Авангардна процедура по смяна на сърдечна клапа започват да извършват

...
Авангардна процедура по смяна на сърдечна клапа започват да извършват
Коментари Харесай

Стартира специална смяна на сърдечна клапа в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна

Авангардна процедура по промяна на сърдечна клапа стартират да правят в Клиниката по Кардиохирургия в УМБАЛ „ Света Марина “ – Варна, оповестяват от пресцентъра на лечебното заведение.

Миниинвазивни имплантации на нови сърдечни клапи към този момент са осъществени в клиниката от екип, взаимно с гост-хирург от Виенската университетска болница.
Целта на това съдействие е въвеждането на ново потомство клапи в работата на модерната клиника по кардиохирургия на най-голямото лечебно заведение в Североизточна България.

При авангардната процедура с име TAVI, биологична клапна протеза се вгради през катетърна система.
Началникът на Клиниката по кардиохирургия проф. доктор Пламен Панайотов изясни, че при тази процедура възобновяване на пациента е доста по-бързо, тъй като интервенцията е доста по-щадяща за него.

„ С натрупването на опит с тези нови клапи, интервенцията ще бъде много по-бърза. За разлика от общоприетата клапа, която се зашива с 12 до 15 конци, тук има 3 водещи конеца и самата клапа е по този начин конструирана, че имплантацията и слагането ѝ на мястото лишава не повече от три минути. По-голямата част от времето се губи за изчистване на калция и унищожаване на болните тъкани на клапата. След това имплантацията е доста бърза. Важно е, че самата клапа има доста положителни хемодинамични характерности, т.е. тя не основава градиент сред лявата камера на сърцето и аортата и сърцето работи при доста по-добри условия “, сподели още проф. Панайотов.

Апаратурата за миниинвазивна хирургия е обезпечена от Мединински университет - Варна. Оборудването е на извънредно високо софтуерно равнище като инструментариум и като торакоскопска инсталация.
Характерно при тази високоефективна процедура е, че достъпът до сърцето на болния се реализира през дребен отвор от към 8 см. Тя води до доста по-благоприятни резултати за пациента, в сравнение с при общоприетата интервенция.
 
„ Процедурата комбинира преимуществата на хирургията и TAVI (транскатетърна имплантация на аортна клапа), означи гост-хирургът проф. доктор Гюнтер Лауфер, шеф Клиниката по кардиохирургия в Университетската болница – Виена. От една страна, имаме клапа, която обезпечава дълготраен резултат – до 20 години – това е TAVI клапата, а въпреки това – имаме стент, който избутва всичко встрани посредством напълно нов механизъм, който обезпечава безусловно добър поток към клапата. Това, което знаем, е, че налягането сред лявата клапа и основния съд на аортата е доста ниско, което е по-добре за пациента по време на покой и по време на интензивност “, сподели още проф. Лауфер.

Клапите са биологични или механични.

“Биологичната клапа е формирана от биологична тъкан, което значи, че може да е клапа от свинско сърце или перикард от крава, който е скроен по форма и размери на човешката сърдечна клапа. Дългосрочно видяно, няма потребност от потребление на лекарства за оживление на кръвта при биологична клапа. Това е и нейното главно преимущество. Но тя може да се промени. От друга страна – механичната клапа е формирана от компресиран въглерод, а той, несъмнено, не е биологична тъкан. Затова има потребност от разреждащо кръвта лекарство през целия живот, с цел да се предотвратят тромбози или емболия в резултат на клапата. Това са главните разлики. Освен това при механичната клапа е допустимо да се чуе звук, напълно лек – от сърцето, при отваряне и затваряне на сърцето, а при биологичните клапи няма подобен звук. Но механичната клапа е вечно, а биологичната може да се регенерира “, споделя проф. Лауфер.

При реализирането на тази интервенция изборът на тип клапа зависи от пациента, само че експертите също дават своите рекомендации.

„ Препоръчваме във възрастта до 60 години механичните клапи. Между 60 и 70-годишна възраст е напълно съгласно решението на пациента, тъй като той би трябвало да живее с клапата и никой различен, с изключение на него, не би могъл да каже по какъв начин ще се усеща най-добре. А над 70 години бихме предпочели биологична клапа, в случай че няма съображение против разреждащото кръвта лекарство “, добави проф. Лауфер.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР