Акция по кръводаряване ще се проведе на 9 и 10

...
Акция по кръводаряване ще се проведе на 9 и 10
Коментари Харесай

В ИСУЛ ще се проведе акция по кръводаряване през май

Акция по кръводаряване ще се организира на 9 и 10 май в обновената част от Спешното поделение на УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “ сред 8:30 и 12:30 часа.

Всеки, който има предпочитание да подари кръв, може да се запише в особено основана платформа:    

Целта е да се сътвори организация, която да пести времето на кръводарителите. Тези, които не са съумели да се запишат авансово, също няма да бъдат върнали – те могат напряко да дойдат на място в посочените дни и часове, оповестяват от лечебното заведение. 

Акцията е във връзка Международния ден на Таласемията, който се отбелязва на 8 май. 

Очаква се в акцията да се включат лекари, пациенти, както и жители, които биха желали да покажат своята съпричастност с идеята.

Какво съставлява таласемията 

Таласемията е рядко, наследствено, генетично заболяване, което се дължи на недостатък на молекулата на хемоглобина. Произвеждат се некачествени червени кръвни кафези със мощно скъсена преживяемост. В резултат наличието на хемоглобин в организма е по-малко от нужното, което пречи на снабдяването на органите с О2 и води до анемия. Става въпрос за тежко заболяване, което продължава до живот. Лечението е стандартно, с регулярни кръвопреливания на всеки 2 до 4 седмици. Този развой води до натрапване на желязо в организма, поради което се постанова ежедневна хелатираща терапия.

Таласемията визира и деца

В УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “ се намира най-големият от трите центъра в страната, където се лекуват и наблюдават петдесет и един дребни пациенти с Таласемия майор.

Най-малкият ни пациент е единствено на 11 месеца Без постоянно кръвопреливане, тези деца могат да живеят най-вече 4 години. При постоянно кръвопреливане, те имат естествен живот като на всички останали свои връстници, оповестяват още от болничното заведение.

В България към 290 индивида страдат от най-тежката форма на Таласемия – Таласемия Майор. Близо 100 са болните деца, а възрастните са към 190.

Около 2,5% от българите носят у себе си гена на това заболяване. Носителството на таласемичен ген нормално е безсимптомно, само че когато двама индивида с дефектния ген основат поколение, вероятността то да е с Таласемия майор е 25%. Децата с Таласемия в действителност се раждат от изцяло здрави родители.

 
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР