Зърнопроизводителите отново се готвят за протести
Зърнопроизводителите в подготвеност за нови митинги. Причината – секторът е в рецесия и желаят незабавни ограничения от страната.
Той добави, че в случай че не се изпълнят обещанията, още веднъж ще има митинги В декларация браншовата асоциация показва 5 претенции към кабинета „ Денков “.
Основното е включването на зърнените култури – пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед и рапица, към дотациите за помощ от вредите от войната в Украйна.
Сред настояванията на зърнопроизводителите е и страната да се намеси посредством механизъм за регулация на рентите в страната. Според сектора арендата би трябвало да бъде обвързана с добива.
Националната асоциация на зърнопроизводителите упорства за незабавна среща с премиера, вицепремиера, финансовия и аграрни министър.
63 млн. лв. отпускат в допълнение на зърнопроизводителите„ Към момента цените на интернационалните пазари за нашите култури са по-ниски, на такива равнища са, каквито не са били за последните 15 години. По това време на годината цената на пшеницата от 350 лева на звук не е имало от 12-13 години, себестойността ни оттогава до момента е двойна. Ние продаваме с 25-30% загуба “, разяснява ръководителят на асоциацията Илия Проданов.




