Александър Николов: България се превърна от износител във вносител на ток в определени периоди
Заповедта за увеличението на тока е отражение на всичко, което се случваше през последните 10 месеца ръководство на служебното държавно управление.
Това мнение изрази някогашният енергиен министър Александър Николов в " Денят стартира " по Българска национална телевизия.
Миналата седмица шефът на КЕВР Иван Иванов разгласи, че в последните дни на поста си досегашният длъжностен министър Росен Христов е пуснал на пазара електрическа енергия от Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 ", която е два пъти по-скъпа и в този момент цената ѝ влиза в общия микс.
" Тази заповед и други сериозни документи бяха разписвани на мрачно, като най-красивата част е че това е в края, а при започване на мандата им се сещам за един протокол, който сложи под риск гръцката връзка и беше отричан ", разяснява Александър Николов.
По думите му заповедта е най-малкият отрицателен резултат. Когато излязат финансовите доклади на сдруженията ще се види, че постъпленията в държавния бюджет от Данък добавена стойност, корпоративен налог и дивиденти ще бъдат в пъти по-малко - по думите на Николов това се дължи на несъответстващо държание на няколко равнища.
" България от безспорен балансьор за района и непрекъснат експортьор на електрическа енергия се трансформира във вносител в избрани интервали. Това нарушава фрапантно салдото на държавния бюджет, който е плануван по напълно друг метод ".
Битът ще заплаща по-скъп ток, безапелационен е той, само че първо КЕВР би трябвало да направи план в другите области за действието на ЕРП-тата.
" По-рано се говореше за две цени за ток за бита и когато не се осъществя по този метод да се оскъпи електрическата енергия за семействата, се направи с едно наложително решение, тъй като планирането на работата на ТЕЦ-2 се случва най-малко година напред. ТЕЦ-2 трябваше да има опция да работи на дълготрайни контракти, когато цената позволяваше да си покриват разноските за излъчвания ".
Николов разяснява, че поради закъснелите ограничения и средства по Плана за въстановяване България не влага в личната си инфраструктура и на фона на прилежащите страни, промишлеността ни става неконкурентоспособна.
Последвайте ни към този момент и в Телеграм и Туитър!