Здравната ни система е фрагментирана. Тази фрагментация обяснява нейната неефективност.

...
Здравната ни система е фрагментирана. Тази фрагментация обяснява нейната неефективност.
Коментари Харесай

Проф. Хинков: Фрагментацията на здравната система обяснява неефективността й

Здравната ни система е фрагментирана. Тази фрагментация изяснява нейната неефективност. Това съобщи министърът на опазването на здравето Христо Хинков по време на присъединяване си във форума Powers Summit.По думите му фрагментацията, съчетана с всевъзможни други ползи, води до това, че се наливат средства в системата, а резултатът не е добър.

Хинков посочи, че въпросът за увеличение на 8-процентовата здравна вноска няма да бъде поставян, до момента в който не бъдат запушени всички пробойни в здравната система, които по думите му са доста.

Според здравния министър при заболяване човек влиза за лекуване в дадена болница, само че откакто е изписан пациентът постоянно се връща „ там откъдето е влезнал “. Не продължава тази грижа, която е нужна, с цел да може човек дефинитивно да се излекува и да се наблюдава дали резултатът от лекуването в болничното заведение е подобен, какъвто би трябвало, изясни той. По думите му фрагментацията води до това, че се наливат средства в здравната система, а резултатът не е добър.

Никой, в това число и аз, няма да сложи въпроса за увеличение на здравната вноска, преди да сме запушили всички пробойни в системата, сподели същоХинков.

Аз чух, че нашите заболели не престават да са заболели, че опазването на здравето не дава отговор на упованията, тъй като нашата смъртност е една от най-високите, сподели ощеХинковвъв връзка с предишни изявления на лекари, специалисти и депутати по тематиката опазване на здравето.

Здравният министър сподели, че Ковид е разкрил слабостите на системата. Той дефинира пандемията като стрес тест, който е посочил, че „ системата не е готова да посреща такива съществени удари “.

Обнадежден съм обаче, тъй като видях, че в доста лечебни заведения се развива система на централизирана кислородна терапия и обезпечаване на инфраструктура за делене на потоците пациенти при потребност, уточни ощеХинков.

Здравната карта е единствено ориентировъчен инструмент за осъществяване на политика, не е решение за проблемите, които имаме, разяснява също той.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР