Бившият министър на икономиката от служебното правителство Никола Стоянов коментира,

...
Бившият министър на икономиката от служебното правителство Никола Стоянов коментира,
Коментари Харесай

Бившият министър на икономиката: Ако сега се вдигнат заплатите през бюджета, това ще е проинфлационно

Бившият министър на стопанската система от служебното държавно управление Никола Стоянов разяснява, че повдигането на заплатите през бюджета сега не е добра стъпка.

Ако се вдигнат приходите, на фона на митингите на редица браншови организации, то това ще подейства проинфлационно. " Със сигурност това ще подейства проинфлационно. Това го играхме един път, предишното лято. Нормално е в този момент хората, защото един път им се получи, и доста разноски бяха увеличени,  да сикат покачване на заплатите. Ясно е на всички, че приходите в България не са задоволително високи и това е отвън коментар. И че би трябвало да се търси метод за тяхното повдигане. Но методът за повдигането на приходите е точно това - през растеж на стопанската система, растеж на продуктивността на труда, който пък минава, несъмнено, главно посредством привличането на вложения. Разбира се, доста значимо и българските компании да бъдат подпомагани, да излизат на нови пазари, да изнасят повече, само че това изисква повече време ".

Това съобщи в студиото на Нова Нюз Стоянов.

На въпрос може ли да се каже, че Бюджет 2023 е антиинфлацонен и дали наклонността „ слаб напредък – висока инфлация ” ще бъде преобърната от това държавно управление той отговори: „ Тенденцията беше преобърната от дълго време. Още май месец инфлацията стигна 10 %, а за юни – допускам, че към този момент е едноцифрена, по отношение на регистрираните през септември 18,7 на 100. на процедура е спаднала съвсем двойно. Да, не покриваме критериите за еврозоната, само че темпът би трябвало да продължи. Всяка мярка, която се вкарва, би трябвало да бъде гледана през призмата на инфлацията ", добави той.

По думите му тази година всички са наясно, че е комплицирана задача бюджетът да се вкара в 3-процентния недостиг, който ни е нужен за еврозоната. „ На мен ми направи усещане фактът, че продължава да се държи ниско ДДС-то за браншове, на които трябваше да се помогне по време на пандемията. В момента обаче не виждам причина за това, в случай има потребност от повече доходи. Хубаво е, че се мисли за ограничения за битката със сивата стопанска система ”, уточни той.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР