Китайският учен, създал първите в света генетично модифицирани бебета, възнамерява да работи в САЩ
Завръщането на Хе Джианкуи може да промени хода на генетичните проучвания.
Китайският биофизик Хе Джианкуи, който през 2018 година провокира световен скандал, когато разгласи раждането на първите в света генетично модифицирани бебета, обмисля да получи предложение за работа в Съединени американски щати. Инвеститор от Силициевата котловина е предложил на учения 1 млн. $, с цел да сътвори компания, профилирана в технологиите за генно инженерство за попречване заболяването на Алцхаймер.
След като излежава тригодишна присъда в пандиза за противозаконни медицински практики, той мъчно се връща в научната общественост. Миналата година проектите му да работи в Хонконг бяха осуетени, когато визата му беше анулирана заради подозрения за документна машинация.
Понастоящем той управлява лаборатория в Ухан, а неотдавна откри самостоятелна изследователска база в Саня в Южен Китай, финансирана от американски и китайски спонсори.
По време на кръгла маса, проведена от MIT Technology Review, ученият съобщи, че е получил предложения да продължи проучванията си от дребни източноевропейски страни и една островна страна, само че ги е отхвърлил. Той акцентира, че би трябвало да организира проучвания в Съединени американски щати, Китай или други огромни страни.
В проучванията си той възнамерява да употребява нова технология за редактиране на гените, известна като базово редактиране, за въвеждане на избрани генетични разновидности в човешките ембриони, с цел да се обезпечи отбрана против най-често срещаните аргументи за деменция. Изследванията му ще бъдат лимитирани до опити върху мишки, маймуни и нежизнеспособни човешки ембриони, без да има желание да основава бременности или деца.
Редактирането на ембриони е неразрешено както в Китай и Съединени американски щати, по този начин и в доста други страни. Въпреки това той е убеден, че след 50 години тази процедура ще бъде толкоз публикувана, колкото и изкуственото оплождане, и всички деца ще се раждат без познатите до момента заболявания. Той има вяра, че обществото в последна сметка ще одобри генното редактиране на ембрионите като метод за възстановяване на човешкото здраве.