Зелените не само възпрепятстват магистрали, тунели и пътища, но също

...
Зелените не само възпрепятстват магистрали, тунели и пътища, но също
Коментари Харесай

Зелените Сандов и Белев блокираха разширението на ПАВЕЦ Чаира

Зелените освен попречват автомагистрали, тунели и пътища, само че също по този начин и основни енергийни обекти, туристически зони, лифтове и ски писти. Един от най-нагледните образци за сходни дейности е казусът с язовир " Яденица " в Рила, който беше плануван за обезпечаване на чиста рилска вода и екологично произвеждане на електрическа енергия, написа.

Предисторията на следващия бойкот

ПАВЕЦ " Чаира " разполага с мощ от 824 мегавата, съвсем еквивалентна на тази на шести реактор на АЕЦ " Козлодуй ". За да се усили потенциалът на това основно за енергийната ни система оборудване и да се подсигурява непрекъсната 24-часова работа, е належащо обезпечаване на повече водни запаси.

През август 2012 година Министерски съвет взема решение да построи язовир " Яденица " като част от хидроенергийния комплекс " Белмекен-Сестримо-Чаира ". Проектът е разгласен за обект от национално значение, а Европейската комисия го класифицира като план от общностен интерес.

През 2017 година Висшият експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) приема оценката за влияние върху околната среда (ОВОС), нужна за реализацията на плана.

Противопоставяне от страна на еколозите

Оценка на въздействието върху околната среда незабавно е обжалвана от зелена неправителствена организация – съдружие „ Балканка “, което е част от обединението „ За да остане природа в България “ и партията „ Зелено придвижване “. Жалбата е подписана от Димитър Куманов, екоактивист и ръководител на сдружението.

През 2018 година Върховният административен съд отхвърля жалбата, с което Оценка на въздействието върху околната среда влиза в действие, и стартира процесът по планиране на язовир „ Яденица “.

Влияние на новото управление на Министерство на околната среда и водите

През декември 2021 година Министерство на околната среда и водите е поето от еколозите Борислав Сандов и Тома Белев. Куманов е назначен за основен консултант по околната среда. Неговата позиция, подкрепена от " Сдружение Балканка ", е безапелационна: " Не би трябвало да се построяват нови язовири и водопроводи. " Вследствие на това стартират дейности за прекъсване строителството на язовир " Яденица ".

Новата тактика за блокиране

Проектът е включен в предпазена територия, наречена " Ниска Рила ", аналогично на случая с тунела под Шипка, който беше блокиран след вкарването му в естествен резерват. По този метод се осуетява реализирането на жизненоважни инфраструктурни планове, в това число и язовир " Яденица ".

Зона Ниска Рила , в която попада язовирът, е призната от Министерство на околната среда и водите, когато министър е Борислав Сандов, а заместител министър е Тома Белев. Зоната е утвърдена от Министерския съвет на Кирил Петков през 2022г.

Учудващото в тази ситуация е, че по това време същият Министерски съвет приема стратегия на  министерство на енергетиката  за рационализация и увеличение на потенциала на ПАВЕЦ Чаира. Най -важната част от нея  е строителството на язовир Яденица.

Мотивите на еколозите са, че язовирът би навредил на популацията на рибата  Главоч, макар че тя е публикувана в цяла Европа и на Балканите.

Какво е зона Ниска Рила, в която влиза язовир Яденица?

От над десетилетие зелени организации водят война с ВЕЦ-овете. Затова зелени организации атака през 2023г. Освен високите елементи на Рила, където е Националният парк, както и междинните елементи, където е Рила буфер, се обособи Ниска Рила. В нея се опазват още 40 типа от флората и фауната. Основни цели за запазване са рибата главоч и кукумявка.



Реално цялата планина Рила влиза в разнообразни типове предпазени зони, в които са неразрешени за съвсем всички типове човешки действия, спорт, пашуване и развъждане на животни.

На 28 април 2022г. Националният съвет по биоразнообразие, под управлението на тогавашния зам. министъра Тома Белев, приема, че в Ниска Рила ще се опазват още доста спомагателни скотски и растителни типове и местообитания.



В тази зона попада и язовир Яденица, който би трябвало да се разшири, с цел да може ПАВЕЦ Чаира да се трансформира " най-голямата батерия в района ".

Това няма по какъв начин да стане, откакто Министерство на околната среда и водите включи още 40 типа за запазване в зона Ниска Рила. Тоест всеки един квадратен метър от Ниска Рила е обект на запазване и всевъзможни действия, изключително строителство са неразрешени.

За министерство на енергетиката, за енергийната система на страната и енергийната сигурност този 100% екологичен план е извънредно значим. Kакто доста постоянно се случва, ползите на някои от зелените екологични организации са над тези на страната и хората, какъвто е ПАВЕЦ " Чаира ". Жалко е, че този по този начин нужен план, както и доста други, няма да се случи, заради частни финансови и политически ползи на зелените.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР