Деветият принцип на Тойота
Защо ли статистиките на Националния статистически институт (НСИ) не ми носят предстоящото успокоение? Дали повода е в наличието и формата на показаната информация или просто в неналичието на дълбочина, в която е показана? Ще оставя на вас да размишлявате. Но дано прибавя още една допустима причина – скоростта на обработка на данните от Национален статистически институт. Днес е 13.11.2024 година, а към момента липсват настоящи данни за третото тримесечие по отношение на новорегистрирани правни единици и брой правни единици в процедура по неплатежоспособност. Последната им обява е от 17.07.2024 година – само че кого ли пък в действителност го интересува броят на новосъздадените компании и тези, оповестили неплатежоспособност в България?
Според последните налични данни, за второто тримесечие на 2024 година броят на компаниите, оповестили банкрут е повишен до 1005 , увеличавайки се единствено с 13 по отношение на предходния интервал (992). За съпоставяне, през второто тримесечие на 2023 година този брой е бил 984, което сочи отрицателен растеж от 21 компании. Някой би споделил, че новорегистрираните компании са с 2,7% повече по отношение на предходната година. Това, което липсва, обаче, е разбор на аргументите, които са довели тези компании до банкрут. Продуктивността е основен фактор, само че ние няма да открием данни, свързани с него в статистиките на Национален статистически институт.
В изказванията на фирмите, обявяващи неплатежоспособност, постоянно срещаме пояснения, свързани с неналичието на квалифицирани фрагменти и нестабилната политическа конюнктура. Сякаш казусът в никакъв случай не се крие в ръководството, нито на приблизително, нито на високо равнище. Вместо това, обвиняването пада върху външни фактори. Но задайте си въпроса – по кое време за последно видяхте вашия директен началник интензивно да работи върху построяването на екипа, да дава самостоятелни насоки за развиване и да въодушевява чиновниците към работливост? Обратната връзка е в основата на сполучливата екипна работа и ангажираността – тя е сериозен инструмент за усъвършенстване на организационната успеваемост и повишението на мотивацията за работа на чиновниците.
Източник: manager.bg
КОМЕНТАРИ