Засега предложението да се мине само към държавните е-дневници в

...
Засега предложението да се мине само към държавните е-дневници в
Коментари Харесай

МОН се опита да наложи само държавни е-дневници, без Школо и др.

Засега предлагането да се мине единствено към " държавните " е-дневници в учебните заведения се анулира.

Служебният министър на образованието проф. Галин Цоков е разпоредил да се спре публичното разискване на Наредба номер 8 от 2016 година за информацията и документите за системата на предучилищното и учебното обучение и да се отстранен текстовете, предвиждащи цялостно прекосяване към Националната електронна осведомителна система за предучилищното и учебното обучение (НЕИСПУО) през образователната 2025/2026 година. Това заяви пресцентърът на Министерството на образованието и науката във вторник.

Мотивите са, че сходно предложение може да бъде направено единствено след детайлно авансово разискване с всички заинтригувани страни, отчитане на мнението на родители, учители и шефове.

След унищожаване на противоречивите текстове наредбата ще бъде оповестена още веднъж за публично разискване.

От образователната 2022/2023 година в българското обучение беше въведена новата интегрирана система за ръководство и това беше Националната електронна осведомителна система за предучилищното и учебното обучение. В системата се съдържа цялата информация за просветителната ни система - за броя на учениците в учебните заведения, за отсъствията им, за нормативите на учителите и друга. Информацията от електронните дневници, към които минаха учебните заведения, също се получава в НЕИСПУО. Голяма част от учебните заведения обаче не престават да употребяват разновидности като " Школо " и други, а шефове и учители се оплакват от недостатъци на НЕИСПУО. Около продажбата на " Школо " на английски компания преди месеци се появиха спекулации какво ще стане с персоналните данни на възпитаници, родители, само че още тогава бях дадени гаранции, че не трябва да има терзания, като просветният министър още тогава увери, че персоналната информация е изцяло предпазена.

Директори, учители и родители по-рано реагираха на възбраната, която МОН предвиждаше да наложи върху използването на електронни дневници в училищата от външни снабдители като " Школо ", " АдминПлюс " и други с предлаганите промени в разпоредба 8. Така училищата щяха да могат да употребяват определени от тях софтуерни артикули за водене на електронните дневници до края на образователната 2024/25 година, след което би трябвало да минат всички към ресурсите на НЕИСПУО.

По-рано Диян Стаматов, ръководител на Съюза на работодателите в системата на националната култура, разяснява пред в. " Сега ", че предложението на МОН в действителност е за цялостен монопол, който ще върне процесите в образованието години обратно - в ерата на хартиените дневници, когато всичко е било уеднаквено на всички места.

" Ние и до момента не сме открили кой стои зад тази система, не знаем към кого би трябвало да се обърнем при проблем. Когато пишем в секцията за проблеми, получаваме отговор след 1-2-3 седмици ", обясни той. Учителите иронично наричали системата " Нищото ".
" Пълен напред към тоталния МОНопол "
" Пълен напред към тоталния МОНопол и еднопосочната връзка сред учебното заведение и фамилията.

Автономия на учебните заведения, но различен път. Ако тази разпоредба влезе в действие, няма да имат право на обикновен избор за платформа. Дори тези, които желаят да водят естествен разговор с родителите, към този момент няма да могат да го вършат.

Поредната брутална корекция ", реагира Ирина Манушева.
Божанов: От МОН са пробвали да забранят " Школо " за по-следващата образователна година
" От МОН са пробвали да забранят " Школо " за по-следващата образователна година с промени в една разпоредба. Но бързо разбрали грешката и министърът разпоредил отдръпване на плана. А е неточност, тъй като " Школо " е доста по-добро от държавната система НЕИСПУО и за възпитаници, и за учители, и за шефове, и за родители.

Държавата не може да прави добър потребителски програмен продукт. Няма процесите, няма експертизата, нама гъвкавостта. И по тази причина нормативното монополизиране е неверно.

Да, страната би трябвало да има централни регистри, които да се употребяват от външни системи, като " Школо ". И би трябвало незабавно да стартира да развива вътрешните си запаси за ръководство на ИТ планове. Но даже когато го направи, верният модел, който залагаме и посредством Закона за електронното ръководство, е - базови регистри с отворени програмни интерфейси и даване на пуслуги от тези, които най-добре се оправят. В случая - Школо. В здравеопазвавнето има конкуренция на болнични, аптечни, лабораторни и други софтуери. И по този начин би трябвало да бъде ", разяснява във фейсбук депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР