Actualno.com ще ви помогне с няколко факта, цифри и правила,

...
Actualno.com ще ви помогне с няколко факта, цифри и правила,
Коментари Харесай

Местни избори 2019 г.: Гласуването започна

Actualno.com ще ви помогне с няколко обстоятелството, числа и правила, които могат да ви послужат за ориентир в изборния ден.  

Изборите ще се проведат в два тура - първи тур на 27 октомври, в който се избират кмет и общински съвет, и втори тур на 3 ноември за кметове в обитаемоте места, в които никой от претендентите не е определен с повече от 50% от подадените годни гласове в първия тур.
Мандатът на всички кметове, общински съветници, кметове на региони и кметове на кметства е четиригодишен. В общинското ръководство има и обитаеми места с по-малки кметства, в които има кметски наместници, само че това не е избираема служба и те се назначават със заповед на кметовете на по-големите обитаеми места. Така в неделя в някои общини гласоподавателите ще гласоподават четири пъти едновременно - за кмет, за общински съветници, за районни кметове, и за кметове на обитаеми места (села).
На тези избори за общински управляващи няма да може да се гласоподава машинно, откакто подобен вид гласоподаване отпадна от Изборния кодекс още през месец юли с претекста, че за жителите ще е прекомерно комплицирано да гласоподават за локални управляващи посредством машина. На локални избори по традиция не се разкриват изборни секции в чужбина.
За да може един жител да гласоподава, той би трябвало да е живял (тоест, да има непрекъснат или сегашен адрес) минимум 6 месеца преди изборите в обитаемото място, в което гласоподава. Хора с увреждания, които авансово са декларирали това, могат да гласоподават в преносима кутия. 
Общият брой на гласоподавателите, които ще имат право на глас на вота, е 6 227 901 души , като те са със 136 хиляди по-малко по отношение на вота през 2015 година, когато право на глас имаха към 6 363 000 българи.
66 обединения ще вземат участие във вота, от които 59 партии и 7 обединения. Този път участниците в локалните избори са по-малко по отношение на 2015 година, когато българите можеха да избират сред 71 партии и 3 обединения.
36 251 е общият брой на претендентите за другите позиции в общината – кмет и общински консултант. За кмет на обитаемо място (село) ще се гласоподава в 1 968 кметства в страната, като в този момент те са по-малко спрямо 2014 година, когато са били 3 188.
29 493 българи ще се борят за място в общинските препоръки в страната, за кметове на общини ще може да се избира сред 1 254 души, а претендентите за кметове на кметства са 5 041. Едва 463 души са претендентите за районни кметове, само че дребният им брой се дефинира от обстоятелството, че единствено три огромни града в страната – София, Пловдив и Варна, са разграничени по региони. На процедура единствено в тези градове ще се гласоподава за четири кметски длъжности едновременно.
Най-много са искащите да станат кмет на София и Пловдив , като за столицата се борят 19 претенденти, а за Европейската столица на културата - 14.
В 392 кметства има единствено по 1 претендент за кметство и в 5 общини имаме единствено по 1 претендент за кмет на община, като във всички останали случаи имаме повече от един претендент . Те нямат съперници, избори обаче ще се проведат.
Според представителя на ЦИК Александър Андреев тези избори ще бъдат най-тежките досега. Защо? " Тези избори споделяме, че са най-тежките поради събитието, че те включват четири разнообразни типове избор, най-малко в общините с районно разделяне София, Пловдив и Варна. На останалите места са три типа избори – за общински съветници, за кметове на община и за кметове на кметства. В тази връзка самият развой освен на гласуването, само че и на отчитането на резултатите е несъмнено по-дълъг... Всичко това води до три или четири пъти повече работа от естествената, която имат секционните изборни комисии при отчитането на всички останали типове резултати. Ако секционната изборна комисия не е готова и не познава съответните методически инструкции, това може да забави нейната работа. И надлежно приемането на нейните протоколи, в случай че има неточности. Отчитаме го като допустимо усложнение, по тази причина споделяме, че това ще бъдат най-тежките избори досега, спрямо всички останали. " Вижте цялото му изявление за Actualno.com.
Бюлетините за локалния избор към този момент са заредени по Секционните комисии и чакат гласоподавателите. До през днешния ден Министерство на вътрешните работи ги охранява непрекъснато по общините за да няма нерегламентирани похищения над тях. Тиражът на всички бюлетини за страната е 17 257 800, като за общинските съветници са напечатани 6 900 000. Същият е и тиражът във връзка с бюлетините за кмет на община; а за кметовете на региони в София, Варна и Пловдив са отпечатани 1 858 100 броя бюлетини. Пак толкоз са и за гласоподаване в обитаемоте места (села) – 1 598 500. Цената за дизайн, печатане, хартия, мастило, доставка и превоз на всяка една от милионите бюлетини, коства на данъкоплатеца по 30 стотинки на брой. Бюлетината за общински съветници, изключително в огромните градове, ще би трябвало да се прегъва четири пъти, с цел да влезе в урната, а и с цел да се опази тайната на вота.
Как да гласувате - вижте тук. По традиция бюлетините са отпечатани на бяла непрозрачна хартия, като на гърба й има място за печатите, които се поставят от членове на секционните изборни комисии. Първият се слага при подаването й на гласоподавателя. В долния й ъгъл още веднъж участва 8-цифреният сериен номер, който се откъсва по перфорацията след гласуването, а след това се поставя вторият щемпел на гърба й. И тази година останаха терзанията, че листата с общински съветници може да бъде доста объркваща за възрастните хора, да вземем за пример, откакто в нея участват имената на десетки претенденти за съветници. И в този момент законодателят е планувал алтернатива гласоподавателите да осъществят правото си на избор, без да гласоподават за някого, като в бюлетините още веднъж участва квадратче „ Не поддържам никого “.
От ЦИК припомнят, че гласуването би трябвало да се прави единствено с химикал със наследник цвят.
За първия тур на вота са регистрирани 9 неправителствени организации и 735 упълномощени наблюдаващи , които ще наблюдават изборния развой. 21 пък са интернационалните наблюдаващи, като те са от две интернационалните организации – парламентарната асамблея за черноморско икономическо съдействие - ПАЧИС, и 18 наблюдаващи от Естония. Регистрирани са и 4 публични социологически организации с общо 722 души анкетьори.
Тази година страната заплаща по 100 лева заплащане на ръководител на СИК, на зам.-председател и на секретар – по 90 лева, а на останалите членове – по 80 лева Спрямо предходните общински избори надниците са скочили съвсем двойно, а изплащането им ще стартира седмица след провеждането на изборите.
За първи път сумата за вота е в размер на близо 71 млн. лв. , - спрямо предишните локални избори, тези ще са с над 20 млн. лева по-скъпи на данъкоплатците.
Броенето. Въпреки заканите на страната да облекчи приемането на изборните бумаги след края на вота, след задълбочени полемики бе решено в столицата те още веднъж да се одобряват в зала „ Арена Армеец “. Тази година, обаче, там ще бъдат обособени три пункта за приемане на документите, като очакванията на членовете на СИК и ОИК са да не се повтори заложническата драма от 2015 година, когато членове на комисии бяха заключени 52 часа в залата и пишеха SOS-есемеси с молби за помощ.
След привършване на борбата за локалната власт всички претенденти, партии или обединения са длъжни в 7-дневен период да отстранен пропагандните си материали, другояче ги грози санкция от 1000 до 5000 лв..
Колко са вложили партиите? Заради понижената на един лев партийна дотация от месец юли насам, политическите партии са свили доста бюджета, който дават за предизборни събития, отразяването им в медиите и за правене и лъчение на предизборни клипове. Така, съгласно проучване на Института за развиване на обществената среда, за първите 20 дни от акцията политическите субекти са похарчили общо 1 334 411 за медийно отразяване – по отношение на минали години сумата остава относително доста дребна. Институтът следи 43 национални и районни медии – 11 малките екрани, 3 радиостанции, 16 вестника и 13 осведомителни уеб страницата и организации, които са сключили (и оповестили публично пред ЦИК) контракти с партиите. Според статистиката на специалистите в Института ВМРО-БНД продължава да влага най-вече средства в акцията си – близо 300 хиляди лева, като това е близо трикратно нарастване по отношение на старта й. На второ място се подрежда Движение за права и свободи с над 145 хиляди лева, а на трето – Българска социалистическа партия за България с контракти за 140 хиляди лева ГЕРБ продължава да е на четвърто място със 115 хиляди лева, изхарчени за предизборни събития, участия на претендентите, и предавания на клипове.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР