„Здравей, мамо“: Откраднат при раждането, мъж се събра с майка си от Чили след 42 години

...
Американец, откраднат при раждане от болнични работници в чилийската столица
Коментари Харесай

Американец, откраднат при раждане от болнични работници в чилийската столица Сантяго, се събра отново с майка си след 42 години.< /p>

„Hola, Mama“, Джими Липерт Тайдън изрече в неделя в нещо, което изглеждаше като незабележим поздрав между майка и син.

Преди четиридесет и две години болничните работници взеха сина на Мария Анджелика Гонзалес от ръцете й веднага след раждането и по-късно й казаха, че е починал. Сега Гонзалес се срещаше с него лице в лице в дома си във Валдивия, Чили.

„Много те обичам“, каза Тайдън на майка си на испански, докато се прегръщаха сред сълзи.

„Порази вятъра от мен... Бях задушен от тежестта на този момент“, каза Тайдън пред агенция Асошиейтед прес във видео разговор след събирането. „Как да прегърнеш някого по начин, който компенсира 42 години прегръдки?“

Пътуването му да намери родното семейство, което никога не е познавал, започна през април, след като прочете новинарски истории за родени в Чили осиновени деца, които са се събрали отново с техните биологични роднини с помощта на чилийската организация с нестопанска цел Nos Buscamos.

Организацията установи, че Тайдън е роден преждевременно в болница в Сантяго и е поставен в инкубатор. На Гонзалес било казано да напусне болницата, но когато се върнала да вземе бебето си, й било казано, че той е починал и тялото му е изхвърлено, според досието по случая, което Тайдън обобщи пред АП.

„Документите, които имам за моето осиновяване, ми казват, че нямам живи роднини. И през последните няколко месеца научих, че имам майка и че имам четирима братя и сестра“, каза Тайдън в интервюто от Ашбърн в американския щат Вирджиния, където работи като адвокат по наказателни дела, представлявайки „хора, които изглеждат като мен“, които не могат да си позволят адвокат.

Той каза, че неговият случай е „фалшиво осиновяване“.

Десетки хиляди бебета, откраднати от чилийски семейства

Нос Бускамос изчислява, че десетки хиляди бебета са били отнети от чилийски семейства по време на управлението на диктатора Аугусто Пиночет през 70-те и 80-те години, въз основа на доклад от Следствената полиция на Чили, която преглежда хартиените паспорти на чилийски деца, напуснали страна и никога не се върна.

„Истинската история беше, че тези деца са били откраднати от бедни семейства, бедни жени, които не са знаели. Те не знаеха как да се защитят“, каза Констанца дел Рио, основател и директор на Nos Buscamos.

Трафикът на деца съвпадна с много други нарушения на човешките права, извършени по време на 17-годишното управление на Пиночет, който на 11 септември 1973 г. ръководи преврат в Чили за сваляне на марксисткия президент Салвадор Алиенде.

По време на неговото управление най-малко 3095 души са били убити според правителствени данни, а десетки хиляди са били измъчвани или хвърлени в затвора по политически причини.

През последните девет години Nos Buscamos организира повече от 450 събирания между осиновени и техните рождени семейства, каза дел Рио.

Други организации с нестопанска цел извършват подобна работа, включително Hijos y Madres del Silencio в Чили и Connecting Roots в Съединените щати.

Nos Buscamos си партнира от две години с генеалогичната платформа MyHeritage, която предоставя безплатни комплекти за ДНК тестове у дома за разпространение на чилийски осиновени и заподозрени жертви на трафик на деца в Чили.

ДНК тестът на Тайдън потвърди, че той е 100 процента чилиец и го сравни с първи братовчед, който също използва платформата MyHeritage.

Тайдън изпрати на братовчеда документите си за осиновяване, които включваха адрес на неговата рождена майка и много често срещано име в Чили: Мария Анджелика Гонзалес.

Оказва се, че братовчед му е имал Мария Анджелика Гонзалес от страна на майка им и му е помогнал да направи връзката.

Поздравен с 42 цветни балона

Но Гонзалес не приемаше телефонните му обаждания, докато не й изпрати снимка на съпругата и дъщерите си.

„Тогава просто язовирната стена се скъса“, каза Тайдън, който изпрати още снимки на американското семейство, което го осинови, времето му в американските морски пехотинци, сватбата му и много други запомнящи се моменти от живота.

„Опитвах се да запиша 42 години живот, отнет от нея. Отнет и от двама ни“, каза той.

Той пътува до Чили със съпругата си Йохана и двете им дъщери, Еба Джой, на осем, и Бети Грейс, на пет, за да се запознаят с новооткритото си семейство.

Влизайки в дома на майка си, Тайдън беше посрещнат с 42 цветни балона, всеки от които означаваше една година загубено време с неговото чилийско семейство.

„Има овластяване в пукането на тези балони, овластяване в това да си там със семейството си, за да направиш опис на всичко, което е изгубено“, каза той.

Тайдън си спомня отговора на рождената му майка, когато го чу: „Миджо [сине], нямаш представа за океаните, които плаках за теб. Колко нощи съм бил буден, молейки се Бог да ми позволи да живея достатъчно дълго, за да науча какво се е случило с теб.“

Гонзалес отказа да бъде интервюиран за тази история.

Тайдън, заедно със съпругата и дъщерите си, посети зоологическата градина в Сантяго, където американското му семейство го заведе за първи път след осиновяването. Този път гид им беше биологичната му сестра.

Връщайки се в дома на Гонзалес, Тайдън осъзна, че той и майка му споделят любовта към готвенето.

„Ръцете ми са в същото тесто като майка ми“, каза той, докато правеха заедно пържени емпанади. Той обеща да продължи да използва семейната рецепта, за да поддържа връзка със семейството и културата си.

Мрежа за незаконно осиновяване

Тайдън каза, че осиновителите му подкрепят пътуването му да се събере отново с изгубените си роднини, но са били „неволни жертви“ на широкообхватна мрежа за незаконно осиновяване и се борят с реалностите на ситуацията.

„Родителите ми искаха семейство, но никога не са го искали по този начин“, каза той. „Не при изнудване на друг, ограбване на друг.“

Чрез говорител родителите му отказаха коментар.

Въпреки че Тайдън се събра успешно с биологичното си семейство, той осъзнава, че събирането може да не върви добре за други осиновени.

„Можеше да е много по-лоша история“, каза той. „Има хора, които откриват някои наистина неприятни подробности за своя произход.“

Докато бяха в Чили, Тайдън и дел Рио се срещнаха с един от седемте следователи, работещи за разглеждане на хиляди случаи на фалшиви осиновявания като неговия.

„Ние не искаме пари, ние просто искаме човешкото признание, че това ужасно нещо се е случило в Чили и компромиса, че това няма да продължи да се случва в бъдеще“, каза дел Рио. „Опитваме се да направим разлика. Не само с Джими и семейството му, но искаме да направим това, промяната, в страната.“

Тайдън също се срещна с Хуан Габриел Валдес, чилийският посланик в САЩ, за да поиска от правителството признаване на всеобхватността на схемата за осиновяване.

Той каза, че няма механизъм, финансов или друг, за подпомагане на чилийски осиновени деца в усилията им да посетят родината си. Той каза, че е продал камион, за да плати самолетните билети на семейството си и други разходи.

„Хората трябва да могат да решат... какво ще бъде името им, къде ще бъде тяхното гражданство. Те трябва да имат достъп и до двете“, каза той.

„Те трябва да имат всички права и привилегии на чилийски гражданин, защото това е нещо, което им се е случило, а не те са избрали.“

Чилийското посолство във Вашингтон не отговори на искане за коментар.

Източник: АП
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР