Заради ограничаването на производителността на труда и този устойчив спад

...
Заради ограничаването на производителността на труда и този устойчив спад
Коментари Харесай

Григор Сарийски: Енергийната политика на ЕС е контрапродуктивна и ни поставя във все по-голяма зависимост от Китай

Заради ограничението на продуктивността на труда и този резистентен спад от 90-те години насам съумяваме да докараме европейската стопанска система на равнището, на което сега се намира китайската. 17% от международния Брутният вътрешен продукт се създава от Европейския съюз и също толкоз от Китай. Делът на Съединени американски щати е неосъществим – 27%. Това сподели икономистът Григор Сарийски в предаването " България, Европа и светът на фокус “ на Радио " Фокус “ .

Докладът за конкурентоспособността на Европейския съюз, направен от някогашния шеф на Европейската централна банка Марио Драги по молба на ръководителя на Европейската комисия, демонстрира, че Съюзът се нуждае от в допълнение финансиране в размер на 750-800 милиарда евро годишно за превъзмогване на изоставането на Европейския съюз от Съединени американски щати и Китай. " Това, което предлага Марио Драги, е по-сериозно финансиране за вложения в нови технологии. За тази цел той повдига противоречивата концепция за издаването на безрискови принадлежности, т.е. общоевропейски дълг. Реакцията на немския финансов министър беше много остра. Според него множеството дълг подсигурява само заплащането на повече лихви, а не по-висок напредък “, изясни Сарийски.  

Докладът демонстрира редица недостатъци в европейската стопанска система. Една от констатациите в него е, че от 50 огромни високотехнологични компании едвам пет са европейски. " По-интересното е, че огромна част от констатациите са свързани с много настойчиво провеждани европейски политики. В глава 3, отдадена на енергетиката, се акцентира, че главната причина за високите цени на силата е ликвидирането на достъпа до на ниска цена газ от Русия. Друга констатация е, че причина за високите цени на силата е високата волатилност на дериватите. Това, което предлага отчетът, е в действителност още от същото. Едно от предложенията е да се отстрани правото на несъгласие, т.е. централизираното втурване на европейски политики да стане още по-централизирано и де факто да останем без безусловно всевъзможни принадлежности, посредством които да можем да противодействаме. Възможността да се противопоставяме на избрани европейски политики, които намираме за контрапродуктивни, е нещото, което съумява да държи европейските стопански системи сплотени вътре в границите на Европейския съюз. В противоположен случай минаваме към командна стопанска система. Голяма част от ограниченията звучат добре – да насърчаваме конкурентоспособността, да влагаме в нововъведения, да ограничаваме регулациите, само че в действителност като погледнете какво стои изпод и какъв е капацитетът за ефикасни дейности въз основата на тези ограничения, съгласно мен резултатът може да бъде тъкмо противоположният “, разяснява икономистът.

Зелените политики на Европейския съюз съгласно него водят само до оскъпяване на електрическата енергия. Европа не построява нуклеарни реактори, тъй като няма експертен и софтуерен капацитет, съобщи Сарийски. Китай въпреки това разполага с 54 работещи реактора и построява още 30. Русия пък завършва последния стадий от отбраната на така наречен БРЕСТ-300, при който се получава безотпадна технология. " Енергийната политика на Европейския съюз е контрапродуктивна. На базата на тази енергийна политика ние се слагаме във все по-голяма взаимозависимост от Китай, по простата причина, че те създават най-евтино. А с цел да можем да оправдаем нашите климатични цели, ние би трябвало да употребяваме съставни елементи, които може да достави само Китай “, изясни Григор Сарийски.  

По думите му България постоянно е била изправена пред енергиен кръстопът, тъй като няма дълготрайна и устойчива енергийна политика, към която да се придържа. " При нас всяко решение е на парче и ограниченията, които се подхващат, са свързани по-скоро с настоящата обстановка, в сравнение с с някакви дълготрайни прогнози, още по-малко за запазването на индустриалното произвеждане в бъдеще “, добави икономистът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР