© Юлия Лазарова За изследванетоПроучването на Алфа Рисърч е проведено

...
© Юлия Лазарова За изследванетоПроучването на Алфа Рисърч е проведено
Коментари Харесай

"Алфа Рисърч": ГЕРБ води с 4.5% пред БСП

© Юлия Лазарова За проучването

Проучването на " Алфа Рисърч " е извършено в интервала 19 - 22 май 2019 година измежду 1016 пълнолетни жители от цялата страна и се осъществя със лични средства. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по главните социално-демографски признаци. Информацията е събрана посредством директно стандартизирано изявление по домовете на интервюираните лица. Публикувана е на уеб страницата на организацията.
Партия ГЕРБ е съумяла да обезврежда вредите от " Апартаментгейт " и къщите за посетители и в края на предизборната акция води с 4.5 процентни пункта пред Българска социалистическа партия - 31.1% против 26.6%. Това демонстрира и национално представително изследване на социологическа организация " Алфа рисърч ", огласено три дни преди изборите, откакто ден по-рано други две организации демонстрираха в проучванията си същата наклонност.

Четири обединения - ГЕРБ, Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи и Вътрешна македонска революционна организация, ще съумеят да излъчат евродепутати, а още две - " Воля " и " Демократична България ", са покрай прага за лъчение на евродепутати, считат социолозите от " Алфа рисърч ". Изненади в последния миг обаче не са изключени, защото близо 30 на 100 от решилите да гласоподават ще преценяват в последните дни до вота коя бюлетина да пуснат.

Абонирайте се за Капитал Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък Избирателната интензивност се чака да бъде от порядъка на 35-36%.

Изводите от финалната права

Картината, която записва изследването в края на акцията, е резултат от измененията в публичните настройки през два условно разграничени интервала: началото й, което бе белязано от имотните кавги към хора във властта и вторият – активизирането на ръководещите за минимизиране на нанесените вреди, прецизират социолозите.

През последните седмици, залагайки на акция на промотиране на триумфите и на анти-БСП мобилизацията, и при медийна свръхактивност на премиера Борисов, ГЕРБ е съумяла да обезврежда в електорален проект вредите от имотните кавги. Макар към момента да е неразбираемо до каква степен напъните на ръководещата партия ГЕРБ и персонално на Борисов съумяват да възстановят доверието към държавното управление, те несъмнено съумяха да активизират част от електоралната им външна страна и стопират записаната преди месец ерозия в поддръжката.

Обратно, Българска социалистическа партия не съумява да разшири кръга си от последователи и да се възползва от слабостта на ГЕРБ. Относителната тежест на вота за социалистите понижава и все още за това могат да бъдат откроени няколко аргументи. Първо, те не съумяха да развият и наложат в акцията нови тематики, отвън тази за предварителните избори. Макар и да има своите последователи, изключително на фона на изхабяването на властта, тя не е задоволителна да обезпечи прилив на доверие отвън кръга на мощно мобилизираните още преди старта на акцията твърди симпатизанти, считат от " Алфа Рисърч ".

Второ, остриетата, на които заложи Нинова, не съумяха да се трансфорат в рейтингови политици, способни да издърпат листата, изключително след персоналното включване на Борисов в акцията.
И трето, изследването, извършено с аналог на интегралната бюлетина, открива една самобитна " софтуерна загуба " на няколко % от Българска социалистическа партия, които отиват към " Коалиция за България ". Сформираната към АБВ коалиция завършва акцията с 3.2% измежду решилите да гласоподават, 80% от които са някогашни гласоподаватели на Българска социалистическа партия.

Кой още ще попадне в европарламента

Движение за права и свободи предстоящо и обичайно активизира последователите си в последните дни преди вота и приключва акцията като трета политическа мощ с поддръжката на 13.9% от решилите да гласоподават.

Частичен пробив в привличането на разочаровани от ръководството гласоподаватели имат някои от по-малките партии, което доближава позициите им до прага за лъчение на евродепутати.

Въпреки че симпатизантите на национал-популистките обединения са към момента измежду най-разколебаните по какъв начин да постъпят в изборния ден, акцията като цяло им носи позитиви. Вътрешна македонска революционна организация резервира позициите си от преди месец и заема четвъртата позиция с 6% от твърдо решилите по какъв начин ще гласоподават ". Сериозната конкуренция в тази ниша идва не толкоз от НФСБ и Атака (и двете партии завършват акцията с изравнени позиции от по 2%), а от " Воля ", считат социолозите.

Шумната и масирана акция на Марешки събира не повече от половината от предходния му избор, само че притегля вниманието на част от някогашните гласоподаватели на Обединените патриоти. В резултат, " Воля " бележи значителен растеж в акцията. Финишира с поддръжка от 4.9% от твърдо решилите да гласоподават и значителен дял евентуални симпатизанти, оставили решението си за последните дни.

Сред колебаещите се до последно са и десните гласоподаватели, които са съществена електорална база на " Демократична България ". В края на акцията обединяването сред ДСБ, " Да, България " и " Зелено придвижване " получава 4.2% поддръжка измежду решилите да гласоподават. Така, наред с Вътрешна македонска революционна организация и " Воля ", " Демократична България " резервира шансове за мандат в Европейския парламент, в случай че успее да стимулира своите гласоподаватели да отидат до урните.

Възможни са изненади в последния миг

Кампанията оказва съществено въздействие върху крайното решение на гласоподавателите за кого да гласоподават. Фактори като " Апартаментгейт ", разочарованието от политиката, по-слабият интерес към европейските тематики усилват тежестта на " последното усещане ". Така партиите с масирана и нападателна медийна акция притеглят публично внимание и избор от до неотдавна неориентираните гласоподаватели.

Общо 58% са тези, които са лоялни на партията, на която обичайно симпатизират и са взели решение още преди началото на акцията. Почти всеки втори интервюиран обаче прави избора си през акцията: 15% в последните 2-3 седмици, а други 27% декларират, че последните няколко дни преди вота ще бъдат определящи за техния избор.

Това значи, че изненади не са изключени до последния миг, считат социолозите. За последните дни са отсрочили решението си най-вече най-младите гласоподаватели и жителите на огромните градски центрове. Финалните дни ще са решаващи за извънпарламентарната десница и за национал-популистките обединения, чиито симпатизанти се двоумят до последно. Трудно могат да бъдат регистрирани и резултатите от възможен корпоративен избор, който бива активизиран в последните дни преди изборите.
Малка преднина за ГЕРБ дава и организация " Медиана "

Значително по-малка преднина на ГЕРБ пред Българска социалистическа партия пък дава организация " Медиана " - 31.1% против 29.8%.

Според проучването на организацията единствено три партии могат да бъдат сигурни, че ще излъчат представители в Европарламента, като третата е Движение за права и свободи с 11.4% поддръжка. Още две партии са покрай изборната преграда – Вътрешна македонска революционна организация (5.6%) и Воля (5.1%). Следват ги " Коалиция за България " (3,6%); Атака (3,5%); " Патриоти за Валери Симеонов " и " Демократична България (с по 2,6%).
Според организацията разликата сред ГЕРБ и Българска социалистическа партия е прекомерно дребна и в границите на социологическата неточност, с цел да се предвижда кой ще бъде победител в борбата.

Изследването на организация " Медиана " е извършено в интервала 17-21 май 2019 година с 1008 индивида. Изследването е представително за страната и е осъществено със лични средства. Използвана е двустепенна гнездова извадка с квота по пол и възраст. Информацията е набрана посредством директно стандартизирано изявление по домовете на респондентите.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР