Здравните власти съкратиха срока за поставяне на бустерна доза от

...
Здравните власти съкратиха срока за поставяне на бустерна доза от
Коментари Харесай

По-кратък срок за бустерна доза, до седмици се очаква нова ковид вълна

Здравните управляващи редуцираха периода за слагане на бустерна доза от имунизациите против коронавирус от 6 на 3 месеца. 90 дни е и срокът, след който преболедувалите могат да се ваксинират, оповестиха от здравното министерство.

Ден преди края на годината искащите да се имунизират против ковид в столичната болница " Света Анна " са доста. Слав и Десислава са сложили втора доза преди 6 месеца. Днес са редят на опашката за бустерна доза.

" Много ни изплашиха новините с тези големи количества болни - взехме решение, че е по-добре да се подготвим ", споделя Слав.

От на следващия ден срокът за слагане на трета доза се редуцира от 6 на три месеца след приключена имунизация, разгласи основният държавен здравен контрольор доцент Ангел Кунчев.

" Изследванията демонстрират, че този период от три месеца обезпечава задоволително мощен имунен отговор. Така че индивидът, направил бустерна доза, да получи оптималната отбрана в относително къс интервал ", изясни той.

При имунизацията на Янсен срокът за слагане на бустерна доза е два месеца. Правилото важи единствено за хората над 18 години.

" Засега на никое място по света няма рекомендация да се прави бустер на децата ", съобщи доцент Кунчев.



Здравните управляващи твърдят, че до на следващия ден електронната система ще бъде пренастроена и ще разрешава слагане на бустерна доза по съкратените периоди.

" В очакване сме на нова вълна, в очакване сме на Омикрон и сме длъжни да подготвим всички със всички старания средства и запаси обществото да може да мине през тази вълна с допустимо минимум загуби във всевъзможен аспект ", сподели здравният министър проф. Асена Сербезова.

Следващата коронавирус вълна ще ни удари след 2-3 седмици, сподели министър председателят Кирил Петков.

" Имаме три седмици, в които би трябвало да увеличим имунизацията оптимално, изключително за възрастното население на България, тъй като това е единственият метод да предотвратим запълването на лечебните заведения и евентуалните опасности от затваряне на стопанската система, затваряне на учебните заведения ", изясни министър председателят.

Кабинетът реши всички пенсионери, които се имунизират с три дози от началото на януари до края на юни ще получат еднократно 75 лв. към пенсиите.

" Тези, които се имунизират от първи януари, ще могат да получат тези добавки още през февруари, тъй че няма да чакат изобщо ", съобщи Кирил Петков.

Това са хората, които са най-уязвими във връзка с затруднения от болестта, те имат и други съпътстващи заболавания. И това е и най-често популацията, което се усложнява в болничните лечебни заведения, добави здравният министър.

Мярката 60 на 40 ще бъде удължена и следващата година. За задачата са обезпечени 120 милиона лв.. Кабинетът е обезпечил и 750 милиона лв. за коронавирус добавка от 60 лв. към пенсиите на всички възрастни.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР