Здравният министър Галя Кондева информира депутатите в здравната комисия, която

...
Здравният министър Галя Кондева информира депутатите в здравната комисия, която
Коментари Харесай

Здравните власти: Епидемия ще се обявява само в отделни райони, карантина - в засегнатите паралелки

Здравният министър Галя Кондева осведоми депутатите в здравната комисия, която през днешния ден заседава изключително, че до края на тази седмица има опция за импорт на нови 2000 дози ваксини против коклюш , като наличните сега са общо 650 . До понеделник у нас има положително имунизационно покритие за коклюш - 92,4% през последната година, добави здравият длъжностен министър, представена от Българска телеграфна агенция. В случай на пораждане на зараза тя сподели, че имунизацията може да стартира от навършване на един месец и половина на бебетата .

Кондева напомни, че съгласно имунизационния календар общо децата получават шест приема на ваксина против коклюш през своя живот. Няма включена реимунизация за възрастните , акцентира тя.

Кондева сподели, че при нужда здравното министерство може да обезпечи средства за закупуване на спомагателни количества ваксини против коклюш.

Министърът на опазването на здравето още един път повтори, че Министерството на здравеопазването следи непрекъснато болестта. От началото на годината са регистрирани общо 314 случая, позитивни за коклюш, като болестта слага в риск новородени през първата година от раждането им.

Най-голямо е разпространяването в град София - 214 случая . В 11 области няма докладвани случаи , акцентира Кондева.

Що се отнася до това какво е направило здравното министерство досега служебният министър напомни, че са изпратени указателни писма до районните здравни инспекции, Българския лекарски съюз още при започване на април, като е посочено, че всички персонални лекари би трябвало да създадат обзор на лицата, подлежащи на имунизация .

Министърът акцентира, че са обезпечени проби за диагностика , в Столичната Регионална здравна ревизия, както и в Центъра по заразни и паразитни заболявания и са въведени критерии за това при какви случаи да се прави диагностиката.

Критериите за провеждането на проби за коклюш са следните: " Деца до 5-годишна възраст, съществуване на епидемиологична конюнктура в региона, в който постъпва тестът, регистриран първи случай в обитаемо място в дадена област, болни деца с тежко протичане, болни от регистриран епидемоичен гърмежа, проведен детски или училищен колектив ".

Галя Кондева означи, че са обезпечени спомагателни средства за пазаруване на лабораторна диагностика за идващия месец, работи се и за основаване на условия за осъществяване на диагностиката.

" В момента работим, отпуснати са към този момент средства, с цел да осигурим проучвания и в други елементи от страната. Изследванията ще се вършат в универститетските лечебни заведения, проби ще могат да се правят и в другите области в страната. Предполагам, че от началото на другата седмица организацията към този момент ще може да работи, защото сега се закупуват тестванията, изпращат се, обезпечават се средствата. Ако лекарят реши, че няма нужда да се удостовери диагнозата, само че родителите желаят въпреки всичко да я ревизират, това може да се случи в частните лаборатории ".

Анализираме всекидневно какви са трендовете, какво е разпространяването, увери служебният министър. Тя сподели и че Министерство на здравеопазването е в непрекъсната връзка с Министерството на образованието, което да подсигурява отбраната на учащите и опцията да не се всява суматоха . Кондева обърна внимание на това, че всеки болен от коклюш би трябвало да предстои на изолацията в дома си за не повече от 30 дни . Неболедувалите и неимунизираните се слагат под здравно наблюдаване до 14 дни , съгласно разпоредба от номер 6 от 2019 година.

Според тази разпоредба при поява на коклюш в детска ясла , засегнатите лица се слагат под наблюдаване до 14 дни, като засегнатата група се слага под карантина за същия период.

По-рано днес главният държавен здравен контрольор доцент  заяви, че в случай че учебните управляващи преценяват, в съгласие със здравните инспекции, може да провеждат онлайн образование.

Според  министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков  обаче към този момент това не е належащо. Пред журналисти във Второ ОУ " Д-р П. Берон " в Шумен той сподели, че засега " няма съществени проблеми с застраховане на просветителния развой и на този стадий не се планува прекосяване напълно на онлайн образование ". Министърът изясни още: 

" Ще има единствено карантиниране на обособени паралелки, в които има заболели възпитаници, само че това може да се прави в самото учебно заведение. Имаме добър разговор с Министерство на здравеопазването - специалистите там ни споделят, че не е належащо да се вкарват наложителни ограничения - като да вземем за пример носенето на маски. Също по този начин не е наложително да се минава в образование в електронна среда ".

Министерство на здравеопазването чака експертният съвет да излезе със мнение за имунизация против коклюш на бременните .
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР