Лекари алармират : Брането на смокини води до тежки химически изгаряния
Знаете ли, че брането на смокини може да аргументи изгаряне на кожата? Оказа се, че голямо значение има също с какво ще намажем изгореното в първите минути. Как вярно да третираме кожата, до момента в който се намесят експертите, разяснява началникът на Клиниката по изгаряния в „ Пирогов ” проф. Мая Аргирова по NOVA NEWS.
„ Това на процедура е химическо изгаряне, тъй като сокът, който се отделя от смокините, изключително когато те не са изцяло узрели, може да бъде доста нездравословен и отровен за кожата. Получават се мехури, разнообразни лезии, а когато не се потърси в точния момент здравна помощ, към този момент се оформят и рани ”, изясни проф. Аргирова.
По думите ѝ лекуването не всеки път е леко. „ За страдание лекуването е по-продължително и не е безобидно. Много постоянно се постанова хоспитализация, с цел да могат раните да бъдат проследени и да се реализира оптимално положително възобновяване ”, сподели тя.
Лекарят описа, че всяка година в клиниката постъпват сходни пациенти. Един от тях получил тежки мехури по двете ръце, откакто рязал смокиново дърво с моторна резачка, а сокът изпръскал кожата му. „ Когато се берат смокини или се режат смокинови дървета, би трябвало наложително да се употребяват ръкавици. Лицето също би трябвало да бъде предпазено, тъй като сокът може да попадне в очите. Това е химикал и може да аргументи съществени увреждания ”, предизвести проф. Аргирова.
Според нея, в случай че сокът попадне върху кожата, първата стъпка е неотложно измиване с вода. „ Водата не отстранява изцяло риска, само че отмива химикала. Това може отчасти да понижи дълбочината на изгарянето. След това обаче би трябвало неотложно да се потърси лекарска помощ ”, акцентира експертът.
„ Това на процедура е химическо изгаряне, тъй като сокът, който се отделя от смокините, изключително когато те не са изцяло узрели, може да бъде доста нездравословен и отровен за кожата. Получават се мехури, разнообразни лезии, а когато не се потърси в точния момент здравна помощ, към този момент се оформят и рани ”, изясни проф. Аргирова.
По думите ѝ лекуването не всеки път е леко. „ За страдание лекуването е по-продължително и не е безобидно. Много постоянно се постанова хоспитализация, с цел да могат раните да бъдат проследени и да се реализира оптимално положително възобновяване ”, сподели тя.
Лекарят описа, че всяка година в клиниката постъпват сходни пациенти. Един от тях получил тежки мехури по двете ръце, откакто рязал смокиново дърво с моторна резачка, а сокът изпръскал кожата му. „ Когато се берат смокини или се режат смокинови дървета, би трябвало наложително да се употребяват ръкавици. Лицето също би трябвало да бъде предпазено, тъй като сокът може да попадне в очите. Това е химикал и може да аргументи съществени увреждания ”, предизвести проф. Аргирова.
Според нея, в случай че сокът попадне върху кожата, първата стъпка е неотложно измиване с вода. „ Водата не отстранява изцяло риска, само че отмива химикала. Това може отчасти да понижи дълбочината на изгарянето. След това обаче би трябвало неотложно да се потърси лекарска помощ ”, акцентира експертът.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




