Знаете ли, че в американския щат Колорадо расте българско дърво?

...
Знаете ли, че в американския щат Колорадо расте българско дърво?
Коментари Харесай

Българско дърво с послание расте във Форт Колинс

Знаете ли, че в американския щат Колорадо пораства " българско дърво "? Кметът на Форт Колинс издава особено благодарствено уверение на трима българи за засаждането на " българско " дърво - знак на другарство, опазването на природата и правото на здравословен екологичен метод на живот на всички хора.

Четете повече книги и засаждайте дървета!

Последните дни всички четем стряскащи заглавия във водещите национални малките екрани, всекидневници и инфoрмaциoнни интeрнeт сaйтoвe: " Наводнения, евакуация, бедствено състояние ", " България под вода, реки преливат, отнесени мостове селища са наводнени ", " Испания парализирана от снежна буря ". " Бедствени региони и трусове на Балканите ".

И всичко това измежду вилнеещата по света смъртоносна пандемия с Ковид-19. На този декор хиляди българи се питат кой санкционира страната ни, индивидът или природата? Могат ли милионите финансови средства, отпускани за решение на тези страховити проблеми да ги тушират за дългогодишен интервал? А коя е главната причина за тях?

Дали поройните дъждове, ледени снежни стихии, климатичните изненади или човешката неопитност, несъобразителност, небрежност, недобра професионална експертиза на прогнозите, безотговорност и безвластие. Проблеми, които, в случай че са породени и с намесата на индивида, мъчно могат да се разрешат с пари, планувани за вреди, нанесени от природата.

И естествено остава постоянно въпросът: А по какъв начин ние, хората, в тези времена на огромни тествания се отнасяме към нейно Величество Природата?...Можем ли с нещо доста нормално и по човешки налично да създадем, тъй че да подпомогнем намаляването на световните проблеми с климата, замърсяването на почвата, въздуха и водата. Наистина какво друго можем да създадем, не на думи, а на процедура. Освен да караме колело, да употребяваме повече към момента скъпите електрически коли и да вървим пешком по улиците и в прелестните ни планини.

Предлагаме за размисъл една елементарна и забавна история, незнайна към момента за медиите, случила се в Съединените щати. Не през днешния ден по времето на компрометиращите американската народна власт тревожни събития, а през слънчевата пролет на далечната към този момент 2009 година. Тя изпраща своето положително обръщение като образец за последване.

Историята за един дъб в парк на китния американски град Форт Колинс

Със 166 000 души население, разгласен през 2006 година за най-хубавото място за живеене в Съединени американски щати, градът, ситуиран северно от Денвър, Колорадо, е седалище на университета на този щат, хазаин на многочислени фестивали, спортни събития и над 1700 културни прояви... Форт Колинс е прочут още и като столицата на фамозната крафт *craft beer в Колорадо..

Историята е обвързвана с присъединяване на трима българи - сестрите Невена Праматарова, известна журналистка в стратегия Христо Ботев на БНР, Ангелина Праматарова, финансов експерт/днес по брачен партньор Freeman/, както и юрист Цветан Цветанов. Четири години по-рано през 2005 година Невена учредява с тяхно подпомагане и става ръководещ шеф на известната през днешния ден фондация " Европейски екологичен фестивал " , а юрист Цветанов е ръководител на Съвета на фондацията.

Фондацията провежда и до през днешния ден единственият у нас годишен интернационален фестивал " Зелена вълна - 21 век " за документални филми и телевизионни стратегии, понастоящем провеждан в Кърджали. Филмите, шедьоври от целия свят са отдадени на екологията, опазването на природата, човешкия живот и здраве, търсещи решения на световните и локалните екологични проблем. По това време към момента екологията не е настояща тематика за необятното българско общество.

Тримата cъc cкрoмeн eкип специалисти дoбрoвoлци работят непринудено за идеята да се увеличи екологичната просвета на хората и по особено на младото потомство. Фондацията прави през годините и нещо извънредно значимо, изключително през днешния ден - на практика образования на над 800 възпитаници и деца, по какъв начин да се реагира на естествените бедствия и промишлените повреди. Още след старта си фондацията провежда при всяко фестивално издание засаждането на стотици дървета в разнообразни градове на страната.

При посещаване на Невена Праматарова във Форт Колинс през Коледните празници на 2008 година, тримата вземат решение да се подхващат действия, съгласно локалното щатско законодателство, да се засади едно дърво от типа " оak " (дъб) в несъмнено място от градските управляващи на Форт Колинс. Инициативата цели да запознае американците с любовта и обичайна грижа на българите към природата и околната среда и като жест на другарството с другите нации.

Местната общност е прелестно сюрпризирана и даже удивена от тази благородна постъпка, която става събитие и способства за доста позитивна визия за нашата страна. След като се минават строгите административни процедури по залесяване, " българският " дъб, подаяние от името на фондация " Европейски екологичен фестивал ", е засаден напролет на 2009 година от Ангелина Фрийман. А мощно впечатлените градски управляващи в лицето на кмета на Форт Колинс и основният градски лесовъд в символ на благодарност, признателност и почитание издават Удостоверение за направеното от името на фондацията подаяние от тримата българи.

 Удостоверението за направеното от името на фондацията подаяние от тримата българи
Удостоверението за направеното от името на фондацията подаяние от тримата българи
Снимка: Личен списък

Този акт остава в историята на града, като малко преди времето на засаждането на " българското " дърво, фондацията издава на български език международния бестселър " Атака против разсъдъка ". Личнo създателят, нocитeлят нa Нoбeлoвa нaгрaдa, cвeтoвнoизвecтният eкo oбщecтвeник и вицeпрeзидeнт нa CAЩ Aл Гoр cключва и подписва дoгoвoр c фoндaциятa и дaрява прaвaтa върху книгата.

Ние се гордеем с тази скромна благородна постъпка, символизираща общите ползи на хората по Земята за опазването на природата и околната среда, за правото ни на по-добър и здравословен метод на живот, споделят тримата българи. И приканват " Дървото пораства и е обръщение, символизиращо културата и традициите на обич към природата на българите и в далечния Форт Колинс.

Днешният смисъл на това обръщение е: " Нека всеки българин във времето на сегашната изтощителна пандемия да осмисли досегашния метод на живот. Не единствено да се разхождаме по улиците, парковете и планините, само че и да четем повече книги да подкрепяме книгоиздаването и културата и да засадим по едно дърво на подобаващи терени в обитаемоте места и в планините. Това е толкоз налична и почтена за всеки цивилизован човек, благородна екологична " зелена " постъпка, с която ще се понижат естествените бедствия и ще си помогнем да живеем в по- здравословна и екологична среда. "

Кои са тримата българи?

Учредителят на фондацията Невена Праматарова е известна журналистка в БНР, водеща на седмичното предаване за изкуство и просвета " Артефир " на стратегия " Христо Ботев и дълготраен сътрудник за България на Радио Китай за чужбина. Понастоящем се ангажира с реализирането на нови екопроекти, а като основател продължава да подкрепя активността на сътрудниците си във фондацията.

Ангелина Freeman, доста добър финансов специалист и икономист, живее и работи във Форт Колинс, Колорадо и се грижи за " българското " дърво.

Адвокат Цветан Цветанов, понастоящем шеф на фондацията, е прочут и с прозрения в свои футуристични разкази. Като един от дребното известни български футуролози, той планува още преди години , виртуалния метод на живот и общуването онлайн.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР