Барселона разби с 4:0 гостуващия Атлетик Билбао в мач от

...

Дембеле блести при бой на Барса над Атлетик Билбао

Барселона разруши с 4:0 гостуващия Атлетик Билбао в мач от 26-ия кръг на Ла Лига. Точни за каталунците бяха Пиер-Емерик Обамеянг (35), Усман Дембеле (73), Люк де Йонг (90) и Мемфис Депай (90+3)

Каталунците изиграха мощен мач и записаха една от най-убедителните си победа през този сезон. Баските пък заложиха на част от запасите си в титулярния състав на „ Камп Ноу”.

Много мощно като запаса се включи Усман Дембеле, който се регистрира с гол и две асистенции.

С триумфа „ блаугранас” събраха 45 точки и се върнаха на 4-ото място във краткотрайното класиране. „ Лъвовете” са 8-и с 37 точки.

Срещата стартира с териториално преимущество за каталунците, само че без благоприятни условия за гол. В 19-ата минута Феран Торес проби отляво и откри Гави на дузпата. Ударът на халфа обаче беше високо над вратата. Малко по-късно Тер Щеген се оправи с удар на Сарага.

В 23-ата минута Пике мазета центриране отдясно. Топката попадна във Весга, който шутира от към 20 метра, само че неопределено. В 32-ата минута "блаугранас " провежда нова рискова офанзива. Гави получи в наказателното поле и продължи към Феран отляво, който насочи удар от сложна позиция, само че Симон съумя да избие.

В 36-ата минута Барселона поведе. Жерар Пике стреля с глава след центриране от корнер. Топката попадна в Пиер-Емерик Обамеянг, който изпревари Лекуе и вкара за 1:0.

Началото на втората част също не предложи нищо запаметяващо се на терена. Баските направиха няколко нарушавания, с които понакъсаха играта.

В 61-ата минута домакините получиха право да изпълнят директен свободен удар на дъгата на наказателното поле. Зад топката застана Феран, само че стреля в стената. Две минути по-късно нападателят се възползва от неточност на Иниго Мартинес и се озова очи в очи със Симон, само че не съумя да го преодолее.

В 73-ата минута каталунците стигнаха до втори гол. Резервата Усман Дембеле се разписа. Френското крило получи отляво, навлезе в наказателното поле и с мощен удар в горния бликък ъгъл вкара за 2:0.

Десет минути по-късно Педри сбърка, което разреши на Иняки Уилямс да насочи удар, само че Тер Щеген се оправи.

В 90-ата минута Барса стигна до трети гол. Негов създател стана резервата Люк де Йонг. Педри финтира Иняки Уилямс в центъра на терена и с приказен пас откри Дембеле отдясно. Фланговият нападател с хубаво центриране качи топката на главата на нидерландеца, който нямаше по какъв начин да сбърка за 3:0.

Дълбоко в добавеното време Дембеле още веднъж се трансформира в помощник. Този път центриране на французина отдясно беше засечено от друга запаса Мемфис Депай, който оформи крайното 4:0.

Барселона - Атлетик Билбао 4:0

1:0 Пиер-Емерик Обамеянг (36)

2:0 Усман Дембеле (73)

3:0 Люк де Йонг (90)

4:0 Мемфис Депай (90+3)

Барселона: Тер Щеген, Дани Алвеш, Араухо, Пике, Дест, Бускетс (87 - Нико), Педри, Гави (67 - Ф. Де Йонг), Траоре (81 - Депай), Феран Торес (67 - Дембеле), Обамеянг (87 - Л. Де Йонг)

Атлетик: Симон, Алварес (46 - Мартинес), Баленсиага, Лекуе, Весга (67 - Дани Гарсия), Раул Гарсия (46 - Сансет), Серано, Вендесор, Вивиан, Сарага (67 - Н. Уилямс), Виялибре (77 - И. Уилямс)