Много инвеститори реализират значителна печалба тази година – S&P 500 е с около 14% по-висок през 2023 г. Но загубите на пазара се натрупаха през последния месец, особено поради нарастващите страхове от зараза от икономическото забавяне в Китай. Инфлацията, войната на Русия в Украйна и слабостта на американските банки също плашат Уолстрийт.
Nasdaq се понижи със 7,7% през август, а S&P 500 се понижи с близо 5% този месец. В четвъртък Dow затвори под 50-дневната си пълзяща средна, ключов праг, който инвеститорите често тълкуват като мечи сигнал. Този месец индексът се понижи с 3%.
Индексът CNN Business Fear & Greed Index, който разглежда седем индикатора за пазарни настроения, показва признаци на страх в петък за първи път от март. Това е голяма промяна от само преди месец, когато индексът беше в територията на „изключителна алчност“.
Е, какво става?
Китайската икономика е в беда
Влошаващата се икономика на Китай носи лоши новини за американските акции и потенциално за вашето портфолио.
Потребителските разходи в Китай, фабричното производство и инвестициите в дългосрочни активи (като имоти, машини или други стоки) са се забавили през юли, според Националното статистическо бюро на страната.
Младежката безработица във втората по големина икономика в света многократно е достигала рекордни нива. По-рано тази седмица Пекин реши напълно да спре публикуването на тези месечни данни.
А продължаващата криза с недвижимите имоти и дълговата криза кара някои инвеститори да се страхуват от потенциала на момент, подобен на Lehman, за Китай.
Междувременно напрежението между САЩ и Китай нараства, тъй като двете най-големи икономики в света се сблъскват по въпроси, вариращи от търговската политика и технологиите до инвазията на Русия в Украйна.
„През по-голямата част от последните две десетилетия икономическият растеж на Китай беше основен двигател на глобалната икономика“, каза Алекс Етра, стратег във фирмата за анализ на данни Exante. Това означава, че ако икономиката на Китай се забави, глобалният икономически растеж се забавя.
„Когато глобалният икономически растеж се забави, това обикновено е отрицателен капитал на САЩ. И част от това е свързано с директната експозиция на продажбите на американски компании в Китай и с това, че Китай е основен потребител на стоки.
Базираните в САЩ компании, които правят бизнес в Китай, могат да загубят, ако икономиката там продължи да върви по низходяща траектория. Компании като Apple (AAPL), Intel (INTC), Ford (F) и Тесла (TSLA) всички имат големи производствени връзки в страната. Други, като Starbucks (SBUX) и Nike (NKE), разчитат на китайските потребители.
Обвинете Федералния резерв
Федералният резерв увеличи лихвените проценти с повече от 5 процентни пункта през последната година и половина, за да се бори с нарастващата инфлация.
Още преди няколко седмици Уолстрийт изглеждаше почти сигурен, че Федералният резерв почти е приключил с този режим на повишаване на лихвите - който много икономисти предполагаха, че ще хвърли САЩ в рецесия.
Но поредица от силни икономически данни оспори тези представи.
Икономиката на САЩ е устойчива: Федералният резерв на Атланта изчисли огромен 5,8% годишен темп на растеж на БВП за третото тримесечие, безработицата остава ниска, а потребителските разходи са високи.
Служителите на Фед са загрижени, че цените могат да продължат да растат. На срещата им през юли те казаха, че скоро може да са необходими повече увеличения на лихвените проценти, според протокола от срещата, публикуван тази седмица.
Инвеститорите не са доволни от това. В четвъртък доходността на 30-годишните съкровищни облигации на САЩ достигна най-високата си стойност от 2011 г., а 10-годишната банкнота отбеляза най-добрата си възвръщаемост от октомври 2022 г. Доходността на облигациите се покачва, докато цените на облигациите падат.
Геополитически сътресения
Глобалната инфлация най-накрая намалява, но повишеното геополитическо напрежение заплашва да повиши цените на храните и петрола по целия свят. Руската инвазия в Украйна продължава да подхранва страхове от покачващи се цени на суровините, глобална икономическа нестабилност и несигурност около сигурността.
Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase (JPM), е цитирал продължаващата война като най-голямата си грижа в много случаи. Съвсем наскоро той каза пред CNBC преди две седмици, че светът вижда „сериозни“ нива на „разпространение на ядрени оръжия и ядрено изнудване“. Това ниво на геополитически хаос, каза той, не е виждано от Втората световна война. "Светът не е толкова безопасен."
Банките все още са изложени на риск
Страховете от зараза все още съществуват около регионалната банкова криза през март: Фондът, контролиран от инвеститора Майкъл Бъри, с известност „Big Short“, продаде 150 000 акции на First Republic Bank (FRC), както и дялове в Huntington Bank, PacWest (PACW) и Западния алианс (WAL) като част от основно пренареждане в портфолиото му, което включва залог от 1,6 милиарда долара срещу по-широкия фондов пазар.
Големите банки също може да са в затруднено положение: акциите на банките паднаха в понеделник след съобщенията, че Fitch Ratings предупреди за допълнително понижаване на рейтинга на банковата индустрия в САЩ, което може да повлияе на рейтингите на няколко големи американски кредитори.
Августовската депресия
Друга причина за последните сътресения: Малко инвеститори обръщат внимание.
Добре известната поговорка на Уолстрийт гласи „продай през май и си тръгни“, защото лятото, и по-специално август, бележи исторически нестабилен период за фондовия пазар. Това до голяма степен се дължи на факта, че толкова много инвеститори си вземат ваканция и има намалени обеми на търговия. Тази намалена активност може да доведе до повишена волатилност.
Средно август е най-лошият месец за акциите от 1986 г. насам, според Morningstar.
Този август беше натоварен за края на лятото. Той е пълен с икономически данни и големи корпоративни отчети. Това означава, че намаляващият брой търговци, които остават, са се опитвали да запазят нещата в особено нестабилна среда.