Да си работещ в България не е гаранция за нормален

...
Да си работещ в България не е гаранция за нормален
Коментари Харесай

Българинът – уж има работа, а пък парите не стигат

Да си работещ в България не е гаранция за естествен живот. Всеки десети на заплата у нас е безпаричен. Причината - месечният му приход е под линията на беднотия.
 
9,7% са работещите небогати в България за 2022 година, сочат данните от разбора на Икономическия и обществения съвет.
В съпоставяне с 2013 година хората работещи и живеещи към и под прага на минимума са с 2,5 % повече, макар че в този момент заетостта се е повишила с над 7%.
 
Страната ни обаче не е с най-голям % работещи небогати в Европейския съюз. По-висок е делът им от заетите в Румъния, следвана от Люксембург, Испания, Италия, Гърция, където критерият за беднотия обаче е различен.
Най-малък % работещи, които са към прага на беднотия, са заетите във Финландия, Чехия, Белгия, Хърватия и Словения, сочат данните на Евростат.
 
Какви са аргументите и по какъв начин хората се оправят с ниските си приходи? Замфир е млад татко на тримесечно бебе. Основният приход в фамилията е от работата му като строител. Парите стигат единствено за най-необходимото.
„ Основно да си платя сметките – ток, вода, телефон, облекла да си купим, за детето – хумани, ястие и по този начин нататък “, споделя пред bTV Замфир Божидаров. По думите му, с цел да живее обикновено фамилията му, са нужни най-малко 2500 лв.. Затова се лишава от доста неща. „ Кино, заведения за хранене, излизане на открито, излизане някой път с другари. Все отново аз съм на 23 година, тя е на 20 година и някой път имаме потребност да излезем, само че се лишаваме “, споделя Замфир.
 
В столицата работещите небогати са минимум. Те обаче са съсредоточени в областите Стара Загора и Ловеч. Най-много са в секторите: администрация, услуги и хотелиерство.
„ Това са хора, които без значение, че са на работа, техните приходи са под линията на беднотия. В доста огромна част от случаите това са хора, при които един член от фамилията устоя цялото семейство “, споделя Зорница Русинова, ръководител на ИСС.
 
„ Около 34% от хората, които са на сезонна претовареност са хората в категорията работещи небогати. Тоест методът, по който един човек е нает също има директна връзка с това да не изпадне в тази категория “, добавя Русинова.
Основен фактор е образованието. Ако нямате такова, рискът да влезете в клопката на работещите небогати е 18 пъти по-висок, безапелационни са специалистите.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР