Вътре във Фукушима: Зловещи кадри от дрон разкриват първия в историята поглед към разтопен ядрен реактор с 880 тона радиоактивно гориво
Зловещи фрагменти от дрон разкриват първия в историята взор към разтопен нуклеарен реактор с 880 тона радиоактивно гориво в нуклеарната електроцентрала Фукушима 13 година след нейното разтопяване, оповестява Daily Mail.
Операторите на централата, Tokyo Electric Power Company Holdings, или TEPCO, пуснаха 12 фотоси от вътрешността на обекта, които са първите изображения отвътре на главната структурна опора, наречена фундамент в най-силно засегнатия примитивен резервоар на реактора, зона непосредствено под ядрото на реактора.
Длъжностни лица от дълго време се надяваха да стигнат до региона, с цел да изследват ядрото и разтопеното нуклеарно гориво, което капе там, когато охладителните системи на централата бяха развалени от мощно земетресение и цунами през 2011 година
Цветните изображения с висока разграничителна дарба, снимани от дроновете, демонстрират кафяви обекти с разнообразни форми и размери, висящи от разнообразни места в пиедестала.
Части от механизма за задвижване на контролния кол, който ръководи нуклеарната верижна реакция, и друго съоръжение, прикрепено към ядрото, бяха снимани от дроновете.
Представители на TEPCO споделиха, че не могат да схванат от изображенията дали висящите буци са разтопено гориво или разтопено съоръжение, без да получат други данни като равнища на радиация
Дроновете не са били съоръжение с дозиметри за премерване на радиацията, тъй като е трябвало да бъдат леки и маневрени.
В трите развалени реактора остават към 880 тона мощно радиоактивно разтопено нуклеарно гориво.
TEPCO се пробва да научи повече за местоположението и положението му, с цел да улесни премахването му, тъй че централата да може да бъде изведена от употреба.
Камерите на дроновете не можеха да видят дъното на ядрото на реактора, частично заради тъмнината на защитния съд, споделиха чиновници.
Информацията от сондата може да помогне за бъдещи проучвания на разтопените парчета, които са основни за създаването на технологии и роботи за отстраняването им, споделиха те.
Но огромното количество, което остава незнайно за вътрешността на реакторите, подсказва какъв брой мъчно ще бъде. Критиците споделят, че задачата от 30-40 години за разчистване на централата, сложена от държавното управление и TEPCO, е прекомерно оптимистична.
Обезсърчителният развой на извеждане от употреба към този момент е занимателен с години заради механически спънки и неналичието на данни.
Катастрофата във Фукушима беше една от най-опустошителните нуклеарни злополуки в света.
То последва земетресение с магнитуд 9,0 край източното крайбрежие на Япония, едно от най-мощните, регистрирани в миналото в Япония.
Земетресението е било толкоз мощно, че е изместило Земята отвън оста си и е провокирало солидно цунами, което заля основния японски остров Хоншу.
Само разрушенията, породени от цунамито, убиха 18 000 души.
Водата от смъртоносното цунами елементарно преодолява крайбрежните отбрани на Фукушима и наводнява реактора, което го кара да се стопи.
Тъй като от ден на ден и повече радиация изтичаше от централата, повече от 150 000 души бяха принудени да се изтеглят от покрайнините.
И до през днешния ден изключването остава в действие и съвсем всички изселени поданици към момента не са се завърнали.
Властите в Япония считат, че обеззаразяването на региона ще отнеме до 40 години.
Ядрената злополука беше класифицирана като събитие от седмо равнище от Международната организация за атомна сила, едвам второто събитие, откакто четвъртият реактор на Чернобил се разтопи през 1986 година
Източник – Daly Mail /Превод:SafeNews
Oще вести четете в категория Свят
За още настоящи вести: Последвайте ни в Google News