Златна гривна на 3000 години изчезна от Египетския музей в

...
Златна гривна на 3000 години изчезна от Египетския музей в
Коментари Харесай

Златна гривна на 3000 години изчезна от Египетския музей в Кайро

Златна гривна на 3000 години изчезна от Египетския музей в Кайро
Скъпоценна египетска антична гривна е изчезнала от лаборатория за реставрация в Египетския музей в Кайро, заяви египетското Министерство на туризма и антиките в официално съобщение, предава Агенция Франс Прес.
Бижуто – „ златна гривна, украсена с манисто от лапис лазули “, е от
времето на фараона от 21-ата династия Аменемоп (1070 – 945 година прочие н.е.). Започнало е вътрешно следствие и е изпратено предизвестие до службите на летищата и граничните пунктове, както и до сухоземните, морските и гранични пристанища, се показва в официалното съобщение.
Според локалните медии изгубването е констатирано
преди три дни по време на инвентаризация на предметите в лабораторията. За случая не е обявено незабавно, с цел да се „ подсигурява удобна конюнктура “ за започване на следствието.
Египетският музей в Кайро, издигнат при започване на ХХ век на площад Тахир,
съхранява 170 000 скъпи археологически предмета, измежду които златната погребална маска на Аменемоп.

Една от най-известните му сбирки, открита в гробницата на Тутанкамон, би трябвало да бъде преместена в новия Голям музей на Египет, преди формалното му разкриване на 1 ноември.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР