Чака ли ни промяна с лихвите по кредитите.Постепенното покачване на

...
Чака ли ни промяна с лихвите по кредитите.Постепенното покачване на
Коментари Харесай

Чака ли ни промяна с лихвите по кредитите

Чака ли ни смяна с лихвите по заемите.

Постепенното повишаване на лихвите по банковите заеми у нас към този момент се вижда от кредитополучателите.  Сред аргументите е стягането на главните лихви от централните банки, в битката им с високите цени. Инфлацията обаче от ден на ден забавя своя ритъм. Анализатори в Европа и в Съединените щати към този момент разясняват дали е време Федералният запас и Европейската централна банка да намаляват главните лихви. Какво значи това за кредитополучателите у нас и какви са рисковете за стопанската система, в случай че централните банкери се забавят?

На последното си съвещание Европейската централна банка резервира без смяна главната си рента,  но изпрати явен сигнал, че има подготвеност да стартира намаляване, с доближаване на инфлацията в еврозоната към целевите 2%.

„ Ако в допълнение се увеличи увереността, че инфлацията се доближава към задачата по резистентен метод, би било уместно да се понижи настоящото равнище на ограничаване в паричната политика “, съобщи Кристин Лагард, ръководител на Европейската централна банка.

Европейската централна банка стартира покачването на главната си рента преди 2 години . В момента тя остава непроменена – 4.5% Лихвата е рекордна за последните 22 години. От ЕЦБ предизвестяват, че ценовия напън остава висок, което им дава съображение да продължат да охлаждат стопанската система. Но не е ли време към този момент за намаляване?

„ По-скоро са закъснели са,  има всички белези на започваща криза в множеството европейски стопански системи.  В Съединени американски щати също не наподобяват розово нещата. Но това забавяне се изяснява с обстоятелството, че инфлацията е към момента висока “, изясни доцент Емил Хърсев, финансист, пред Българска национална телевизия.

Дали обаче намаляване в главната рента ще се усети и от кредитополучателите у нас.

„ В кратковременен и средносрочен проект не може да чакаме смяна в лихвите по ипотечните заеми .

Решенията от ЕЦБ въздействат директно и на нас, само че нашето характерно положение е такова,

че както казахте, банките са с доста огромна ликвидност и повода е чисто финансово-поведенческа. Само депозитите на семействата са близо 80 милиарда лева
Банките с доста ликвидност,
знаем от закона за търсенето и предлагането, когато има доста от една стока, в нашия случай – пари, нейната цена, т.е. лихвата по заема, е ниска “, уточни Стоян Георгиев, финансов съветник.

„ Има такава сентенция позната от лондонското сити –  купувай слуховете, продавай обстоятелствата.  Това което следва към този момент се отразява.

Поради тази причина, когато настъпи мярката съвсем няма да я усетим,

защото тя авансово е почнала да дава деяние “, сподели доцент Емил Хърсев, финансист.

Дали ЕЦБ ще намали лихвите ще разберем най-рано на 6 юни. Банката на еврозоната предвижда инфлацията да доближи 2% през идната година.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР