С цел да се спре разпространението на коронавируса у нас,

...
С цел да се спре разпространението на коронавируса у нас,
Коментари Харесай

След паниката идват депресиите, алармира психотерапевт

С цел да се спре разпространението на коронавируса у нас, управляващите обявиха извънредно положение в България, което е в сила вече повече от месец. Как да запазим психичното си здраве по време на пандемията? По темата Novini.bg потърси отговори от Мая Михайлова - клиничен психолог и психотерапевт с дългогодишна практика:
Всичко по темата:Епидемията коронавирус (COVID-19) 5484
За първи път се сблъскваме с такава ситуация - как реагираме?

Това е нова ситуация въобще за света и психотерапията и консултирането. Всички ние сме в нова ситуация, така че се учим как да реагираме и никой не знае какви реакции ще се отключат в психиката на хората.Това, което наблюдаваме, има ескалация на агресията в домашна среда и то при хора, които по принцип имат склонност към това. Също така се обострят и състояния от тревожния спектър - паник атаки и силна тревожност.

Мадлен Алгафари за ситуацията с коронавируса: Ако си позволим да посърнем, губим енергията си

Агресията в дома как може да бъде преборена?

В момента е много трудно може да бъде преборена, защото потърпевшите от агресора не могат да достигнат до помощ заради ограничителните мерки, които са ни наложени. По-скоро потърпевшите са в мълчание, тъй като едва ли са се увеличили сигналите към 112.

Жертвите на домашно насилие живеят с насилника си, той ги контролира и наблюдава и не могат и онлайн да потърсят помощ нито по телефон. Трябва да се скрият в някое помещение където агресорът няма достъп, но това не се случва така.

Предполагам, че ескалира и насилието към децата. От това, което чета, за западните страни е така, предполагам че и в България, но по тази тема по принцип се мълчи у нас и не се води като статистика, и сега в условията на пандемия, още по-трудно могат да достигнат до помощ.

Какви съвети ще дадете на хората, предразположени към тревожност?

През последните дни се обаждат предимно тревожни жени, които по принцип са предразположени към такива разстройства или към спектъра на страх на болести – т.нар. хипохондрия. При коронавируса всички страхове се обострят. Ние не знаем как да се справим с него все пак е невидим враг. По принцип и правителството съобразява трудно мерките - кое ще е балансът между психическо здраве и физическото, така и хората са много уплашени и единствено, което правим, е повече кризисни интервенции да бъдат придружени в тревожността, да бъдат успокоени да получат адекватната помощ, доколкото може в тези условия.

Психологът Иван Игов пред novini.bg: Нужен е горещ телефон за хора с посттравматичен стрес от пандемията

В момента сме в промяна на сезоните - ще се увеличили състоянието на депресия?

Аз вече го наблюдавам тъй като първият месец беше повече паника и тревожност, а сега вече е повече депресия и потиснатост, тъй като нямаме достъп до природата, разходките - естественият начин по който си добавяме серотонин в мозъка, за да балансира това състояние. При много хора липсват социалните и физически контакти, а онлайн средата не е достатъчна, за да се чувстваме добре. Това също увеличава депресивността.Липсват и хората, които са си близки - баби и дядовци не могат да се виждат с внуците, с децата си, защото се пазим да не заразим близките си. Но на психическо ниво това се чете по друг начин - че се чувстваме отхвърлени и по някакъв начин сме врагове на близките си.

Съветите, които ще дадете на хората?

Много е добре да намерят своя баланс, някакви форми на свобода, въпреки ограниченията - ако могат, да правят нещо в деня за удоволствие, което да ги зарежда – дали игра, гледане на филми, театри онлайн. Ако имат двор, тераси – да излизат малко на въздух, да релаксират. Ако имат възможност, да правят физически упражнения, защото те много помагат за това да се регулира емоционалната система. Също така, колкото може повече да остават в състояние на ума, което да им помогне и ги крепи дори извън кризата. Да се опрат на това, което им е познато, което ги е спасявало през годините.


Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 5484  Испания регистрира рекорден спад в продажбите на бензин Испания регистрира рекорден спад в продажбите на бензин  Починалите в резултат на ковид в Иран станаха 4777 Починалите в резултат на ковид в Иран станаха 4777  Мария Габриел: Стартираме 10 нови ограничения за научни проучвания и нововъведения в битката с COVID-19 Мария Габриел: Стартираме 10 нови ограничения за научни проучвания и нововъведения в битката с COVID-19
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: Вижте последните вести лесни стъпки: Как да се предпазим? просто управление: Какви са признаците? eпидемия: Коронавирус в България
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР