Земята е един актив, който не се произвежда, нормално е

...
Земята е един актив, който не се произвежда, нормално е
Коментари Харесай

Ръстът в цената на земеделската земя ще е до 5%

" Земята е един актив, който не се създава, обикновено е цената ѝ да продължи да се повишава. Търсенето не е намаляло. Не чакаме в цялата страна да има растеж на цената над 5% ". Това сподели пред БНР Стайко Стайков - ръководител на притежателите на аграрни земи в България.

Комасираните имоти, които се напояват, са най-търсени на пазара, посочи той в предаването " Преди всички " по стратегия " Хоризонт ". Най-скъпа е земята в Добруджа, защото там е минимум предлагането, а като качество и добиви, статистиката демонстрира, че там са най-хубавите условия, уточни още Стайков.

" Не може да се разделяме от другите страни в Европейски Съюз. Ние ще бъдем тотално неконкурентни без финансирането от Европа, ще се върнем в 2007 година, когато не се отделяха средства за площи. Благодарение на спомагателното финансиране са създадени над 5 милиона декара. За да отделяш средства, както отделят другите в Европа, би трябвало да бъдеш подложен в почти същите условия ", разяснява ръководителят на притежателите на аграрни земи в България.

Николай Вълканов от " Интелиагро " разяснява, че макар сериозното повишаване на дотациите, те са по-малки от тези в Европа, тъй като " няма по какъв начин да желаеме френски дотации, в случай, че не плащаме френски заплати ". Според него политиката за субсидиране е сбъркана: " Тя би трябвало да предизвиква успеваемост и да е фокусирана върху това да основава жизнеспособни предприятия в агросектора. Нека да има дотации, няма по какъв начин да променяме европейската политика, само че е въпрос на размишление по какъв начин се употребяват те. Виждаме, че тези от производителите, които употребяват европейските заплащания само и единствено, с цел да влагат в стопанствата си, с цел да станат по-ефективни, те са производителите, които съумяват. А тези, които употребяват директните заплащания за обществена прехрана на себе си и на своите фамилии, те са тези, които ще бъдат обречени. Няма никакво значение какви ще бъдат дотациите за тях. Те, в дълготраен проект, няма по какъв начин да бъдат сполучливи агробизнесмени ".

Цялото изявление на Веселина Миланова със Стайко Стайков и Николай Вълканов в " Преди всички " можете да чуете от звуковия файл. /БНР
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР