавното управление - с цел да не предприеме тази мярка, - бяга ", безапелационен е той. Дацов уточни, че " в случай, че предишния месец има 720 млн. лева недостиг в бюджета, т.е държавното управление е вкарало повече пари в стопанската система, значи че то е помпало инфлацията ", изясни някогашният заместител финансов министър.

Според него решението на 48-то Народно заседание за увеличение на минималната работна заплата също е в посока повдигане на инфлацията. " За страдание няма настоящи известни ограничения, по тази причина политиците бягат от тях. Свиване на потреблението, повдигане на налозите или най-малко уравновесени бюджети са измежду ограниченията за справяне с инфлацията ", акцентира той.

Той означи, че България има едни от най-високите цени на месни и млечни артикули, както и самун. " В дребните магазинчета цените са по-високи, в сравнение с в огромните вериги. Всички вериги, освен огромните, държат към 40% от пазара, всичко останало - 60%. Съотношението сред краен консуматор и производител в България е обикновено. Проблемът е, че в България производството на храни е скъпо, - а за какво е скъпо, е въпрос на политика. Политиците дължат отговори, и в случай че би трябвало да се пита нещо, не би трябвало да се питат нито производителите, нито тези които пласират, тъй като хората вършат бизнес. Като има структурни проблеми, въпросите би трябвало да се задават на политиците. ", безапелационен е Любомир Дацов.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР