България е под средата, на 78-мо място (от 180 страни),

...
България е под средата, на 78-мо място (от 180 страни),
Коментари Харесай

В Европа България е последна в глобалната класация Индекс за възприятие на корупция

България е под средата, на 78-мо място (от 180 страни), в световната ранглиста на интернационалния " Индекс за усещане на корупцията " за 2021, а в Европа страната ни се подрежда на последно място в класацията. Данните от проучването бяха показани във вторник от Калин Славов и Ваня Нушева от " Прозрачност без граници ".

Страната утежнява позицията си с още две места по отношение на 2020 година и слиза в компанията на Буркина Фасо и Бенин.

Позицията на страната в класацията демонстрира систематични, трайни и структурни проблеми в битката с корупцията, означи изпълнителният шеф на " Прозрачност без граници " Калин Славов.

Индексът демонстрира, че страната ни има 42 точки от оптимални 100 вероятни. Средната стойност на показателя в световен проект е 43 точки. Начело в класацията са Дания, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Сингапур и Швеция. В тези страни има постоянни политически управляващи, одобрени демократични правила на гражданско присъединяване и надзор, както и сензитивност на обществото към отклонения на хора от обществената власт от нормите на държание.

В Европа страната ни се подрежда на последно място в класацията, при междинна стойност от 66 точки. Пред нас са Унгария, Румъния, Хърватия, Гърция, Словения, Кипър, Малта, Чехия, Полша и Италия. Най-близката страна от Европейски Съюз е Унгария (73-та), а Румъния се е изкачила с една позиция на 66-то място.

Ваня Нушева означи, че показателят за страната ни се движи сред 41 и 43 пункта през годините, което демонстрира, че не просто нямаме прогрес, а България " тъпче на едно и също място в битката с корупция ".

Изследването демонстрира още, че единствено 25 страни са отбелязали напредък в битката с корупцията. През последните 10 години при 90 % от страните има низходяща наклонност. Над 120 страни имат показател под 50. В световен подтекст се откроява преследването на гражданските деятели и закриването на неправителствени организации, уточни още Славов при представянето на резултатите.

Декларативната нулева приемливост към корупцията би трябвало да стартира да се облича в съответни политики, секторни проекти и дейности, съгласно изпълнителния шеф на " Прозрачност без граници ".

Индексът мери равнището на корупция в обществените институции в над 180 страни. Той е сложен знак, основан на 13 разнообразни самостоятелни проучвания, извършени от 12 самостоятелни интернационалните институции и проучвателен организации, измежду които Световната банка, Световният стопански конгрес, " Икономист интелиджънс юнит ", " Фрийдъм хаус ", Световният план за правораздаване, фондация " Бертелсман ", Университетът в Гьотеборг. Основава се на аналитични отчети, оценки и усещания на бизнеса, университетските среди и анализатори. Приетата формулировка за корупция, която е интернационално одобрена, е корист с публично състояние за персонално облагодетелстване.

Изследването се разгласява от 1995 година насам. България е включена в него за двадесет и четвърти следващ път.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР